Yalova Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Yalova, Marmara Denizi’nin doğu kıyısında bulunan bir şehirdir. Nüfusu 127 bin civarlarında olan şehir, adını ‘yalı’ ve ‘ova’ kelimelerinin birleşiminden almıştır. Ayrıca Türkiye’nin en küçük yüzölçümüne sahip ili olan Yalova, modern yaşantısıyla da dikkat çekiyor. 1999 yılında gerçekleşen Marmara Depremi’nden sonra büyük hasar gören kent, sonraki yıllarda yaralarını sararak önemli bir turizm merkezi haline gelmiştir.

Yalova, Marmara Denizi‘nin doğusunda, Türkiye’nin kuzeybatısında yer alır. Bursa ve Kocaeli’ne komşu olan kent İstanbul’a çok yakındır.

Yalova’ya gitmek isteyen turistlerin karayolu, denizyolu veya havayolunu kullanmaları gerekmektedir. Büyük şehirlerle komşu olan Yalova’ya ülkenin her yerinden kolayca ulaşılabilir.

Yalova’ya karayolu ile gelmek isteyen ziyaretçiler özel araçlarıyla veya otobüsle gelebilirler. Konumu itibariyle gelişmiş karayolu kavşaklarına yakın olan Yalova’ya özel aracınızla gerekli güzergahları takip ederek kısa sürede ulaşabilirsiniz. Otobüsle gelmek isteyen ziyaretçiler için birçok kentten Yalova’ya direkt sefer düzenlenmektedir.

Yalova’da Gezilecek Yerler

Yalova’da gezilecek yerler listesi bir hayli kalabalık. Köklü bir geçmişe sahip kentte tarihi eserler kadar doğal güzellikler de ilgi çekici. Yalova’da gezilecek yerlerin çoğu kıyı şeridi boyunca uzanan muhteşem Marmara manzarası ve yeşil ormanları ile cazibe merkezi sayılabilir.

Yalova’da tarihi kaplıcalara girebilir, yemyeşil yaylalarda doğa gezintisi yapabilirsiniz. Ayrıca yaz aylarında havaların ısınmasıyla açılan plajlarda kendinizi Marmara’nın temiz sularına bırakabilirsiniz. Bu güzelliklere daha kolay ulaşabilmeniz için Yalova’da gezilecek yerleri sıraladık.

Yürüyen Köşk

Yalova, Yürüyen Köşk

Yalova’da gezilecek yerler deyince akla ilk gelen yerlerden biri olan Yürüyen Köşk, 1929 yılında yapılan ve adını Atatürk’ün“Ağaç kesilmeyecek, bina kaydırılacak.”sözüyle duyurmuştur. Köşkün yanında bulunan bir çınar ağacı zamanla dallanarak köşkün duvarlarına zarar vermeye başlamıştır. 1930 yılında bir bahçıvanın ağacı kesmeye çalışması üzerine Atatürk’ün talimatıyla ağacın kesimi durdurulmuş ve İstanbul’dan getirtilen tramvay raylarıyla köşk üç gün içinde 5 metre kaydırılmışve ağacın kesilmesi engellenmiştir. Atatürk’ün doğaya sevgisinin en büyük kanıtlarından biri sayılan bu köşk kısa tarihiyle yerli turistlerin önemli uğrak noktalarından biridir. Günümüzde müze olarak kullanılan Yürüyen Köşk ile beraber Atatürk’ün kesilmesini engellediği Ulu Çınar hala yerini korumaktadır.

Kara Kilise

Yalova, Kara Kilise

Yalova’da gezilecek yerler arasında daha eskiye gitmek isterseniz Kara Kilise sizin için doğru adres olabilir. Milattan sonra 500’lü yıllarda bir hamam olarak inşa edilen yapı, sonraki yıllarda Bizans tarafından kilise olarak kullanılmaya başlamıştır. Günümüze kadar sadece kemerleri ve kubbesinin sağlam kalabildiği Kara Kilise taş ve tuğlalardan yapılmıştır. Zayıf yapısına rağmen 16 yüzyıl boyunca kendini koruyabilen bu eser Yalova’nın Çiftlikköy ilçesinde bulunmaktadır. Yüzyıllar boyunca farklı toplumların ibadet merkezi olan Kara Kilise’yi turizm amaçlı ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Erikli Yaylası

Yalova, Erikli Yaylası

Yalova’da gezilecek yerler içinde bir doğa harikası olan Erikli Yaylası, tertemiz havası ve patika yollarıyla dağ yürüyüşü yapmak isteyen ziyaretçiler için mükemmel bir fırsat. Erikli Yaylası’na giden bu yolları yaklaşık 1 saat yürüyerek çıktığınızda yaylada sizi sürprizler bekliyor. Muhteşem şelaleleri ve meyve bahçeleriyle turistleri ödüllendiren Erikli Yaylası görülmeye değer yerlerden. Kamp yaşamına elverişli coğrafyasıyla yaylada çadır kurabilir, erik ve elma ağaçları sayesinde meyveleri dalından yiyebilirsiniz.

Termal Kaplıcalar

Yalova, Termal Kaplıcalar

Yalova’da gezilecek yerler arasında 4000 yıllık tarihe sahip olan turstik bir bölgededir. Romalıların, Osmanlı’nın ve Atatürk’ün özel ilgi gösterdiği kaplıcalar Yalova’nın Termal ilçesinde bulunmaktadır. 100’den fazla ağaç ve bitki türünü barındıran kaplıcalar beraberindeki gelişmiş tesisleriyle Yalova turistlerinin önemli gezi noktalarından biridir.1600 yıl önce Bizanslılartarafından yaptırılan tarihi Kurşunlu Hamam’ı da burada hizmet vermektedir. Tedavi edici özelliğe sahipşifalı sularıbulunan Termal kaplıcaları tesislerinde lüks bir tatil yapabilirsiniz. Yemyeşil bir vadinin içinde yer alan kaplıcalara yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistler de yoğun ilgi göstermektedir.

Sudüşen Şelalesi

Yalova, Sudüşen Şelalesi

Yalova’nın gezilecek yerleri listemizin en büyüleyici doğa harikası olan Sudüşen Şelalesi, Termal ilçesinde bulunmaktadır. Alışılmış şelalelerin dışında mükemmel bir görüntüye sahip olan şelale yerli ve yabancı birçok turistin ilk rotalarından biridir. Şelaleye ulaşırken yol üzerinde çeşitli piknik alanları ve çay bahçeleribulunmaktadır. Ormanın içinde bulunan bu alanda şelale ve kuş sesleri muhteşem bir uyum içinde ruhunuzu dinlendirecek. Küçük bir doğa gezintisi içinde şehirden uzaklaşmak istiyorsanız Sudüşen Şelalesi bunun için en doğru tercih.

Yalova Gezilecek Diğer Yerler: Yalova Kent Ormanı, Yalova Kent Müzesi, Karaca Arboretum, Delmece Yaylası

Yalova Mutfağı

Yalova mutfağıher yörenin yemeklerini içinde barındıran zengin bir mutfaktır. Yoğun göçler sonucu farklı kültürlerin yaşatıldığı kentte bu özellik yemeklere de yansımıştır. Birbirinden lezzetli yöresel yemeklerin yanında uluslararası mutfağa sahip mekânlarıyla Yalova mutfağı, her türlü damak tadına hitap etmektedir. Yalova’nın yöresel lezzetleri arasındaYalova kebabı, papara, pavli, lalanga ve paponiyisayabiliriz. Yalova mutfağı etli yemeklerden çok sebzeli ve hamurlu yemeklere sahiptir. Ayrıca Yalova’ya geldiğinizde yaprak pidesinitatmadan dönmemelisiniz.

Yalova’da Alışveriş

Geleneksel el sanatları ile modern ürünlerin harmanlandığı Yalova alışveriş yaşamı oldukça zengin içeriğe sahiptir. Yalova’da alışveriş keyfini tatilinizin son gününe kadar mutlaka yaşamalısınız. Sevdiklerinize hediyelik eşya olarak çini işlemeleri, hat sanatı eserleri, ipek dokuma ürünleri ve gümüş takılar alabilirsiniz. Özellikle kaliteli halı dokumalarıyla ünlü olan Yalova’nın Sugören Köyü’nde yapılan halılar ünlü İran halılarına eşdeğer kalitededir. Yalova’da eskiden yaygın olan semer yapma sanatı günümüzde önemi yitirmiş ve unutulmuştur.

Gazipaşa Caddesi üzerinde yer alan uluslararası zincir mağazalarda da alışveriş yapabilir, son zamanların trendini yakalayabilirsiniz.

Yorumda Bulun