Tanzanya Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Tanzanya, vahşi yaşamla iç içe geniş ovaları, sömürge döneminin kalıntıları, palmiyeli sahilleri, Afika’nın en yüksek dağı olan karlarla kaplı Kilimenjaro Dağı, yemyeşil tropik yağmur ormanları, arkeolojik keşiflerle dolu insanoğlunun beşiği gibidir. Masai Mara ve Serengeti arasında yıl boyunca göç eden hayvanlar sürekli hareket halinde, amaç su ve yiyeceğe ulaşmak. Zebra ve antiloplar birlikte göç ediyor, manzara görülmeye değer… İmpalalar da büyük sürüler halinde hareket ediyor. Dünyanın yedi harikasından biri olan bu ‘’Büyük Göç’’ ocak-mart arasında Serengeti’nin güneyinden başlıyor.

Ngorongoro Krateri

Tanzanya Serengeti yakınlarında bulunan Ngorongoro Doğal Koruma Alanı, Ngorongoro Yanardağı ile tanınır. Ayrıca 1970’den beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Ovayı adeta bir duvar gibi çevreleyen bu devasa kaldera (volkanik patlama sonucu toprağın çökmesiyle oluşmuş volkanik yer şekli) kuleleri, Garden of Eden (Eden’nin Bahçesi) ya da ‘Vahşi Yaşamın Beşiği’ olarak adlandırılır.

Kraterin şekli, Ngorongoro haritasında açıkça görülebiliyor. İç kısımlarda yer yer kraterin çapı 20 km’ye (12 mil) kadar ulaşıyor. Olağanüstü manzaraya sahip ova, çoğunlukla tek tük çayırlardan, Lerai Ormanı, göl ve bataklıktan oluşuyor. Kraterin köşe bölgelerinde ise birkaç yüz metre yükseklikten sonra büyük bir ormanlık arazi yer alıyor. Bu mükemmel manzaranın yanı sıra Ngorongoro’nun öne çıkan başka bir özelliği, zengin vahşi yaşamı.

Tanzanya, Ngorongoro Krateri

Burası, büyük memelilerin ve yırtıcıların bölgesidir ve ‘beş büyüklerin’ tamamı burada gezinir . Afrika’daki diğer doğal yaşam parklarında, ziyaretçilerin bütün doğal hayatı bir arada görmeleri günler alırken, Ngorongoro’da bu imkânı yakalama şansı daha yüksek. Yine de her yıl yarım milyondan fazla ziyaretçi Ngorongoro Krateri’ne geldiğinden, kalabalık nedeniyle biraz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Nisan ve mayıs ayları gibi durgun sezonlarda vahşi yaşamdan hiçbir şey kaybetmeden çok daha güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz. Eğer konaklama konusunda yüksek miktarlarda ödeme yapmayı sorun etmiyorsanız, kraterin yakınındaki pansiyonlarda kalmayı tercih edebilir ya da çevredeki dağlık bölgede konaklayabilirsiniz.

Serengeti

Tanzanya, Serengeti

Büyük Beşlinin Evi ve Büyük Göç Serengeti, Tanzanya’nın bir ulusal parkı. Ülkenin kuzeyinde bulunan parkın büyük kısmı Mara Bölgesi’nde yerleşmiş. Fakat diğer bölgelere de genişler, hatta Güneybatı Kenya’ya bile ulaşır. Serengeti, Maasai dilinde ‘geniş düzlükler’ anlamına gelir. Serengeti, dünyadaki en büyük memeli göçüne ev sahipliği yapıyor. Milyonlarca antilop ve yüzbinlerce zebra, her yılın sonuna doğru, kuzeyden güneye hareket eder. Sonradan da tekrar batı ve doğu yönünde hareketlenirler. Göç eden hayvanların yanı sıra, park, aynı zamanda ‘Büyük Beşli’ye de ev sahipliği yapıyor. Büyük beşli ise, aslanlar (ki 3.000’den daha fazla aslan var), leoparlar, filler, siyah gergedanlar ve buffalolar. Serengeti’de kamp kurarak kalabilirsiniz. Ayrıca organize bir turla giderseniz, daha pahalı olan Safari Kulübeleri’nde de kalabilirsiniz.

Moshi

Dağlar Çağırıyor

Moshi’ye hoş geldiniz. Burası Tanzanya’nın kuzeyinde kalan huzurlu ve hareketli bir şehir. Klimanjaro Dağı’nın gölgesinde kalır. Burada olmanızın 2 nedeni olabilir: bunlardan ilki kahve tüccarı olmanız, ikincisi ve çok daha mantıklı olanı ise, hayatınız boyunca hedefiniz olan Klimanjaro Dağı’na tırmanma şansınızın olmasıdır. Muhtemelen Moshi’de geçirdiğiniz birkaç gün, ya yolculuk yaparak ya da yolculuktan sonra dinlenerek sonuçlanacak.

Tanzanya, Moshi

Burası yürüyerek kolayca gezebileceğiniz bir yer (uzun bir yolculuk sonrasında duymak isteyeceğiniz şey). Gündüz gezmek oldukça güvenli ve geceleri dışarıda dolaşmaktan kaçınmamız gerektiği söylemi hala geçerli. Bu hareketli şehir, Chagga, Pare & Maasai insanlarından oluşan 3 kültürel birleşimden meydana geliyor. Bunlarla birlikte buraya gelen ve giden seyahatçilerin, gönüllü olanların, arkadaş canlısı yerlilerin ve bazı Asyalı kişilerin bıraktığı etki harika bir atmosfer oluşturuyor. Burada her zaman aklınızda bulunan büyük dağ manzarası hariç, belirli bir cazibe merkezi bulunmuyor. Bu yüzden bekleyen alışverişleriniz için, etrafta dolaşıp çarşıları ziyaret edin ve yerliler size kıymetli hediyelik eşyalarını ve milli takım formalarını yakından sergilerken, onlarla tesadüfen de olsa sohbet edin.

Zanzibar

Plajlarıyla Dünya Mirası

Zanzibar, Doğu Afrika Bölgesi’ndeki Tanzanya sahil şeridi boyunca uzanan, Hint Okyanus’unda takım adalardan oluşan bir bölge. Ada zincirinin iki ana adası olan Unguia ve Pemba eski zamanlardan beri “Zanzibar” olarak adlandırılıyor.

Zanzibar demek; palmiye ağaçları ile dizili güzel, beyaz, toz kumlu plajlar, su yaşamı ve bolca mercan demektir. Plajlarının yanı sıra, 2000 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak seçilen Zanzibar Şehri’nin eski bir parçası olan “Taş Şehir” görülmeye değer. Sömürge öncesi dönemde Doğu Afrika ve Asya kıtaları arasında yer alan ve bir ticaret merkezi olan bu şehrin mimarisi Mağribi, Pers, Hindi, Afrika ve Avrupa’dan etkilenmiştir.

Tanzanya, Zanzibar

Günlerinizi böylesine güzel bir yerde, labirent gibi olan dar sokakları boyunca ilerlerken büyük kent pazarlarını, camilerini ve alışveriş dükkanlarını keşfederek geçirebilirsiniz. Taş Şehir’in kıyısında uzanan Forodhani Park’taki gece yemek çarşısı (the night food market) herhangi bir Zanzibar gezisinde es geçilmemeli. Tezgahların yokuş yukarı çıkışını izlemek, ızgara edilmiş eşsiz deniz ürünlerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Etkileyici tarihinin size sunduğu olanakların yanı sıra, en iyi eğlenceyi, sayıları 30’u bulan gözden uzak sahilleri sunuyor. Bu sahillerin en iyileri kuzey ve güney sahil kıyılarında yer alıyor. Yunus balıkları ile birlikte yüzmek (ki en iyisi Kizimkazi’de gerçekleştirilir) ve Mnemba Adası’nın üstünde veya mercanların etrafında şnorkelle dalış yapmak gibi farklı alternatifler de var.

Kilimanjaro Dağı

Görkemli Kilimanjaro

Turistler, avlanma sebebiyle ya da kültürel deneyimler için Tanzanya’nın kuzeyindeki Kilimanjaro Ulusal Parkı’na gidebilecek olmalarına rağmen uğramadan geçerler. Görkemli Kilimanjaro Dağı, Afrika’nın en ikonik cazibe merkezlerinden biri ve buraya gelmeniz için tek neden, tırmanış yapabilecek olmanız.

Aktif olmayan strato-volkanı, 5.895 metre veya 19.341 ft yüksekliğe ulaşıyor. Düz ve kuru bozkır manzarası ile ön plana çıkan karla kaplı konik tepesi görülüyor. Bu kuru alan aşama aşama daha yeşil ve tırmanabileceğiniz bir alana dönüşüyor. Kibo, üç volkanik koniden en yüksek olanı. Dolayısıyla buraya ait Uhuru Tepesi de en yüksek nokta olarak ifade edilebilir.

Tanzanya, Kilimanjaro Dağı

Tırmanma, yılın tüm zamanları yapılabilir ancak, kurak (haziran/temmuz aylarından ekim ayına kadar) zamanlar tırmanış için en uygun zamanlar. Zirveye ulaşabilmek için 6 farklı rota var, fakat Marangu rotası en yaygın olarak kullanılan ve yol olarak da tırmanış için en uygun olanı. Bu süreç yaklaşık 5 veya 6 gün (alıştırma sürenize göre değişmekte) sürüyor. Konaklama için ise, çadırlar yerine kulübeleri tercih etmenizi öneririz.

Afrika’da görmeniz gereken pek çok yer var ancak bunlar arasında en kolay ulaşılabilir olanı Kilimanjaro. Buradan sadece 30 kilometre uzaklıkta (tırmanış yapanların kullandıkları ana kasaba) ise İstanbul, Amsterdam ve Nairobi gibi şehirlerden gelebileceğiniz Kilimanjaro Uluslararası Havaalanı’nı (JRO) bulacaksınız.

Darüsselam

Huzurun Evi

Darüsselam sizin için ne ifade ediyor bilmiyoruz ama bizim için biraz romantik etkiye sahip. Burası Tanzanya’nın en büyük ve zengin şehirleri arasında yer alıyor. Ülkenin eski başkenti ve 4.5 milyona yakın nüfusu ile Afrika’nın en büyük 10 şehri arasında.

Darüsselam, sessiz bir balıkçı şehri konumunda olup, 19. yüzyılın sonlarında Alman Doğu Afrika Şirketi’nin buraya ayak basması ile tamamen farklı bir kimliğe bürünmüş. Bugünlerde Doğu Afrika’nın en yoğun limanları arasında. Ülkenin asıl ticari faaliyeti, en belirgin özellikleri arasında sayamasak da, çoğu turist için bir uğrak noktası olması.

Tanzanya, Darüsselam

Burası, genellikle Zanzibar veya Serengeti’ye geçiş yapmak için kullanılan bir yer. Şehir halen ilginç müzelere, sömürge döneminden kalma harika bir mimariye ve kiliselere (Alman Lutheran kilisesi gibi) sahip olup, Hint okyanusunda güzel bir şekilde konumlanıyor. Birçok adası ve harika beyaz kumlu plajları (sadece Afrika standartlarına göre değil gerçek harikalıktan bahsediyoruz) ile bu bölgeye yapılacak seyahat planları arasında kesinlikle düşünülmesi gereken yerlerden biri.

Yorumda Bulun