Fildişi Sahili Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Fildişi Sahili Batı Afrika’da Kuzey Atlas Okyanusu kıyısında yer alan bir ülkedir. Fildişi Sahili ülkesinin batısında Gine ve Liberya, doğusunda Gana, kuzeyinde Mali ve Burkina Faso bulunmaktadır.

50 bölümden oluşan Fildişi Sahili başkanlık tipi cumhuriyet sistemi ile yönetilmektedir. Fildişi Sahili ülkesinin başkenti Yamoussoukro şehridir. Ülke 23 milyon 202 bin kişilik bir nüfusa sahiptir. Fildişi Sahili ülkesinin resmi dili Fransızcadır. Ülkede Fransızca dışında 60 farklı yerel dil ve lehçe konuşulmaktadır.

Ülkede en çok konuşulan dili ise Dioula dilidir. Fildişi sahilinde Halkın yüzde 34’ü Hristiyan, yüzde 27’si Müslüman, yüzde 21’i ateist, yüzde on beşi Animist, yüzde 3’ü ise yerel dinlere inanmaktadır. Tropikal bir iklime sahip olan Fildişi Sahili’nde yaz ayları oldukça sıcak ve nemlidir. Bundan dolayı ülkeyi ziyaret etmek için en uygun tarih Kasım ve Mayıs ayları arasıdır. Türkiye’den Fildişi sahiline direkt olarak uçuş bulunmaktadır.

Abican

Fildişi Sahili, Abican

Çekici Bir Afrika Kenti Haydi şehir hakkında neler düşündüğümüzü konuşalım; bir Afrika şehri için gayet güzel bir görünüme sahip. Sizin yorumunuza bağlı olarak bu düşünce, küçümseme veya övgü olarak açığa çıkar. Burada ikinci anlamı kastettiğimize emin olabilirsiniz. Fildişi Sahili’nin başkenti olan Abican, Atlantik Okyanusu kıyısında kurulmuş ve 700-800 km güneyde, umutsuz çoraktan, yemyeşil bir Afrika görüntüsüne dönüşmüş bir şehir. 4 milyon nüfusa sahip olan Abican, 1990’lı yıllardan itibaren politik kargaşalar görse de bugünlerde nispeten daha güvenli bir bölge halinde. Tabii siz yine de gitmeden önce, seyahat acentesinden tavsiyeler alın. Özellikle de şehir dışında bir gezi düşünüyorsanız. Burada yapılacaklar açısından, gece hayatı ve kocaman Afrika çarşısı Treichville’in yanı sıra  iyi bir ulusal müze ve katedral de bulunuyor.

Yorumda Bulun