Nijer Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Nijer Batı Afrika’da yer alan bir Afrika ülkesidir. Nijer Ülkesi doğuda Çad, batıda Burkina Faso ve Mali, kuzeyde Cezayir ve Libya ülkeleri ile komşudur.

Birçok etnik grubu bünyesinde barındıran Nijer ülkesi dünyanın en fakir ülkelerinden biridir. Nijer ülkesinin başkenti aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olan Niamey şehridir. Niamey şehri Nijer Irmağının yanında yer almaktadır. Nijer Ülkesi 2010 yılından beri askeri cunta ile yönetilmektedir. Nijer Ülkesi 7 bölge ve 1 başkent bölgesinden oluşmaktadır. Ülkenin resmi dili Fransızca dilidir. Ülkede Fransızca dışında Zarma, Tuareg, Kanuri, Hausa ve Gulmancema dili gibi ulusal diller de konuşulmaktadır.

Nijer ülke nüfusunun yüzde 80’ini Müslümanlar oluşturmaktadır. Geri kalan yüzde 20’lik kısmını ise Hristiyanlık ve yere inançlara inananlar oluşturmaktadır. Nijer ülkesinin para birimi Batı Afrika CFA frangıdır. Kurak ve sıcak bir iklime sahip olan Nijer Ülkesini ziyaret etmek için en uygun dönem Aralık ve şubat ayları arasıdır. Vize isteyen ülkeler arasında yer alan Nijer ülkesine İstanbul çıkışlı uçuşlar bulunmaktadır.

Nijer ülkesinin başkenti aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olan Niamey şehridir. Niamey şehri Nijer Irmağının yanında yer almaktadır. Nijer Ülkesi 2010 yılından beri askeri cunta ile yönetilmektedir. Nijer Ülkesi 7 bölge ve 1 başkent bölgesinden oluşmaktadır.

20.715.285 toplam nüfusuyla Afrika kıtasında yer alan Nijer, Gezilip görülmesi gereken bir ülkedir. Birleşmiş Milletlerin yaptığı araştırmaya göre Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olmuştur. Fakat insanların gönülleri oldukça zengindir. Misafirperverlikleri ve gülen yüzleri insanları buraya çekmektedir. Yıllarca Fransız sömürgesi altında yaşayan Nijer, Uranyum açısından oldukça zengin bir ülkedir. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır.

Niamey

Nijer başkenti ve en büyük şehri Niamey’de yer alan Franco-Nigerian Kültür Merkezi, konserler, sergiler ve etkinlikler düzenlendiği yerdir. Buraya gelen biri mutlaka bu yere uğramalı. Çünkü şehrin sanatsal anlamında en iyi yeridir. Ülkenin sanatı hakkında bilgi almak için burayı ziyaret etmelisiniz. Mutlaka birkaç etkinliğe de katılmalısınız.

Oumarou Ganda Kültür Merkezi,  5 bin kişilik seyirci kapasitesine sahip olan amfitiyatronun dışında çok sayıda Fransızca kitabın da yer aldığı dev bir kütüphaneye ev sahipliği yamaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu merkezi ziyaret edin. Ülkenin sanatı hakkında bilgi öğrenmek ve okumak için burası tercih edilebilir.

Geleneksel Güreş Stadyumu, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Güreş, Nijer için oldukça eski bir spor dalıdır. Bu nedenle burada her yıl müsabakalar yapılmaktadır. Sizinde yolunuz düşerse bizim de ata sporumuz olan Güreş müsabakalarını mutlaka izlemeye gidin.

Nijer Hayvanat Bahçesi, çok sayıda hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu hayvanat bahçesine gidip hayvanları yakında görebilirsiniz. Afrika kıtasına ait türleri burada görebilirsiniz.

Nijer, Niemey

Niamey Hipodromu, her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlayan bir yerdir. Buraya genelde girişler serbest olmaktadır. Bu nedenle birçok kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Burada birçok farklı yarışlar düzenlenmektedir. Genelde Cumartesi günleri saat 17:00’den sonra buraya gelip bu yarışları izleyebilirsiniz. Size ayrı bir tat verecektir.

Maorey Katedrali, Ülkedeki Hristiyan topluluğunun en büyük ibadet yeri olmaktadır. Mimari yapısı oldukça dikkat çekmektedir. Pazar günleri burası çok hareketli olmaktadır. Buraya yolunuz düştüğünde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Ülkedeki önemli dini yapılarından biridir. Bu nedenle yıl boyunca çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir.

Nijer Ulusal Müzesi, Batı Afrika’nın en büyük ve en popüler müzesidir. Müze de birçok tarihi, arkeolojik ve folklorik eser sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse Nijer tarihi ve kültürünü öğrenmek için mutlaka bu müzeyi ziyaret etmelisiniz.

Büyük Cami, Eski Libya Başkanı Kaddafi tarafında inşa edilip Nijer halkına hediye edilen bir dini yapıdır. Ülkenin en önemli yapılarından biridir. Mimari yapısı oldukça dikkat çekmektedir. Ülkeye geldiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir. Hatta minareye çıkıp fotoğraf da çekebilirsiniz.

Boubon Adası

Nijer, Boubon Adası

Nijerya sınırlarında yer alan Boubon Adası, önemli bir turizm noktasıdır. Buraya gelen her ziyaretçinin mutlaka gittiği bir yerdir. Kano ile nehir turu sonrası bu adaya ulaşabilirsiniz. Ada daha çok su aygırları ile popüler bir yerdir. Burada birçok farklı aktivite yapılmaktadır. Huzurlu ve eğlenceli zaman geçirmek için bu adayı tercih edebilirsiniz.

Zinder

Nijer, Zinder

Nijer’in Niamey’den sonra ülkenin en büyük ikinci kentidir. yaklaşık 180 bin kişi burada yaşamaktadır. Şehirde birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düştüğünde mutlaka ziyaret etmeniz gereken şehirlerden biridir. Buraya gittiğinizde insanlarla oturup muhabbet edin. Burada yaşayan insanlar Beyaz insanlardan çok çekiniyorlar. Yıllarca Fransız sömürgesinden kalan bu halkı kendinize sevdirebilirsiniz. Bununla birlikte beyazlara karşı ön yargıları da kırılmış olur.

Yorumda Bulun