Kansas Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Kansas, Amerika Birleşik Devletleri’nin eyaletlerinden birisidir. En büyük şehri Wichita’dır. Kansas Eyalet Üniversitesi, Kansas Üniversitesi ve Washburn Üniversitesi belli başlı üniversiteleridir. En önemli bilinmesi gerekenlerden biri de başkenti Topeka’dır. Ancak başkent olmasına karşın nüfusu sadece 160,000’dir. İkinci en büyük şehirdir. Kansas City ise sanılanın aksine tam olarak Kansas eyaletinde değil Missouri eyaletindedir. Y

alnızca kuzeyinde bir bölümü Kansas Eyâleti sınırlarında yer alır. Kansas City Orta-Batı Amerika’nın moda başkentidir. Başkent Topeka’dan uzaklığı arabayla yaklaşık 1.5 saattir. Oz Büyücüsü filmi ve çıkan hortumlarıyla ünlüdür. Ayrıca Supermen efsanesine ev sahipliği yapmıştır. Superman’in çizgi romanlardaki Smallville kasabası bu eyalettedir. Genel olarak dümdüzdür; sadece ovalardan oluşur. İlkbahardaki fırtına ve hortumlarıyla ünlüdür. 2007’de çıkan hortum Greensburg kentini haritadan silmiştir. Ayrıca ABD’nin tam ortasındaki eyalettir. Komşuları Missouri, Nebraska, Oklahoma ve Kolorado’dur.

Kansas City

Missouri Nehri’nin kıyısında yer alan, Kansas ve Missouri sınır yakasına yayılan Kansas City, normalde önemli bir turizm merkezi olarak görülmüyor. Görmeniz gereken yerleri ve ünlü şeyleri soracak olursanız, ilk olarak lezzetli barbekülerini ve eski cazibe merkezi olan Country Club Plaza alışveriş bölgesini söyleyebiliriz. Ancak bunlara ek olarak, Neoklasik bir binada bulunan Nelson-Atkins Sanat Müzesi’ni ve Avrupa, Asya Sanatı resimlerinin vitrinlerde inceleyebilirsiniz. Ulusal 1. Dünya Savaşı Müzesi, Hayvanat Bahçesi ve daha niceleri de gezilecek yerler arasında.

Kansas City, gününüzü keyifli bir şekilde geçirebileceğiniz bir yer. Ayrıca Kansas’ın biraz uzağında yer alan Tallgrass Prairie National Preserve ve üniversite şehri olan Lawrence şehrini de ziyaret edebilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Midwest bölgesinde konumlanan Kansas City, Missouri eyaletine bağlı bir şehirdir. Topraklarının bir bölümü ise Kansas eyaletinde yer alır.

“Fıskiyeler şehri” olarak da anılan Kansas şehri, 500.000’in üzerindeki nüfusu ile hızla gelişmektedir. Saint Louis ile birlikte Missouri eyaletinin en büyük iki kentinden biridir. Amerikan İç Savaşı’nda pek çok muharebeye sahne olan şehir, caz ve blues müziğine yaptığı katkılar ile ünlüdür. Ayrıca Kansas şehri, Kansas City tarzı biftekleri ile de ün yapmıştır.

Caz ve blues müziğin doğumuna ilham kaynağı olan, biftekleri ile ünlü Kansas’da görülmesi gereken yerlerin başında şehir merkezi, sanat galerileri, tarih müzeleri, parklar ve şehirde kurulan ilgi çekici pazarlar gelmektedir.

Central Business District

Central Business District, art deco tarzından etkilenerek inşa edilmiş birbirinden ilgi çekici bina ve yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Şehir merkezinde (downtown) yer alan bölge ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği alanlardandır. Central Business District, Mart 2012’de Forbes dergisi tarafından Amerika’nın en güzel şehir merkezi bölgelerinden biri olarak gösterilmiştir.

Power and Light District

Kansas, Power and Light District

Restoran, bar ve kulüplerin içinde barındıran eğlence ve alışveriş bölgesi Power and Light District, şehir merkezinde; Grand Bulvar ve Baltimore Caddesi ile 12. Cadde ve Truman yolu arasında konumlanmaktadır. Ayrıca Power and Light District’de tarihi Main Street Tiyatrosu’nu da görebilirsiniz. Main Street Tiyatrosu, Amerika Birleşik Devletleri’nin en gelişmiş tiyatrolarındandır.

River Market

Kansas, River Market

City Market olarak da bilinen River Market, şehrin en eski mahallelerinden birinde yer almaktadır. Geçmişte çiftçilerin ürünlerini satmak için geldikleri pazar, günümüzde barlar, mağazalar, kafeler ve restoranların bulunduğu etnik bir pazar haline gelmiştir.

College Basketball Experience

3.860 metrekarelik alanda konumlanan College Basketball Experience tesisinde interaktif olarak basketbol maçları sergilenir. National Association of Basketball Coaches Foundation tarafından 10 Ekim 2007’de, 24 milyon dolarlık bir maliyet ile kurulmuştur. Tesis, The Entry Experience, The Fan Experience, Half Time ve the Hall of Honor olmak üzere dört bölümden oluşur.

American Jazz Museum

Tarihi 18. Cadde’de, Vine bölgesinde bulunan müze, Negro Leagues Baseball Museum’a da ev sahipliği yapan binada yer almaktadır. Müze, Amerikan jazz müziği tarihi ve kültürü korumaktadır. American Jazz Museum’da Charlie Parker, Duke Ellington, Louis Armstrong ve pek çok jazz müziği sanatçısının eserleri ve ödüllerini görmek mümkündür.

Negro Leagues Baseball Museum

Kansas, Negro Leagues Baseball Museum

Negro Leagues Baseball Museum 1990 yılında kurulmuştur. Beyzbol tarihini korumayı amaçlayan müze, American Jazz Museum ile aynı binada yer alır. 18th and Vine Historic District bölgesinin bir parçasıdır. Müzede yıldız oyuncuların önemli maçlarda giydikleri formalar ve eldivenler parçalar sergilenmektedir.

National World War I Museum ve Memorial

1926 yılında halka açılan Liberty Memorial Museum, 2004 yılında genişletilip yeniden dizayn edilerek World War I Museum adını almıştır. Müzede, Birinci Dünya Savaşı’nı anlatan eserler sergilenir ve o dönemde Amerikan halkının yaşadıkları anlatılır. 3.000 metrekarelik alanda konumlanan müzenin giriş kapısının karşısında bir köprü bulunur ve köprünün altındaki alanda 9.000 kırmızı gelincik vardır. Bu gelincikler, savaşta ölenler onuruna dikilmiştir.

The Country Club Plaza

Kansas, The Country Club Plaza

İlgi çekici mimari yapısı ile Country Club Plaza, şehrin lüks alışveriş ve yaşam merkezidir. Country Club Plaza dünyada, araba ile alışveriş yapmaya gelenlere özel tasarlanmış ilk alışveriş merkezidir. Şehir merkezinin yaklaşık 7 kilometre güneyinde, 223.000 metrekarelik alanda, 45. ve 51. Cadde ile Broadway ve Madison Caddeleri arasında konumlanır. 1922 yılında inşa edilmiştir. Bölgede lüks mağazaların yanı sıra restoranlar, eğlence mekanları, oteller ve iş merkezleri de yer almaktadır.

Kemper Museum of Contemporary Art

Kemper Çağdaş Sanat Müzesi, 1994 yılında açılmıştır. Yıllık 3 milyon dolar bütçesi ve 100.000’den fazla ziyaretçisi ile Missouri eyaletinin en büyük sanat müzesidir. Müze binası, 1992 – 1994 yılları arasında mimar Gunnar Birkerts tarafından tasarlanmıştır. Kemper koleksiyonunda, günümüz sanatçılarının 700’den fazla eseri sergilenmektedir. Daimi koleksiyonda, Robert Motherwell, Robert Rauschenberg, Jasper Johns, Jim Dine, Helen Frankenthaler, David Hockney ve Bruce Nauman gibi pek çok sanatçının eserlerine yer verilir.

National Toy and Miniature Museum

Kansas, National Toy and Miniature Museum

Kansas City Toy and Miniature Museum olarak da bilinen müze, University of Missouri Kansas City kampüsünde konumlanmaktadır. Aslen, 1911 yılında mimar John McKecknie tarafından, doktor Herbert Tureman için inşa edilen bir ev olan yapı, 1960’lı yıllarda üniversiteye bağışlanmıştır. Müzede 300.000’den fazla parça sergilenir ve müze yılda 25.000’den fazla ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Nelson-Atkins Museum of Art

1933 yılında kurulan Nelson-Atkins Museum of Art, Neo klasik tarzda mimarisi ve zengin Asya sanat koleksiyonu ile ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Birçok binadan oluşan müze, 2007 yılında Time dergisi tarafından mimari harikası olarak gösterilmiştir. 6 farklı koleksiyonun sergilendiği müzede Asya, Avrupa ve Amerikan resim sanatının en güzel örneklerini görmek mümkündür.

Yorumda Bulun