Amasya Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Krallık kentidir Amasya, Osmanlı şehzadelerinin yetiştiği, taptaze elma ağaçlarının açtığı saklı kent…

Amasya, Türkiye’nin Orta Karadeniz bölgesinde yer alan güzel şehirlerinden biridir.Yeşilırmak Vadisi üzerinde bulunan şehir doğal güzelliklere sahiptir. Amasya’ın yaklaşık 7000 yıllık tarihi geçmiçi vardır.. Bilinen ilk ismi Amaseia ‘dır. İsmindeki “Ama” ana tanrıça anlamına gelmektedir. Amasya’ya yerleşip burada egemenlik kuran medeniyetler arasında, Hititler, Frigler, Persler ve Romalılar yer alır. Şehrin kurulan ilk yerinin ise şimdiki Amasya Kalesi olduğu düşünülmektedir.

Amasya’da Türk hakimiyeti ise Danişmend’lerle birlikte başlamıştır. Daha sonra Türk egemenliği İlhanlı, Selçuklu ve Osmanlı ile birlikte devam etmiştir. Tarihi ve zengin kentlerden biri olmayı sürdürmektedir. Amasya, Osmanlı döneminde şehzadelerin eğitim gördüğü, burada valilik yaptığı merkez şehirlerden biri olmuştur. Ayrıca Kurtuluş Savaşı mücadele yıllarında Amasya Türk Milleti adına kararların alındığı Amasya Kongresi’ne ev sahipliği yapması özelliğiyle tarihi ve önemli bir şehirdir.

Amasya, Orta Karadeniz Bölümü’nde bulunmaktadır.  Yeşilırmak’ın doğusuna ve batısına uzanır. Amasya’nın komşuları, Doğuda Yozgat, kuzeyde Samsun, batıda Çorum’dur. Şehir dar bir vadi üzerine kurulmuştur.

Amasya Gezilecek Yerler

Amasya’da gezilecek yerler hem tarihi hem görsel güzelliğin keşfi olacaktır. Amasya, kralların kenti, şehzadelerin şehridir.

Amasya’da gezilecek yerlerden Amasya evleri ve kalesi kente kültürel bir değer katar. Kral kaya mezarları Amasya’nın sembollerinder biri olmuştur ve Amasya’da mutlaka gezilmesi gereken yerler içindedir. Şehirde Osmanlı’nın, Selçuklu’nun izlerini göreceksiniz. Amasya’nın her bir dokusu size tarihi de kültüre dokuyu da verecektir.

Amasya’da gezilecek yerlerden Amasya evleri ve kalesi kente kültürel bir değer katar. Kral kaya mezarları Amasya’nın sembollerinden biri olmuştur ve Amasya’da mutlaka gezilmesi gereken yerler içindedir. Şehirde gezinirken Osmanlı ve Selçuklu’nun izlerini görecek, kendinizi tarih sayfalarında hissedeceksiniz.

Amasya Müzesi

Yalnızca Amasya’nın değil Türkiye’nin zengin müzeleri arasındadır. Arkeolojik ve etnografik olmak üzere yaklaşık yirmi dört bin esere ev sahipliği yapmaktadır. 1925 tarihinde II. Bayezit Külliyesi’nin medrese kısmındaki odalar müze alanı olarak kullanılmaya başyandı. İlerleyen yıllarda 1977 senesinde ise müze yeni binasına taşınmıştır ve o günden beri faaliyettedir.

Müzede, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini yansıtan eserler, etnografik ve mumyalar salonu dikkat çeken bölümler arasındadır. Sergi etkinliklerinin düzenlendiği serge salonu bulunur. Müzenin bahçesinde lahitler, islami kitabeler ve mezar taşları yer almaktadır.

Amasya Kalesi

Amasya’da gezilecek yerler içinde şehrin manzarasını seyredeceğiniz Amasya Kalesi yer almaktadır. Bu kale Harşena dağı üzerinde yer aldığı için aynı zamanda Hraşena Kalesi adıyla da anılmaktadır. Yeşilırmak’a dik biçimde konumlanan yüksek bir tepedir. Tarihi araştırmalara göre bu kale Amasya’da ilk yerleşimler başladığından beri vardır. Tarihi süreçler boyunca birçok medeniyet burada bulunmuş ve kalıntılar bırakmıştır. Osmanlı ve Selçuklu döneminde de önemini korumuştur. Türk hakimiyetinden sonra kale içinde onarımlar yapılmıştır.

Amasya, Amasya Kalesi

Amasya Kalesi içinde şehrin manzarasını seyredeceğiniz yer almaktadır. Bu kale Harşena dağı üzerinde yer aldığı için aynı zamanda Hraşena Kalesi adıyla da anılmaktadır. Yeşilırmak’a dik biçimde konumlanan yüksek bir tepedir. Tarihi araştırmalara göre bu kale Amasya’da ilk yerleşimler başladığından beri vardır. Tarihi süreçler boyunca birçok medeniyet burada bulunmuş ve kalıntılar bırakmıştır. Osmanlı ve Selçuklu döneminde de önemini korumuştur. Türk hakimiyetinden sonra kale içinde onarımlar yapılmıştır.

Kral Kaya Mezarları

Amasya, Kral Kaya Mezarları

Amasya’da ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri şüphesiz Kral Kaya Mezarları’dır. Helenistik Döneme ait olan bu mezarlar Pontus Krallığına aittir. Yeşilırmak üzerinde 21 tane mezar olduğu bilinse de şimdilerde yalnızca birkaç tanesi varlığını koruyabilmiştir. Kaya mezarlarının içinde yer alan oyuk geçitler bulunur. Amasya’nın yüksek tepesinde yer alan mezarlar şehrin tüm görüntüsünü içine almaktadır. Mezarlar içinde en büük mezar en sonda yer alan mezardır.Kızlar sarayı bölgesinde üç tane yan yana dizilmiş kaya mezar yer almaktadır, Hatuniye Mahallesi’nin dar sokaklarından demiryolu üzerinden giderek mezarlarda oyulmuş yollar ve basamaklar da bulunur.

Şehzadeler Müzesi

Amasya Valiliği tarafından iki katlı konakta müzecilik faaliyetleriyle hizmete açılmıştır. Osmanlı şehzadelerinin balmum heykellerinin yer aldığı Amasya’nın gezilecek yerlerinden olan Şehzadeler Müzesi oldukça ilgi çekicidir. Müze çok sayıda ziyaretçiyi ağırlar. Müzenin alt katında Osmanlıya sultan olamayan ancak valilik göreviyle bilinen şehzadelerin , üst katta ise sultan olan şehzadelerin balmumları yer almaktadır.

Amasya, Şehzadeler Müzesi

Amasya gezilecek yerleri arasında olan Amasya medreseleri ve camiileri de ilgi çeken yapılardandır. Bimarhane diğer ismiyle Darüşşifa İhanlılara ait tek eser olma özelliğiyle dikkat çeker Hastaların tedavi edildiği önemli yerlerden biridir. .Kapısında diz çökmüş insan kabartmasının sanatsal değeri yüksektir. Amasya’da gezilecek medreseler arasında, Gökmedrese, Çelebi Mehmed Medresesi, Büyük Ağa Medresesi, Küçük Ağa Medresesi yer alıyor.

Amasya’da gezilecek diğer camiiler; Fethiye Camii, Medrese Önü Camii, Saraçhane Camii, Hızır Paşa Camii ve Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camii’dir.

Amasya Mutfağı

Amasya mutfağı zengin ve lezzetli yiyeceklere ev sahipliği yapmaktadır. Bölgenin kültürel ve tarihi birikimi mutfak kültürünü de etkilemiştir. Amasya’da yemek çeşitliliği çok fazladır. Çorbalardan, hamurişlerine tatlılara kadar yöre içinde çok sayıda lezzet sofralardaki yerini alır. Amasya’nın meşhur yemekleri arasında;  Çatal Çorba, Helle Çorbası, Amasya Çöreği, Bakla Dolması ciğer sarması gibi zengin yemekler yer alır. Ayrıca çorba çeşitlerinden Toyga Çorbası da oldukça meşhurdur.

Amasya’da Alışveriş

Amasya’da alışveriş, yapmak için şehir merkezindeki dükkan ve mağazalar uygundur. Çok sayıda çarşı ve dükkanlar yer aldığı için bölgeye özgü ünlü ürünleri bulmak da zor olmayacaktır. Özellikle Amasya’da alışveriş yaparken meşhur elmalardan satın almalısınız ve ayrıca bol bol yemelisiniz.

 

Yorumda Bulun