Sri Lanka Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Sri Lanka Hindistan’ın güneyinde Hint okyanusunda ekvatarora 800 km uzaklıkta bir ada ülkesidir. Sinhala dilinde pırıl pırıl parlayan ülke anlamına gelen Sri Lanka gezilecek yerler bakımından oldukça zengin olmasıyla ülkeye gelen turistleri çok memnun bırakıyor. Sri Lanka’da gezilecek yerler planı yaparken ülkede kaç gün kalacağınızın önemi çok büyüktür. Kalacağınız gün sayınızı belirledikten sonra Sri Lanka Turu planlamanızı sürenize göre yapmalısınız.

Ünlü kaşif Marco Polo’ya göre dünyanın en güzel adası olarak tabir edilen Sri Lanka 1340 km sahil şeridi ile dünyada eşi benzeri olmayan ada ülkelerinden bir tanesi. Tarih, kültür, değişik tatlar, ulusal parklar ve vahşi yaşam gibi aradığınız her türlü seyahat seçeneğini sizlere sunup unutulmaz Sri Lanka Turu yaşamanızı garanti etmektedir.

Hindistan’ın güneyinde Hint okyanusuna açılan bir ülke. Bir diğer özelliği de Maldivler’e en yakın ülke olmasıdır. Türkiye’den aktarmasız ulaşım olmadığından tek tercihiniz aktarmalı olarak Sri Lanka’nın başkenti Colombo’ya varmak olacaktır. Uçuş süresi havayolu firmasına göre değişiklik gösterip minimum uçuş süresi 10 saat 50 dakikadır. Hazır bu kadar uzun uçuş gerçekleştirmeye kafayı koydunuz o halde mutlaka Sri Lanka’yı Maldivler ile kombinleyin

Kolombo

Renkli Kolombo Sri Lanka’nın en büyük şehri olan Kolombo, 4.5 milyonun üzerinde insanın yaşadığı metropolitan bir nüfusa sahip. Ayrıca Kolombo, Sri Lanka’nın (resmi) başkenti değil. Ülkenin başkenti, Kolombo’nun biraz doğusunda kalan, Sri Jayawardenepura Kotte şehri. Ülkenin geri kalanını keşfetmek için, dünyanın herhangi bir yerinden gelen turistlerin, iniş yaptığı en önemli şehirlerden biri. Sri Lanka’da görülecek ve keşfedilecek çok fazla şey var. Kolombo da bu şehirlerin başında gelir. Fakat Kolombo’yu hafife almamanız gerekiyor çünkü gerçekten oldukça ilginç ve renkli bir şehir. İlk defa gelenler için, oldukça çekici bir deniz kıyısı var. Bunu en iyi Galle Face Green’de, akşamın erken saatlerinde, aileler gün batımını izlemek için toplanıp geldiğinde görebilirsiniz. Sömürge mirası olan, Gangaramaya Vihara gibi etkileyici tapınaklara ek olarak, renkli mahallelere, gökdelenlere, alışveriş merkezlerine, lüks barlara ve müzelere (Kolombo Ulusal Müzesi) sahip. Tüm bunlar ve ülkenin çok uluslu olması, Kolombo gezisinde harcadığınız vaktin tamamına değecek ve bu seyahatten keyif almanızı sağlayacak.

Sri Lanka, Kolombo

Kandy

Tapınaklar, Dişler ve Tepeler Kandy, başkent Kolombo’dan sonra Sri Lanka’nın en büyük 2. şehri ve Sri Lanka’nın tam ortasında yer alıyor. Şehir, çay tarlaları ile çevrili Kandyan yaylasının tepelerinde bulunuyor. 1592 yılından 1815 yılına kadar, İngiliz hükmü altındayken, var olmuş ve günümüz Sri Lanka’sının en tarihi krallığı bu şehirde yer almış. Rakımı 500 metre olan şehrin, iklimi ise, engebeli kıyıların arasında kaldığı için, alçak olan diğer Sri Lanka şehirlerine göre daha ılıman. Özellikle muson mevsimi biraz yağmurlu geçse de, bu durum şehrin mükemmelliğini bir kez daha ortaya çıkarıyor. Kandy’nin asıl görülmeye değer yeri olan Dişin Budist Tapınağı, Dünya Mirası alanına girdi ve dünyada saygı gören Sri Lanka Budist topluluğu içinde yer aldı. Burası, Lord Buda’nın kalıntı dişine ev sahipliği yapan, meraklılarının günde 2 kez ziyaret edebildiği bir yer. Bu tapınağa bitişik 3 büyük Hindu Tapınağı var ve hem şehrin birçok yerinde hem de şehirdeki yapay gölün yakınlarında, Malwaththa ve Asgiri Tapınakları gibi çok sayıda Budist Tapınağı bulabilirsiniz. Botanik bahçesi, eski kraliyet sarayı ve fil yetimhanesi, diğer ünlü yerleri arasında. Kandy’nin merkezindeki bu yapıların etrafında yer alan göl, akşam gezintilerine sessiz ve güzel bir zemin hazırlar. Şehir, küçük olmasına rağmen, şehirdeki caddeler ve marketler kesinlikle hareketli. Kandy’e ulaşmanın en iyi yolu, otobüs veya trendir. Bu ulaşım araçlarından yararlanmak için şehirlerarası yolcu bileti almanız gerekiyor. Yakın yerlere, trenle 2.5 saat, otobüsle ise 3 saatte gidebilirsiniz.

Sri Lanka, Kandy

Sigiriya

Lion Rock Sigiriya ya da Lion Rock

Sigiriya, Sri Lanka Kültür Üçgeni olarak adlandırılan alanı ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil olan bir şehir.

Sri Lanka, Sigiriya

Matale Bölgesi’nde yer alan Sigirya’da görülecek en önemli yer, yaklaşık olarak 180 metre yüksekliğe sahip olan kırmızı taş kayaları. Sigiriya’da eski Sinhalese Başkenti’nden kalma kalıntılar bulunur. Bu bölgede, M.Ö. 5. yüzyılda inşaa edilen saray ve bahçeler ile onların çevresinde bulunan kayalar var. Kayalıkların Lion Rock olarak adlandırılmasına neden olan şekli ise burada meydana gelir. Kayalıklarda çeşitli çizimleri görebilmeniz mümkün. Özellikle de yağmur ormanlarıyla kaplı olan yüksek noktalardan görünümleri muhteşem.

Dambulla’dan düzenli olarak kalkan otobüsler yardımı ile Lion Rock bölgesine ulaşmanız oldukça kolay. Sigiriya’da her bütçeye uygun oteller bulunuyor.

Galle

Sri Lanka’da Takviye Edilmiş Flemenk Şehri

Galle, Sri Lanka’nın güneyinde bulunan ve turistik açıdan en önemli şehir. Clombo’dan araba ile sadece 2 saat süren bir mesafede bulunan Galle, eğer gezmek için çok fazla zamanınız yoksa ulaşması da son derece zahmetsiz bir gezi yeri.

Galle’nin turist çeken en önemli yerleri, UNESCO Dünya Mirası’na dahil olan surları ve tarihi şehir alanlarıdır. Bu bölgede hemen hemen büyük bir alanda bulunan, sömürge döneminden kalma binalar, yüzyıllar önce Hollandalılar tarafından inşa edilmiş yapılardan oluşuyor. Alanda bulunan bu yapılar, günümüze kadar göreceli olarak iyi korunmuş, Hollanda’yı anımsatan kalıntılar ile dolu.

Sri Lanka, Galle

Bu şehirde dolaştığınız süreç içinde muhteşem bir okyanus manzarası eşliğinde, surların etrafını gezerek bölgeyi keşfedebilirsiniz. Bölgede dolaşırken Hollanda döneminden kalma kiliseyi ve bir de Hollanda Müzesi’ni bulacaksınız. Galle’de gezmeye devam ederken Kalutara Tapınağı gibi diğer bazı turistik yerleri de görebilirsiniz.

Burada özellikle değinmek istediğimiz bölge, Unawatuna’nın muazzam plajları. Bu son derece güzel plajda, çok farklı bir tatil ve gezi deneyimi sizi bekliyor.

Yorumda Bulun