Brezilya Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Brezilya’nın resmi adı Brezilya Federal Cumhuriyeti olarak geçer. Adından da anlaşılacağı gibi ülke federal bir yapıyla yönetilmektedir. Güney Amerika’da yer alan ülke, Amerika kıtasının ABD’den sonra en kalabalık ülkesi, Güney Amerika’nın ise en büyük ve en kalabalık ülkesidir.

Eşsiz bir tabiat mirasına sahip olan ülkede birbirinden çok farklı ekosistemler bir arada bulunmaktadır. Bunlardan biri Amazon Ormanları’dır. Diğerleri arasında Atlantik Ormanı, Cerrado Bölgesi ve Araucaria çam ormanlığı vardır.

Brezilya muhteşem bitki örtüsünün getirdiği muazzam bir biyoçeşitliliğe sahiptir. Ülke, vahşi yaşam açısından da zengindir. Bilimsel tahminlere göre ülkedeki bitki ve hayvan türü çeşitlerinin toplam sayısı 4 milyona yakındır. Sambası, futbolu, Amazon ormanları, Ipanema ve Copacabana plajları ile Brezilya, geniş coğrafyası, zengin etnik kültürü ile dünyanın en renkli ülkelerinden biridir.

Federal bir devlet olan Brezilya’da 26 eyalet vardır. Başkenti Brasilia’dır. En büyük şehri ise Sao Paulo’dur. Diğer önemli şehirleri Salvador ve Rio de Janeiro’dur.

Uzun bir Atlas Okyanusu kıyısı olan Güney Amerika ülkesinin komşuları, güneyden kuzeye: Uruguay, Arjantin, Paraguay, Bolivya, Peru, Kolombiya, Venezuela, Guyana, Surinam, Fransız
Guyanası’dır.

Brezilya

Brezilya’nın resmi dili Portekizce’dir. Ana dil olarak da kabul edilen Portekizce’nin yanı sıra okullarda İngilizce ve İspanyolca dersleri de verilmektedir.

Brezilya’da nüfusun yüzde 83’lük kısmını Hristiyanlar oluşturmaktadır. Hristiyan nüfusun içinde ise yüzde 56 oranında Katolik, yüzde 26 oranında ise Protestan vardır. Ayrıca herhangi bir dine mensup olmayan kişi sayısının nüfusun yüzde 9’una tekabül ettiği ülkede Yahudilik ve Müslümanlık da azınlık dini olarak mevcuttur.

Brezilya 21 Nisan 1500 tarihinde bir Portekizli kaşifler tarafından yanlışlıkla keşfedilir. Hindistan’a gitmeye çalışan Pedro Alveras Cabral isimli bir denizci, pusulayı şaşırınca Güney Amerika’yı bulur. Daha sonra da bugünkü Brezilya topraklarına denk gelen bölgeye Portekiz adına el koyar. Sonraki dönemde İspanya bölgeye el koyar ve bölge İspanyol  hâkimiyetine geçer. Portekiz ve İspanya arasında Brezilya hâkimiyeti için sayısız savaş olur ve bölge sürekli iki ülke arasında el değiştirir, uzun süre bir sömürge devlet olarak varlık gösteren Brezilya bugün federal bir cumhuriyetle yönetilmektedir.

Çok büyük bir ülke olan Brezilya’yı ziyaret etmek için uygun dönemler şehre göre değişmektedir. Mesela güney yarımkürede ve ülkenin en güney kısımlarında yer alan  Salvador’un ve Rio de Janeiro’nun ziyaret sezonu aralık-nisan iken, kuzey yarımkürede yer alan ve ülkenin en kuzey ucundaki şehirlerinden olan Manaus şehrini gezmek için uygun  dönem haziran-kasım arasıdır.

Brezilya’ya İstanbul’dan ve Ankara’dan direkt ve aktarmalı uçuşlar vardır. Bu uçuşlar Brasilia, Cuiaba, Florianopolis, Fortaleza, Goiania, Maceio, Natal, Porto Alegre, Recife, Rio de Janeiro, Salvador, Sao Paolo’ya yapılmaktadır.

Porto Alegre

Gaúcho başkenti Porto Alegre, Brezilya’nın güney eyaleti Rio Grande do Sul’un hem en büyük şehri hem de başkenti ve kendini Brezilya’nın geri kalan metropollerinden ayırıyor. 1835’te “Gaúcho”lar (Brezilyalı kovboylar) burada ülkenin geri kalanından bağımsız olduklarını ilan etmişler ve kanlı Ragamuffin Savaşı süresince imparatorluk güçlerine karşı savaşmışlar. Savaş her ne kadar geride kalmış olsa da, buranın standart bir Brezilya eyaleti olmadığı düşüncesi bugüne baki kalmıştır.

Rio Guaiba gölünün tatlı su kıyılarında kendinize bir yer bulun, 5 ırmağın birleştiği noktada bölgenin özel tarihinin sadece yerli halkın kafasında bir düşünceden ibaret olmadığını anlayacaksınız. Monumento ao Laçador, geleneksel Gaúcho barbeküleri ve Gaúcho Kültür Merkezleri’ni her gördüğünüzde bu gerçeği kendinize hatırlatacaksınız. Bu zengin mirasla ilgilenmiyorsanız bile, yapacak bir şey bulmanız çok uzun sürmeyecek.

Şehrin tarihsel merkezinde Metropolitan Katedrali, Mercado Central (neoklasik tarzında bir yapı ve milli simgedir, alışveriş ve yemek için güzel bir noktadır) gibi çok güzel yapılar, canlı meydanlar, Palácio Piratini ve Belediye Konağı bulunur. Rua dos Andradas veya Brique da Redenção’da bulunan bit pazarına gidin, atmosferik Cidade Baixa veya daha popüler olan Moinhos de Vento’da içkinizi yudumlayın. Kısacası Porto Alegre, haftasonu tatili için mükemmel bir seçim.

Not: Porto Alegre, gelişmiş bir uluslararası hava ağına sahip olduğundan Brezilya tatiline başlamak için uygun bir nokta.

Porto Velho

Transit geçiş noktası bir bölge, aslında çok da fazla görülmeye değer olmasa bile onun içeriğimizde bulunmasını isteriz. Böyle durumlarda genelde ülkeye göre ayrım yaparız, fakat Porto Velho istisnai bir durum. Brezilya gibi görülecek ve yapılacak çok şeyin olduğu bir ülkede Porto Velho’yu gönül rahatlığıyla tatil listenizden çıkarabilirsiniz.

Brezilya, Porto Velho

Rio Madeira Nehri boyunca uzanan bu genç şehir, 1914’e kadar kurulmamıştı. Bu nedenle ilgi çekici sömürü dönemi binaları veya tarihi turistik yerler için araştırma yapmanıza gerek yok. İlgi çekici olmaya en yakın yerler katedral, kapanan tren istasyonu ve haftalık marketlerle Rio Madeira’nın manzarası.

İtiraf etmemiz gerekiyor ki, her şeye rağmen manzara oldukça güzel. Bunların dışında şehri transit geçiş noktası olarak kullanmanızı öneririz. Not: Porto Velho, gelişmiş bir uluslararası hava ağına sahip olmadığından, Brezilya tatiline başlamak için uygun bir nokta değil. Alternatif olarak Belem veya Porto Alegre’yi deneyebilirsiniz.

Florianópolis

Sahil ve parti adası Florianópolis, Brezilya’nın güneyindeki Santa Catarina eyaletinde bulunuyor. Büyük kısmı Santa Catarina Adası üzerinde yer alsa da küçük bir parçası kıtanın üzerinde.

Sahiller, lagünler ve adanın mükemmel manzarası için buraya gelen Arjantinli turistler arasında popüler bir yer. Bugünlerde ada Güney Amerika’daki daha bilinen merkezleri geçmeye başladı ve partiler için daha da tercih edilen bir yer haline geldi.

Brezilya, Florianópolis

Partiler dışında, sayısı 40’ı aşan, hem kalabalık hem de daha sakin olan sahiller, buradaki ana turistik yerlerdir. Eğer sahilde uzanmaktan daha hareketli bir aktivite yapmak isterseniz, yürüyüş yapabilirsiniz veya dağ bisikleti kullanabilirsiniz. Daha saklı kalmış sahillerden Lagoinha do Leste’ye gitmek birkaç saatinizi alacak.

São Paulo

São Paulo, Brezilya’nın güneydoğusunda, Rio de Janeiro’dan 5 saatlik araba mesafesi uzaklığında bulunan ülkenin en büyük şehri. 11 milyonu aşan şehir nüfusu, yaklaşık 21 milyonluk metropolitan nüfusu ile dünyanın en büyük 7. şehri. Genellikle trafik sıkışıklıkları, hava kirliliği, fakirlik, suç oranları ve gri renkli havasıyla anıldığı için buraya neden gelmek isteyeceğinizi merak edebilirsiniz.

Özellikle Brezilya’da, bu şehrin dışında birçok güzel şehir varken? Bu sorunun cevabı oldukça basit ve tek bir kelimeyle özetlenebilir: yaşam tarzı. Burası kültür ve yemek konusunda tutkulu, rahat bir yaşam tarzına sahip, birçok etnik kökenden (Çin, Arap, Alman, Japon, Kore bunlardan sadece bazıları) insanın bir arada yaşadığı bir şehir.

Brezilya, São Paulo

Tabii ki de şehrin dışındaki banliyölerde yolunuzu kaybederseniz, fakirlik göreceksiniz. Fakat şehri şekillendiren Brezilya’nın en büyük orta sınıf topluluğu. Sonuç olarak, tabii ki de buradaki sosyal problemlerin farkında olun ama yapmanız gereken şey dışarı çıkmak.

Mükemmel müzeler (örneğin kıtanın en iyi sanat müzesi olarak adlandırılan ve çoğunlukla batılı sanatçıların eserlerinin sergilendiği Museu de Arte de São Paulo), restoranlar, pazarlar (Calixto gibi antika ürünler ve el işlerinin satıldığı pazar gibi) ve diğer turistikten yerlerden (milli simgenin bulunduğu tarihi şehir merkezi veya yeni ve eski binaların karışımından oluşan; dükkanları, restoranları, pubları ve sanat galeriyle Avenida Paulista) zevk almaktır. Bütün bunları yaparken, böyle bir şehirde nasıl bu kadar huzurlu hissettiğinize şaşıracaksınız.

Pantanal

Dünya’nın en büyük tropik tatlısu bataklık alanı ve UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı’dır. Büyük bir kısmı Brezilya’nın batısındaki Mato Grosso do Sul eyaletinde yer alırken; bir kısmı da Paraguay ve Bolivya’ya kadar uzanır. Pantanal, Güney Amerika’nın kalbinde bulunan bir havza boyunca uzanır.

Hemen hemen ekimden mart ayına kadar süren yağışlı mevsimde Paraguay Nehri taşar, çevresinde büyük bir bataklık alan yaratır ve rezervin %80’i suyla kaplanır. Yağışlı sezon bittiğinde sular çekilir. 300 farklı memeli, 1000 farklı kuş, yaklaşık 500 sürüngen ve 400 balık türünü barındırdığından, Güney Amerika’daki doğal yaşamı gözlemlemek istiyorsanız, burası gitmeniz gereken bir yer.

Brezilya, Pantanal

Pantanal’a, Cuiaba ve Campo Grande şehirlerinden ulaşabilirsiniz. Her iki şehir de Sao Paulo ve Brezilya’dan günlük uçuşlara sahip. Pantanal’ı deneyimlemenin en iyi yollarından biri otantik Brezilya Fazendaları’nda (orijinalde büyükbaş hayvancılık yapılan yerler) konaklamak.

Iguaçu Şelalesi

Niagara’nın rakibi Iguaçu Şelalesi, Arjantin-Brezilya sınırındaki Iguaçu Nehri’nin üzerinde yer alan çağlayan serisinden oluşuyor. UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı’dır. Dünyanın en güzel doğal güzelliklerinden biri olarak görülüyor ve burayı ziyaret edenlere değişik açılardan güzel manzaralar sunuyor. Iguaçu, bazılarının daha güzel olduğunu iddia ettiği Niagara Şelalesi ile eşit düzeyde, fakat geri planda kalmış.

Brezilya, Iguaçu Şelalesi

Iguaçu, 3 km boyunca uzanan ve 80 m’den fazla yükseklikten dökülen yüzlerce çağlayandan oluşuyor. Brezilya tarafında, Foz do Iguaçu kenti ve havaalanı bölgeye giriş noktası. Hangi tarafın daha güzel bir manzaraya sahip olduğu konusu tartışmalı olsa da, ziyaret edenlerin genel görüşü ikisinin de çok güzel ama farklı oldukları yönünde.

Genel bir bilgi olarak aklınızda bulunsun: Arjantin tarafı daha büyükken, Brezilya tarafı daha gelişmiş (daha konforlu, fakat Brezilya tarafında güvenlik bazen sorun olabilir). Arjantin tarafında şelalelere daha çok yaklaşabilirsiniz (örneğin Devil’s Throat), ama Brezilya tarafı daha iyi bir manzara sunuyor.

Manaus

Amazon’un Kalbi

Manaus, Amazon’un tüm nüfusunun % 50’sine (2 milyon nüfus) ev sahipliği yapan, Brezilya’nın kuzeyinde ve Amazon’un ortasında yer alan bir şehir. Solimoen ve Negro Nehirleri’nin bir araya geldiği yerde bulunan Manaus, okyanusa açılacak gemiler için önemli bir liman noktası. Manaus’un Amazon’u keşfetmek için bir üs olması, turistlerin buraya gelmesindeki asıl neden. Çoğu seyahat acentesi, düzenlediği turları buradan işletir ve burası Rio Negro Havzası ya da Rio Amazonları’nın güneyi için uygun bir başlangıç noktasıdır.

Brezilya, Manaus

Rio Negro Havzası orman turu, Rio Amazonları’nın güneyi ise nehir keşfi için daha iyi. Şehrin gözde mekanları, kendini gözardı etme eğiliminde (bu mekanlar kendilerini ”Amazon’a açılan kapı” olarak pazarlarlar). Bu şehir aslında biraz vakit geçirmek için oldukça hoş. 19. yüzyıl sonlarında yapılan Teatro Amazons gibi opera binasının yanı sıra, iyi müzeler ve küçük ama gerçekten oldukça güzel olan hayvanat bahçesi buradaki turistik yerlerden.

İş yemek konusuna gelince çevrede birçok iyi restaurant var ama yerel gıdaları tatmayı ve pazarları da dolaşmayı unutmayın. En ünlü pazar Mercado Municipal.

Salvador

Çokça Tarih, Renk ve Atmosfer

Salvador, Brezilya’nın doğu kıyısında, Rio de Janeiro ve Recife arasındaki mesafenin 2/3’ü kadar uzaklıktaki Todos os Santos Körfezi’nde yer alan önemli bir şehir.

Salvador, Bahia Eyaleti’nin başkenti. Burayı ziyaret eden hemen hemen herkes, buranın tüm ülkedeki en renkli yerlerden biri olduğunu söyleyecek. Salvador’un Brezilya gibi renkli ve canlı bir ülkede bu seviyeye gelmesi de oldukça önemli. Portekizlilerin bu kıyılarda dükkanlarını kurdukları zamanlarda Salvador gerçek bir başkentti. Günümüzde ise hala başkent izlerini taşıyan iki şey var: ilki eski şehirde göreceğiniz muhteşem sömürge mimarisi, diğeri ise şehrin nüfusu. Salvador, bölgenin köle ticaretinde önemli bir rol oynadı ve Latin Amerika’nın zenci başkenti olarak etiketlendi.

Brezilya, Salvador

Eski şehir hakkında hızlıca bilgi almak isterseniz, Rua Chile üzerinden atlamak sizi koya bakan uçuruma götürür ve neoklasik Palacio Rio Branco Salvador’da yürürsünüz, sonra da Praça Se ve Praça Terreiro de Jesus’un birleştiği meydandaki palmiye ağaçlarına rastlarsınız. Burada 17. yüzyıldan kalan Salvador of Basilica Katedrali’ni, meydanın çevresindeki yiyecek standlarında ise kendi yemeklerini satan seyyar satıcıları göreceksiniz. Oldukça çekici görünüyor değil mi? Tüm bunların yanında, dünyanın en büyük karnavalına ev sahipliği yaptığından ve büyüleyici plajlara sahip olduğundan bahsetmedik bile.

Chapada Diamantina

Mağaralar ve Şelaleler

Chapada Diamantina, sanki bir yüzük ismi gibi öyle değil mi? Anlamı Elmas Yaylaları demek ve Brezilya Milli Parkı’nda aynı isimde bir yerdir. Chapada Diamantina, Bahia’nın merkezinde bulunuyor ve eğer uçakla ya da trenle seyahat etmek isterseniz, Lençois buraya en yakın şehir.

Burası 19. yüzyılda, elmas avcılarının olduğu bir yerdi ama gerçekten hiçbir tarih buraya ziyaretçi çekemez. Dik kanyonlar, boğazlar, nehirler ve ormanlar buranın önemli yerleri, ama mağaralar ve şelaleler daha çok dikkat çekiyor. Kartpostallarda bulabileceğiniz Enchanted Havuz Mağarası ve Mavi Well Mağarası; kendiniz görmeden tarif edilmesi zor olan, mağaraları olağanüstü maviye dönüştüren, yarı saydam havuzlarından dolayı görülmeye değer bir yer.

Brezilya, Chapada Diamantina

Brezilya’daki 380 metre boyundaki en yüksek şelale olan Cachoeira da Fumaça Şelalesi gibi dışarıda yüzlerce şelale var. Bir şelale, daha muhteşem olamazdı. Planın yaparken karşılaşacağınız sıkıntı, en iyi turistik yerlerin birbirinden oldukça uzakta bulunması olsa da, ülkenin en iyi trekking ve yürüyüş arazilerinden biridir. Lençois’in dağlık ana şehri, tek başına son derece resmedilmeye değerken, parkın etrafında birkaç sömürge köyü bulunuyor. Bazı Avrupa ülkelerinin boyutundan daha geniş dağlık alanlar olmasına rağmen, parkın kendisi 1500 kilometre karelik bir alanı kaplıyor.

Fortaleza

Plaj Hakkında Her Şey

Brezilya, Fortaleza

Fortaleza; 2.5 milyondan fazla kişinin yaşadığı Brezilya’nın kuzeydoğusunda bulunan bir şehir ve Ceara Eyaleti’nin başkenti. Brezilyalılar için Fortaleza, muhteşem plajlar, parti atmosferi ve bazen bu ikisinin birleşimi ile eş anlamlı! Ayrıca Fortaleza tekstil ve deri üretimiyle de ünlü. Plajlara geldiğinizde, Brezilya’da muhtemelen en iyi bilinen plaj, Fortaleza’s Praia do Futuro Plajı. Bu oldukça uzun, gergin beyaz kum ile kaplı, güneşlenmez iken ya da denizde değilken gün boyu, yemek ve içmek için 150’den fazla büfesi olan bir plaj. Meireles ve Praia de Iracema gibi diğer plajlar, yüzmek için daha az çekici ama bütün plajlar partiler için çok iyi. Şehrin içinde Praça do Ferreira ve Praça Jose de Alencar gibi bazı ilginç meydanlar bulacaksınız. Giyimden gıdaya her şeyi satan büyük açık marketler, kentin katedralini çevrelemiş. Ama gerçekten de Fortaleza, plajlar ile ilgili her şey.

Brasilia

Brezilya’nın Fütüristik (Retro) Başkenti

Brasilia, 2.8 milyon insana ev sahipliği yapıyor, ülkenin dağlık alanında bulunuyor ve Brezilya’nın başkenti. 200 yıldır başkent olan Rio de Janeiro, Başkan Kubitschek tarafından taşınmaya karar verildiğinde, Brasilia resmi olarak, 1960 yılında kurulmuş oldu. Başkan daha merkezi bir yer olan Brasilia’yı seçti ve şehir 4 yıl içinde tamamlandı.

Brezilya, Brasilia

Brasilia, yukarıdan bakıldığında bile modernist mimarisi ile kusursuz planlanmış. Yaşayan halkın kanat, hükümet binalarının kokpit, Three Powers Meydanı’nın merkez, parklar ve anıtların da arka taraf olduğunu düşünün, şehir adeta bir uçak şekli gibi. Arabaların şehrin dışına park edilmesi koşulu garip ve ilginç.

Kongre binaları, Başkanlık Sarayı ve Yargıtay’ın (21 Nisan’daki Tiradentes Günü’nde güneş tam olarak iki kongre binası arasından parlar) yanı sıra, hipermodern Brasilia Katedrali ve Televizyon Kulesi de ilginç yerlerden. Eğer doğal bir yer arıyorsanız, kentin doğusundaki Paranoa Gölü iyi bir yer.

Vitoria

Uyumlu Küçük Bir Brezilya Eyaleti

Espirito Santo’nun başkenti olan Vitoria, göz alıcı bir şekilde kurulmuş. Engebeli zemini ve taşlı sahil şeridine karışan şehir merkezi; anakaradan nehirle ayrılmış, Baia de Vitoria önündeki bir adada bulunuyor. Praia do Canto ve Camburi Beach gibi güzel plajlar, nehrin karşısında bulunan gökdelen ve yeşilliklerin önünde. Eğer Simcity oyununda cazip bir kıyı kenti inşaa edecek olsaydık, bu kent temel olarak böyle görünürdü.

Brezilya, Vitoria

Vitoria’da yalnızca parlaklık ve modernlik yok, Cidade Alta’da başınızı kaldırdığınızda Metropolitane Katedrali’ni ve eski Vali Sarayı Palacio Anchieta’yı bulabilirsiniz. The Parque da Fonte Grande, yeşillik bir kafa dinleme yeri. Buraya gelen kişiler, Vitoria’da muhteşem bir manzara veya bir yapı ile karşılaşmadıkları kararına varmalarına karşın, Vitoria güzel plajları, yiyecekleri ve gece hayatıyla uyumlu bir şehir.

Not: Vitoria, uluslararası bağlantıları iyi olmadığı için Brezilya gezilerine giriş yapılacak iyi bir yer değil. Bunun yerine Belem ya da Porto Alegre tercih edilmeli.

Belem

Amazon’un İlk Avrupa Sömürgesi

Belem, Brezilya’nın kuzeyindeki Para Eyaleti’nin başkenti ve aynı zamanda en büyük kenti. Aynı isimdeki Portekiz’in başkenti olan Lizbon’un Belém Bölgesi ile ya da ünlü kulesiyle karıştırılmamalı. Belem, Guajara Körfezi ve Rio Guama Nehri’nin ağzında bulunuyor. Endüstriyel zemini ile Kuzey Brezilya’da bulunan bu şehir, ziyaret edilmesi gereken yerlerden değil (bu onur sadece yakındaki San Luis’e ait). Buna rağmen, sadece Amazon’un ilk Avrupa sömürgesi olduğu için bir veya iki gün geçirilebilecek, ilginç bir yer.

Brezilya, Belem

Belem ziyaretimiz sırasında, ilk bakışta çok görünmese de, güzel yerler vardı. Yalnızca bu güzellikleri yakalamanız için biraz daha net bakmalısınız. Cidade Velha Sahili, büyüleyici dar sokakları, çok sayıda renkli sömürge dönemi binaları ile kesinlikle güzelliğin bir parçası. Sao Paulo Katedrali ve Forte do Castelo gibi 17. yüzyıl ünlü tarihi mekanları, iyi şekilde kombine edilmiş. Mercado Ver-o-Peso’da sergilenen Belem Sanatlar Müzesi aynı bölgede bulunan incelemeye değer diğer yerler. Ayrıca aynı derecede çekici olan Praça da Republica Meydanı ve ona bitişik Neoklasik Barış Tiyatrosu da burada.

Recife

Yarı Sömürge Yarı Hipermodern Sahil Şehri

Recife, Brezilya’nın kuzeydoğusunda bulunan bir kıyı kenti ve Pernambuco eyaletinin başkenti. Şehir, Hollanda ve Portekiz sömürge geçmişi, çoğunlukla renkli eski şehri (Recife Antigo) ile bilinen, hareketli kültürel yaşamı, plaj önlerindeki mercan resifleriyle ve Atlantik kıyısında yükselen gökdelenlerin modern şehir görüntüsüyle tanınıyor. Eski şehir ile hareketli kültürel yaşamın birleşimi, burayı ziyaret için ilginç bir yer yapıyor.

Brezilya, Recife

Recife, karşılıklı dağılmış birkaç adadan oluşuyor ve bunlardan birinde Recife Antigo bulunuyor. Eski şehrin kalbinde Atlantik Okyanusu’na bakan Marco Zero Meydanı var ve burası renkli tarihi binalar ile kaplı. Buranın yakınlarında Amerika’daki en eski yerlerden biri olan Kahal Zur Israel Sinagogu var. Adadan güney rotasına doğru ayrıldığınızda çok geçmeden Recife Şehir Müzesi’ne ev sahipliği yapan Forte das Cinco Pontas’a varırsınız.

Plajlara gelince; Boa Viagem Plajı ilgi odağı. Bu plaj ülkedeki, belki de dünyadaki en bilinen halk plajı. Bu plaj, karşılarında yeşil sularıyla çok uzun (8 km), geniş, beyaz kumlu, barlar ve restaurantlarla kaplı bir plaj. Söylememize gerek yok, her yıl düzenlenen Recife Karnavalı, buraya 1.5 milyondan fazla insanı çekiyor ve bu kesinlikle çok heyecan verici.

Fernando De Noronha

Brezilya’nın En Sıcak ve Çevreci Yerlerinden Biri

Fernando de Noronha, 21 tane takımada ve adacıktan oluşuyor. Natal kıyısından yaklaşık olarak 370 km (230 mil) uzaklıkta. Bu adalar, Pernambuca eyaletinde özel bir belediye. Brezilya anakara turu için Fernando de Noronha, biraz yolun dışında kalabilir ama buraya gelecek birçok kişi kristal temiz sulara, kayalık mekanlara, zengin yaban hayatına ve deniz yaşamına tanıklık edecek.

Brezilya, Fernando De Noronha

Burası ülkenin en muhteşem yerlerinden biri. Aslında Fernando de Noronha plajlarından bazılarını küresel ”En iyiler” listesinde görmüştük. 21 adanın dışında, ana ada yaklaşık 3.000 kişiye ev sahipliği yapan tek yerleşim yeri. Burası Brezilya’nın en sıcak ”Çevreci” seyahat yerlerinden biri ve burada yapılacak bir sürü şey var. Dalış, şnorkel, yüzme, sörf ya da adanın içine yapılan yürüyüş ile nasıl zevk aldığınızı bir düşünün.

Rio De Janeiro

Olağanüstü Şehirdeki Samba Sesleri

Dünyadaki çoğu şehir, sürekli uzun mimari harikalar inşa ederek kendi reklamını yapmaya çalışıyor. Rio de Janeiro, çevresindeki şaşırtıcı doğal güzellikleri hiçbir mimarinin yenemeyeceğini uzun bir zaman önce ortaya koydu. Rio de Janeiro’nun takma adının Cidade Maravilhosa yani Muhteşem Şehir olmasının sebebi bu.

Rio, kendini beyaz kumlu plajların, dağların ve yağmur ormanlarının değişiminde buluyor ve amacı daha temiz bir sahil yeri oluşturmak. Eğer ilk kez buraya geliyorsanız muhtemelen güneş, kokteyller ve Ipanema Plajı ya da Copacabana’nın seksi vücutları ile başlamak isteyeceksiniz. Bu maddeler için uygun bir pay aldıktan sonra muhtemelen kafanızı hafifçe kaldırıp Rio’yu 360 derece görüyor olmasına hayran olacağınız, Corcovado Dağı’ndaki yüksek rakımlı Christ the Redeemer heykelini yakalayacaksınız.

Brezilya, Rio De Janeiro

Kentin merkezinde ünlü mahalleler ve birçok Portekiz sömürgesi tarzı yapı bulacağınız Santa Teresa mahallesi yer alıyor. Bunlara bağlı olarak arkanıza yaslanabilir ve halkın yaptıklarını yapabilirsiniz: Gezinti için harika bir yer olan Lagoa (Lagoon Rodrigo de Freitas)’da dinlenin ve romantik bir yemek yiyin.

Ilha Grande

Tatil Cenneti Ilha Grande Henüz Bozulmamış

Rio De Jenairo’dan doğuda, 100 km’den az mesafede oldukça geniş bir ada olan Ilha Grande, gerçekten ilgi çekici bir yer. Burada çekilen hemen her fotoğrafa baktığınızda belki de Tayland veya Karayipler gibi, mükemmel bir tatil cennetine baktığınıza yemin edebilirsiniz. Şüphesiz böyle bir yeri turkuaz sular, beyaz kumlu sahiller ve 12 milyon nüfuslu mega kentin yakınında bulunan kalabalıklar, geliştiriciler ve kıyı şeridi gökdelenler ile kaplı olarak çizdik değil mi? Hayır. Seyahat dünyasının açıklanmamış en büyük sırlarını size söyleyecek değiliz, çok sevinmeyin. Aksine bu cömert ada, başlangıçta cüzzamlı sömürgeleri barındırmak için kullanılıyordu. Daha sonra ülkedeki en tehlikeli mahkumlarla dolu bir hapishane olarak kullanılmaya başlandı. İnsanların neden adadan bir süre uzak kaldığını görebilirsiniz.

Brezilya, Ilha Grande

Bugünlerde (Eko) turizm altyapısı canlandırıldı ve ziyaretçiler artmaya başladı (Çoğunlukla Angra dos Reis’den feribotla gelen). Fakat yol olmadığı ve adanın çoğu koruma altında olduğu için büyük ölçüde bozulmamış kalmaya devam ediyor. Sadece Vila do Abraao, hiç önemi olmayan bir kasaba ve Ilha Grande’nin daha fazla araştırılması için dayanak olacak iyi bir yer. Adanın çevresinde (Konaklama sınırlandırılmışken çoğu yerde kamp yapmanın yasa dışı olduğunu dikkate alın), bozulmamış Atlantik Yağmur Ormanları’nı veya plajlarını keşfetmek için yürüyüş yapabilirsiniz. Abraao’dan birkaç saat yürüme mesafesinde olan Lopes Mendes Plajı, sessiz bir yer ve dünyada gördüğünüz en iyi plajlardan biri olacak.

Yorumda Bulun