Liberya Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Liberya Batı Afrika’da Kuzey Atlas Okyanusu kıyısında yer alan bir ülkedir. Fildişi Sahili ile Sierra Leone arasında yer alan Liberya kuzeyde Gine, kuzeybatıda Sierra Leone, doğuda Fildişi ile çevrilidir.

Afrika kıtasının en eski Cumhuriyeti olan Liberya; Afrika’nın sömürge görmemiş tek ülkesidir. Liberya başkanlık tipi cumhuriyet sistemi ile yönetilmektedir. Liberya 15 bölgeden oluşmaktadır. Ülkenin başkenti ve aynı zamanda en önemli şehri Monrovia şehridir. Liberya’nın resmi dili İngilizcedir. Para birimi ise Liberya dolarıdır. Ayrıca ülkede Amerikan doları da kullanılmaktadır.

Liberya ülke nüfusunun yüzde 40’ı yerel inançlara, yüzde 40’ı Hıristiyanlık, yüzde20’si İslamiyet dinine inanmaktadır. Sıcak bir havaya sahip olan Liberya ülkesini ziyaret etmek için en ideal zaman Kasım ve Nisan ayları arasıdır. Liberya vize isteyen ülkeler arasında yer almaktadır. Liberya ülkesine İstanbul çıkışlı uçuşlar bulunmaktadır.

Afrika kıtasının en eski Cumhuriyeti olan Liberya; Afrika’nın sömürge görmemiş tek ülkesidir. Liberya başkanlık tipi cumhuriyet sistemi ile yönetilmektedir. Liberya 15 bölgeden oluşmaktadır. Ülkenin başkenti ve aynı zamanda en önemli şehri Monrovia şehridir.

Yaklaşık 4,6 milyon nüfusuyla Batı Afrika kıyısında yer alan Liberya, Kuzey Atlas Okyanus’un kıyısında yer alan bir ülkedir. Ülkenin kuzeybatısında Sierra Leone, kuzeyinde Gine, doğusunda Fildişi Sahili ile komşudur.

Afrika’da sömürgecilik yaşamayan tek ülkedir. Bu nedenle özgürlerin toprağı anlamına gelen Liberya ismini almıştır. Fakat burada zaman zaman iç çatışmalar yaşanmıştır. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur.

Buchanan

Başkent Monrovia’nın 40 km güneyinde yer alan Buchanan, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir liman kentidir. Başkentten sonra en çok turist uğrayan kentidir. Bu şehri asıl popüler kılan sahil ve plajlarıdır. Özellikle burada yer alan Ce Ce Sahili oldukça popüler bir yerdir. Sahil boyunca Hindistan ağaçlarına şahit olacaksınız. Altın renkli kumsalıyla popüler olan Ce Ce Plajına gelip deniz, kum ve güneşin tadını doyasıya yaşayabilirsiniz. Fakat son yıllardaki iç çatışmalardan dolayı biraz sıkıntılı olan bu şehri gitmeden önce araştırma yapıp öyle gitmenizi öneriyorum.

Liberya, Buchanan

Ülkenin batısında yer alan Piso Gölü veya diğer adıyla Balıkçı Gölü, 103 km²’lik alanıyla gezilip görülmesi gereken Liberya’nın en büyük gölüdür.  Bu gölün uzunluğu 30,6 km ve genişliği 16,1 km’dir. Gölde; yüzme, kano ve su kayağı gibi su sporlar yanı sıra balıkçılık da yapılmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu gölü gezip görün derim.

Monrovia

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Monrovia’da yer alan Broad Caddesi, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yerdir. Bu cadde şehrin en popüler, en renkli ve en hareketli caddesidir. Cadde üzerinde birçok yapı ve yer bulunmaktadır. Fakat bu cadde daha alışveriş caddesi olarak bilinmektedir. Çünkü ülkenin en popüler olan iki alışveriş merkezi( Waterside Marketi ve Abi Jaoudi mağazaları) bu cadde üzerinde bulunur. Buraya gelip yerel kıyafetler alabileceğiniz gibi yine Avrupai tarzındaki elbiselerde satın alabilirsiniz.

Broad Caddesi üzerinde yer alan Waterside Market, ülkenin en popüler alışveriş mağazasıdır. Buraya gelip yöreye özgü geleneksel elbiseler satın alabilirsiniz. Burada yer alan elbiseler gerçekten tek kelime ile harikadır. Sevdiklerinize hediye almak için de bu mağazayı tercih edebilirsiniz.

Sapo Ulusal Parkı, 1983 yıllında kurulan ve  1.804 km²’lik alanıyla ülkenin en büyük milli parkıdır. Burada başta  Fil, antilop gibi hayvanlar olmak üzere çok sayıda vahşi hayvan bulunur. Yine birçok bitki türü bulunur. Buraya gelip temiz hava eşliğinde hayvanları doğal yaşam alanlarında ziyaret edebilirsiniz.

Liberya, Monrovia

Lutheran Kilisesi, 1966 yıllında inşa edilen dini bir yapıdır. Protestanlığın en büyük akımı olan Lutheranlığın Afrika’da en çok yayılan ülkelerden biridir. Bu akım ülkeye bir kilise kazandırmıştır. Uzun yıllar hizmet eden bu yapı, 1990 yıllında ülkenin iç savaşından dolayı mültecilere ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde iyi durumda olup ibadete açıktır. Yolunuz düşerse ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Careysburg Bölgesi, yıl boyunca en çok ziyaret edilen turistik bir bölgedir. Ülkeye geldiğinizde ilk olarak ziyaret etmeniz gereken bir yerdir. Yani ilk gezi rotanız burası olabilir. Bölgede çok sayıda doğal güzellik alanı ve tarihi yapı bulunur. Özellikle Güney Amerika tarzı evler oldukça dikkat çekmektedir. Bunun dışında yine müze ve kiliseler görülmeye değerdir. Bunun yanında harika fotoğraf kareleri yakalayacağınız yeşil alanlar bulunur. Ayrıca bu bölgede yer alan Quelu ve Wulki çiftliklerine de uğramadan geri dönmeyiniz.

Liberya Ulusal Müzesi, 1958 yıllında ziyarette açılan ülkenin en popüler ve zengin koleksiyona sahip müzesidir. Müzede birçok tarihi eser, geleneksel giysi ve resim sergilenmektedir. Burada ülkenin yerel yaşamı, gelenek ve kültürlerine dair bilmediğimiz birçok bilgiyi öğrenmiş olacağız. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim.

The Centennial Pavilion, Liberya ulusal yaşamında önemli bir anıttır. Bu anıt ülke için önemli bir yapıdır. Ülkenin simgesi haline gelmiştir. Buraya yakın tarihte Liberya’yı 27 yıldır yöneten William V.S. Tubman’da gömülmüştür. Yolunuz buraya düşerse bu anıttı mutlaka ziyaret edin.

Providence Adası

Liberya, Providence Adası

Liberya kıyılarında yer alan Providence adası, gezilip görülmesi gereken bir yerdir. Burada tarih boyunca Amerika ve İngiltere tarafında kullanılmıştır. Hatta İngiliz yerleşimleri burada bulunmaktadır. Günümüzde turistik bir ada olup gelen ziyaretçilerine huzurlu ve keyifli bir tatil sunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse sevdiklerinizle birlikte bu adayı ziyaret edin.

 

Yorumda Bulun