Porto Riko Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Porto Riko (İspanyolca: Estado Libre Asociado de Puerto Rico, İngilizce: The Commonwealth of Puerto Rico), ABD’ye bağlı, içişlerinde bağımsız özerk bir bölgedir. Karayipler Denizi’ninin kuzeydoğusunda Dominik Cumhuriyeti’nin doğusundadır. Adı İspanyolca’ “zengin liman” anlamına gelir.

Porto Riko, Büyük Antiller’in en küçük adası olup, Porto Riko ana adası, yanı sıra Mona, Vieques, Culebra gibi adacıklardan oluşur. Mona adası, insanların sürekli kaldığı bir ada değildir. Daha çok Porto Riko doğal kaynaklar kuruluşunun çalışanlarınca ya da özel izinle adaya çıkan doğa gezginlerince kullanılır.

Eski bir İspanyol sömürgesi olan ülke Paris Antlaşması ile ABD yönetimine geçmiştir. Şu an iç işlerinde bağımsız, dış işlerinde ise Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı özerk bir ülkedir. Bu nedenle, ülkede ABD doları kullanılır; halk ABD pasaportuna sahiptir ve ABD sosyal sigorta sistemine dâhildir. Bununla birlikte, Porto Riko ABD başkanlık seçimlerine katılmadığı gibi vergiler iç yönetim tarafından toplanır. Porto Riko’ya gidebilmek için ABD vizesi gereklidir.

Adanın iklimi tropik olup yazları çok sıcak, kışları ise ılımandır. Yaz ve son bahar ayları fırtına mevsimi olarak adlandırılır. Adada El Yunque adı verilen bir yağmur ormanı da mevcuttur. Eski San Juan, tarihi ve plajları ile ve adadaki çeşitli ormanlar ise doğal güzellikler olarak görmeye değerdir.

Gözlerinizi kapatın ve güneşin suluboya paletiyle gökyüzünü boyadığı, kurbağa ve kuşların uyuman için şarkılar söylediği ve yanıbaşınızda turkuaz mavisi okyanusa uyandığınızı gösteren bir tropik ada düşünün. Taze hindistan cevizi suyunu yudumluyor ve lezzetli aperatif deniz ürünlerinden yiyorsunuz. Zengin bir kültürel geçmişe ve muhteşem bir konuma sahip, Puerto Riko’nun büyüleyici Karayip Adası keşfedilmek için yalvarıyor adeta. Bu adanın mucizeleri anlatmak ancak şu kelimelerle mümkün: ”lo hace mejor” (daha iyisi de mümkün)

Porto Riko, Büyük Antiller’in en küçük adası olup, Porto Riko ana adası yanı sıra Vieques, Culebra, Mona, Desecheo, ve Caja de Muertos gibi adalardan oluşur. Mona adasında yaşam yoktur. Bunların yanısıra pek çok adacık da bulunur, Mona adası yakınında Monito, ve San Juan Körfezinde yer alan Isla de Cabras ve La Isleta de San Juan, gibi… Bunlardan sadece La Isleta de San Juan’da yaşam vardır. Ana adaya köprülerle bağlanır bu ada. Ülkenin başkenti San Juan şehridir.c

El Yunque Ulusal Parkı

Sık Orman, Şelaleler ve Nehirler El Yunque Ulusal Parkı (Bosque Nacional), Porto Riko’da, ana adanın sonunda yer alan Luquillo Dağları’nın doğu yamaçlarında bulunan astropikal yağmur ormanlarıdır. Ada, 28 dönümlük arazide bulunuyor. Yüksek zirvelere (El Toro 1000 metrenin üzerinde), uzun ormanlara, şelalelere ve nehirlere sahip. Kısacası, orman alanlarıyla şekillenmiş. Aynı zamanda, muhtemelen Porto Riko’nun en gelişmiş ve en çok korunan ormanları burada. Burası bizim gibi bir şeyleri keşfetmek isteyenler için bir mabet fakat gerçek macerayı arayanlar için ise bir lanet. Yine de burada güzel bir yürüyüş yapılabilir. Yağmur ormanı içerisinde küçük bir konaklama tesisinin olmadığını söyleyelim. Fakat ormanın dışında at arabasıyla ulaşım yapılabilen bir sürü konaklama yeri mevcut.

Porto Riko, El Yunque Ulusal Parkı

Vieques

Porto Riko Kırsalları Porto Riko’ya 13 km uzaklıktaki, Vieques’da 5 yıldızlı otellerin olmadığını (artık) söylemiyoruz ama eğer buraya sosyete partilerine katılmaya veya golf oynamaya geliyorsanız bunu yapmak için Vieques’ten daha iyi yerler var. Belediye olarak yönetilen bu ada, Amerikan Ordusu tarafından 2003’e kadar test bombalama alanıydı. Az gelişmiş turist alt yapısı nedeniyle kırsal olarak kalmış. Fakat bu durum yavaş yavaş değişiyor ve önceden olduğu gibi şeffaf masmavi suları ile yayılmış beyaz kumsalı ile ada, turistlerin keşfetmekten zevk alacağı bir yer haline geliyor. Artan turist nüfusuna rağmen hindistan sakız ağacı ormanlar ve güzel sahiller gibi sakin noktaları hala bulabilirsiniz.

Porto Riko, Vieques

San Juan

Amerika’daki İspanyol Kaleleri San Juan, Porto Riko’nun en büyük şehri (nüfusu 400,000) ve aynı zamanda başkenti. Dış işleri Birleşik Devletler’e ait bir bölge. Dominik Cumhuriyeti’ndeki Santa Domingo’dan sonra Amerika’da bulunan, Avrupalılar için en eski yerleşim yeri. Eski San Juan, 500 yıllık şanlı tarih izlerini görebileceğiniz en iyi yer. Bu şehrin tarihi merkezi (zamanında askeri kale olarak kullanılmış), ana ada dışındaki kayalıklı yarımadada bulunuyor ve birçok ilgi çekici mekana sahip. Bu noktalar arasında; El Castillo de San Cristóba, Amerika’daki en geniş İspanyol ormanları ve San Felipe del Morro Kalesi, 1500 yılında koruma amaçlı inşa edilen San Juan Limanı yer alıyor. Boş zamanlarınızda, şehre yürüme mesafesinde olan eski kasabada görülecek birçok yer var. Meydanlarda bulunan kafelerde takılabilir, parklarda veya plajlarda gününüzü geçirebilirsiniz. (Zaman geçirmek için en iyi plaj El Condado Plajı!)

Porto Riko, San Juan

Rincon

Porto Riko’nun Sörf Merkezi Rincon, Porto Riko’nun batı kıyılarında yer alan ve genellikle bir şeyiyle bilinen bir şehir: sörf. Buradaki sörf tatil yerleri, kuşkusuz dünyanın bu noktasındaki sörf noktaları arasında bir numara. Sörf konusunda çok uzman değiliz ama kuzeyde (Antonio Plajı veya Sandy Plajı) ya da güneyde (Domes ya da Tres Palmas) dalgaların, sörfçülere büyük avantaj sağladığı bilinen bir gerçek. Eğer sörfle ilgilenmiyorsanız, bu şehir, yüzücüler için de tatil yerlerinde güzel deniz dalgalarının olduğu plajları sağlıyor. Sörf ile öne çıkmasının yanında bu şehir sahil barları ve restoranlarıyla da güzel sosyal aktiviteler sunuyor.

Porto Riko, Rincon

Yorumda Bulun