Arizona Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Arizona, kanyonları ve çölleriyle ünlüdür. Arizona’nın en önemli coğrafik özelliği elbette Büyük Kanyon’dur. Eyalette 1107 km boyunca akan Kolorado Nehri Arizona’nın en uzun nehridir. Önemli şehirleri, Phoenix (başkent), Tucson, Mesa, Tempe, Glendale, Scottsdale ve Yuma’dır.

Eyalet nüfusunun 3,6 milyondan fazla olduğu tahmin edilmektedir. Arizona, Amerika’nın yüzölçümü açısından 295,260 km2 ile altıncı büyük eyaletidir. Güneybatı eyaletlerinden biri olan Arizona, Kolorado Platosu, dağlık bölge ve çöl bölgesi olmak üzere başlıca üç bölgeye ayrılır. Kolorado Platosu, Arizona’nın kuzey ve kuzeydoğu bölümlerini kaplar, dağlık alan kuzeybatıdan en güneye kadar uzanır, çöl bölgesi ise güneybatının yarısını kaplar.

Phoenix

Phoenix, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük altıncı, Arizona eyaletinin en büyük kenti ve başkentidir. Sonoro Çölü yakınlarında konumlanan kent, Arizona eyaletinin en büyük sanayi ve turizm merkezidir. Tarih öncesi dönemden itibaren 2.000 yıl boyunca bir Kızılderili kabilesi olan Hohokamların yaşadığı Phoenix, Kristof Kolomb’un Amerika kıtasını keşfi ve Avrupalıların kıtaya gelmesinden sonra Amerika Birleşik Devletleri topraklarına dahil edilmiştir. Phoenix, 1881 yılında şehir statüsüne kavuşmuştur ve yıllar içinde giderek büyümüştür.

Phoenix kentinde Sonora Çölü’nden dolayı sıcak çöl iklimi etkilidir. Kent yıl boyunca çok az miktarda yağış alır. Yazlar çok sıcak ve kurak, kışlar ise ılık geçmektedir. En sıcak ay olan Temmuz’da ortalama hava sıcaklığı 33 – 35 derecedir. En soğuk ay Ocak’ta ise ortalama sıcaklık 11 – 12 derece civarındadır. İklim koşullarından dolayı Phoenix’e gitmek için en uygun zaman sonbahar ve ilkbahar aylarıdır.

ABD’nin Arizona eyaletinin başkenti Phoenix, birbirinden güzel parkları, geniş caddeleri, bahçeleri ve müzeleri ile keşfedilmeyi bekleyen, oldukça ilgi çekici bir kent.

Büyük Kanyon

Büyük Kanyon Ulusal Parkı (İngilizce: Grand Canyon National Park) Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaleti sınırlarında bulunan en eski ulusal parktır.

Büyük Kanyon, birçok renge sahip; Kolorado Nehri çevresinde bulunan bir kanyondur. Büyük Kanyon Ulusal Parkı içinde bulunur ve bu ABD’deki ilk ulusal parklardan biridir. Theodore Roosevelt Büyük Kanyon’un büyük bir hayranıydı ve birçok kez avlanmak ve seyir için burayı ziyaret etmişti.

Arizona, Büyük Kanyon

Kanyon, Kolorado Irmağı’nın kanalı milyonlarca yılda yarmasıyla oluşmuştur. 466 kilometre uzunluğunda ve 400 metre ila 2.4 kilometre genişliği arasında değişmektedir. Derinlik olarak da 1600 metreye kadar ulaşır. Bu kesiklerde Dünya’nın 2 milyar yıllık tarihi bulunmaktadır.

Büyük Kanyon’un bir Avrupalı tarafından fark edilmesi ilk kez 1540 yılında; İspanyol Garcia Lopez de Cardenas tarafından yapılmıştır. İlk bilimsel araştırma ise John Wesley Powell eşliğinde 1869’da gerçekleşmiştir. Kızılderililer ise kanyonun duvarlarında yerleşim birimleri kurmuşlardır.

Arizona Science Center

Arizona, Arizona Science Center

Ziyaretçilerin bilim ve teknolojiye ilgi duymasını sağlamak, teşvik etmek ve eğitmek amacıyla kurulmuş olan Arizona Bilim Merkezi, kalıcı sergilere, bir planetaryuma ve çeşitli gösterimlerin yapıldığı IMAX tiyatroya ev sahipliği yapar. Müzede insanın ve bilimin tarihten bugüne kadarki gelişimi, geçmiş ve günümüz teknolojileri gözler önüne serilir.

Desert Botanical Garden

140 dönümlük büyük bir arazide kurulu olan Desert Botanical Garden, Papago Park içerisinde konumlanır. 1937 yılında ziyarete açılan botanik bahçesi, 139’u tehlike altında olan 400 türden 21.000’den fazla bitkiyi içinde barındırır. Ağırlıklı olarak çöl bitkilerinin yer aldığı bahçede özellikle Avustralya koleksiyonu ve Güney Amerika koleksiyonu görülmeye değerdir.

Heard Museum

1929 yılında Dwight B. ve Maie Bartlett Heard tarafından kurulan Heard Museum, dünyanın en ünlü Kızılderili kültür ve sanat müzesidir. Müzede; Kızılderili kültürü ve yaşam biçimini gözler önüne seren el işi ürünler ve çağdaş sanat eserleri sergilenir. 40.000’den fazla objenin yer aldığı müzede bir kütüphane ve gösteri salonu da bulunmaktadır.

Pueblo Grande Museum and Archaeological Park

Pueblo Grande Museum and Archaeological Park, Kristof Kolomb’un Amerika’yı keşfinden önceki zamanda, yerleşim bulunan arkeolojik bölgede konumlanır. Tarih öncesi dönemde bir Kızılderili uygarlığı olan Hohokamlar burada yaşamış ve çeşitli eserler bırakmışlardır. Hohokam kültürüne ait bu eserler günümüzde Pueblo Grande Müzesi’nde sergilenmektedir.

Arizona, Pueblo Grande Museum and Archaeological Park

Phoenix Art Museum

1959 yılında ziyarete açılan Phoenix Sanat Müzesi, Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük görsel sanatlar müzesidir. 26.500 metrekarelik alanda konumlanan müzede Asya, Amerika, Avrupa, Latin Amerika, Batı Amerika modern ve çağdaş sanatına ait 18.000’den fazla eser segilenir.

Ro Ho En Japanese Friendship Garden

Japon bahçesi tarzında düzenlenmiş Ro Ho En Japanese Friendship Garden, 14.000 metrekarelik bir arazide konumlanır. Büyüleyici güzellikteki bahçe içerisinde 50 türden 1.500 bitki, irili ufaklı şelaleler, Japon fenerleri ve bir Japon çay evi barındırır.

Arizona, Ro Ho En Japanese Friendship Garden

Tovrea Castle

Arizona, Tovrea Castle

1929 – 1931 yılları arasında inşa edilen Tovrea Kalesi, Phoenix’in tarihi yapılarından biridir. İlk olarak özel bir rezidans olarak inşa eidlen kale, bugün Phoenix’in tarihi öneme sahip noktalarından biri olarak “Phoenix Points of Pride” listesinde yer alır. Ayrıca kaleye, çeşitli turistik turlar düzenlenmektedir.

St. Mary’s Basilica

1881’de inşasına başlanan Aziz Mary Bazilikası, Katolik kilisesine bağlıdır. Bazilika, Phoenix’in tarihi öneme sahip noktalarından biri olarak “Phoenix Points of Pride” listesinde bulunur. Bazilikanın yapımı ancak 1914 yılında tamamlanabilmiştir ve Phoenix kentinin en eski Katolik ibadet yapısı olarak bilinmektedir.

Arizona, St. Mary’s Basilica

Yorumda Bulun