Mynamar Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

60 milyon nüfusuyla Güney Doğu Asya’nın en büyük ikinci ülkesi. 1962-2011 arasında askeri rejimle yönetilen ülke, 2011’den itibaren eski general U Thein Sein’in liderliğinde kurulan sivil hükümet tarafından idare edilmeye başlandı, ancak hükümetin önemli bir kısmını eski askerler oluşturuyor. Çok zengin kaynaklara sahip olmasına rağmen askeri rejim nedeniyle 1962’den bu yana dünyanın en fakir ülkelerinden biri haline gelmiş. Özellikle sağlık sistemi alanında durum çok kötü ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünyada 190. sırada yer alıyor.

Ortalama yaşam süresi ise 57. Halk turistlere hiç alışık değil, özellikle Myanmar turu almış turist kafileleri dışında, yalnız gezen turist görünce çok şaşırıyorlar ve uzun süre gözlerini dikip bakabiliyorlar. Ancak zararsız olduklarını söyleyebilirim, burada halkın isteyeceği son şey başını belaya sokup polis ve askerlerle yüz yüze gelme.

50 yıldır askeri iktidar tarafından yönetilen Myanmar (Burma), tam anlamıyla Asya’nın kapalı kutusu. Tam anlamıyla güvenli olduğu söylenemez. 1962 öncesinde Asya’nın en zengin ikinci ülkesi iken general Ne Win’in başlattığı Burmese Way to Socialism programı sayesinde bölgesinin en fakir ülkelerinden biri haline gelmiş.

Sekiz ana etnik grubun (Bamar, Karen, Karenni, Shan, Mon, Kachin, Chin, Rakhayn) bulunduğu ülkede, anayasa tarafından tanınan yaklaşık 135 etnik grup bulunuyor.

Gördüğüm kadarıyla da ülke 1962 yılında tıkılıp kalmış, ne ülke altyapısı ne de sosyal yapı açısından en ufak bir ilerleme yok. Arada bir ordu sıkılınca ülkenin adını, bayrağını, başkentini ve şehir isimlerini değiştiriyor (ülke geçmişte Burma ve Birmanya olarak anılıyordu). Dış ülkelere kızarsa da sınırlarını kapatıyor, bu sırada ne turistler dışarı çıkabiliyor ne de dışarıdan insan girebiliyor ülkeye.

Mynamar, Yangon

Ülkeden bahsederken Aung San Suu Kyi’den bahsetmemek olmaz. Kendisi askeri rejime karşı mücadelesi ile tanınan, Gandi, Martin Luther King gibilerin izinden giden insan hakları savunucusu cesur bir kadın siyasetçi. Ordu 6 sene boyunca onu hapsetti ve adını karalamak için her şeyi yaptı.

Anayasa hükümlerine göre Meclisin her iki kanadında Silahlı Kuvvetlere dörtte bir oranında kontenjan ayrıldığı için liderliğini Aung San Suu Kyi’nin yaptığı National League for Democracy (NLD) yaklaşık %80 oy oranıyla, meclis genelinde sandalyelerin yaklaşık % 60’ına sahip oldu. Myanmar Birlik Meclisinde 15 Mart 2016’te yapılan oylama sonucunda, NLD tarafından aday gösterilen Htin Kyaw 652 oydan 360’ını alarak Myanmar’ın yeni Devlet Başkanı seçildi. Yeni Kabine 1 Nisan 2016 tarihinde kuruldu.

UNESCO Dünya Mirası listesinde Pyu Antik kenti (2014) yer alıyor. 1TL= 414 Myanmar Kyat (karaborsa kuru). Ağırlık ölçü birimleri peiktha, 1,6kg’a denk geliyor. Uzunluk olarak ise feet ve mil kullanıyorlar.

Ne yazık ki uğruna savaştığı demokrasi uzun süre boyunca ülkeye gelecek gibi gözükmüyor. Şu anda ordu tarafından halka uygulanan yoğun bir baskı ve acımasız kurallar var. Ülkeyi anlamak istiyorsanız George Orwell’in “Burma Günleri” kitabını okumanızı tavsiye ederim. Orwell Myanmar için üç kitap yazmış derler: Burma Günleri, Hayvan Çiftliği ve 1984!

Mandalay

Göz alabildiğine Budist Tapınağı Mandalay, Mynmar’ın 2. büyük şehri ve ülkenin kalbinde yer alır. Şehir, Irrawaddy Nehri’nin kıyısında ve Çin ile gelişmiş, Hindistan ile gelişmekte olan ticari ilişkileri nedeniyle Yukarı Myanmar’ın ekonomik ve kültürel merkezi. Kraliyet Sarayı gibi şehirde ilgi çekici birkaç turistik yer var, fakat burası daha çok taşraya ulaşım noktası olarak kullanılıyor.

Mandalay, 1857’de Kral Mindon’un, bir Budist şehri kurulması arzusunun gerçekleştirilmek istenmesi nedeniyle kurulmuş. Kral Mindon, Burma Kraliyet Ailesi’nin tahtta hüküm sürdüğü son yılları geçirdiği yeni başkenti kurmuş. 2. Dünya Savaşı sırasında önce Japon daha sonra Müttefik Kuvvetler’in bombalamaları sonucu şehrin orjinal kültürel zenginliğinin çoğu yok olmuş ve bugün ziyaret edebileceğiniz çoğu tarihi bina yeniden inşaa edilmiştir.

Mynamar, Mandalay

Kraliyet Sarayı dışında (eğer yeniden inşaa edildiği gerçeğini unutursanız size hala güzel gelecektir). Maha Myat Muni Paya’da (şehirdeki en kutsal Budist Tapınağı) bulunan muhteşem altın Buddha ve karışık işlemeleriyle Shwenandaw Manastırı gibi birçok dini yapı var. Bunların arasından en ilgi çekici olan Budist Tapınağı(pagoda) ve tapınaklar Mandalay Tepesi’nde bulunur. Şehrin dışında ise Amarapura, Sagaing, Mingun and Inwa gibi ilgi çekici kasabalar bulabilirsiniz.

Not: Mandalay, gelişmiş bir uluslararası hava ağına sahip olduğundan Myanmar tatiline başlamak için uygun bir nokta.

Bagan

Nefes kesici güzellikteki Bagan Myanmar, kendini dış dünyaya açmaya başladığından beri birçok dergi, seyahat rehberi ve websitesinde karşınıza çıkan, sizi bu güzel ülkeyi ziyaret etmeye ikna etmek için kullandıkları resimler Bagan’a aittir.

Mükemmele yakın bu şehir, nasıl olduysa bir şekilde bugüne kadar gizli kalmayı başarmış. Bagan, Myanmar’ın Mandalay Eyaleti’ndeki Irrawaddy Nehri’nin doğu kıyısında yer alır. Yangon’un hemen hemen 500 km kuzeyinde ve dünyadaki en önemli Budist Tapınakları’nın, manastırların ve pagodaların toplanma yeridir.

Şehir, Moğol istilasına uğrayana kadar Pagan İmparatorluğu’na başkentlik yapmış ve hem dini hem de din dışı eğitimin merkezi olmuş. Bu dönemde, 1044 ve 1287 yılları arasında inşaa edilen tapınak ve pagodalardan 2200 tanesi günümüze kadar gelmiş. Yapılar şehrin dışında, Bagan Ovası üzerinde dağınık şekilde bulunuyor. Bu bölge, 13×8 km karelik bir alan, bu yüzden de burayı keşfetmek için iyi bir programa ihtiyacınız olacak.

Mynamar, Bagan

Taksi tutmak veya bisiklet kiralamak, çevreyi ziyaret etmek için en çok kullanılan yöntemler arasında. 2200 tapınak arasından hangilerini ziyaret etmeniz gerektiğine gelince, eğer bu konuda uzman değilseniz dışarıdan bakınca hepsi size aynı gelecek ve beraber oluşturdukları kompozisyonu, binaların tek görünümlerinden daha çok seveceksiniz.

Es geçmek korkusuna kapılmadan, gönül rahatlığıyla gezeceğiniz yapıları seçebilirsiniz. Yine de en kutsal olan Ananda Tapınağı, Dhammayangyi Tapınağı, Shwezigon Pagoda ve Thatbyinnyu Tapınağı’nı es geçmediğinizden emin olun. Ayrıca Shwesandaw Tapınağı’ndan gün doğumunu ve gün batımını mutlaka izleyin.

ınle Gölü

Mutlaka Gidilmesi Gereken Bir Myanmar Inle gölü, merkez Myanmar’ın Shan eyaletinde bulunan bir taze su gölüdür ve ölçüsü 116 km kare veya 45 mil karedir. Herhangi bir Myanmar ziyaretinde mutlaka gidilmesi gereken yerler listesi olmalıdır. Ancak bu gezi herhangi bir etkileyici manzara görmek için değil, farklı kültürlerin (Myanmar kırsal yaşam) karışmasından oluşan bir sentez için olmalıdır. Göl, genel olarak sığdır ve derinliği asla 4 metreyi geçmemez. Burası bir dizi farklı kabilenin evlerde ve bambu korunaklarda yaşadığı, geçimlerini de balıkçılık ve çiftçilikten sağladığı bir yerdir. Burada konaklama yeri bulunmasına rağmen, çoğu turist kalacak yer için buranın hemen yanında bulunan Nyaungshwe’ya gitmektedir. Inle Gölü’nde yapılacak en bariz şey bir bot ile göl turudur. Bu turlar genelde şehirde veya acenteler aracılığı ile ayarlanmaktadır ve konaklayacak yerler köylerin yanındadır. Konaklama sırasında balıkçıları izleyebilir, Phaungdawoo Pagoda’yı ziyaret edebilir, yüzen marketi ve el sanatları atölyelerini gezebilirsiniz.

Mynamar, ınle Gölü

Yangon

Güney Asya’nın Zaman Kapsülü Bu ülkede isimleri ile bilinen neler var? Yangon, eski ismi ile Rangoon, Myanmar’ın (eski adı ile Burma) eski başkentidir. Yangon, artık ülkenin başkenti (bu rol 2006 yılı ile birlikte Naypyidaw tarafından doldurulmuştur) olmamasına rağmen Yangon, halen ülkenin en büyük şehri ve ticari hareketliliğin merkezi olarak kabul edilmektedir. Uzun süren siyasi kargaşa ve sakinliğin ardından ülke eski haline dönmeye ve turistlerde yavaş fakat kesin bir şekilde geri dönüşlerini gerçekleştirmeye başlamışlardır.

Mynamar, Yangon

Muhteşem Altın Pagodalar, gizemli kültürü (Birmanya, Çin, Hindistan ve diğerlerinin bir karışımı ile) ve Asya’daki bazı en iyi sömürge mimarisinin bu şehir etrafında kurulmuş olması, Yangon’u tüm yıl boyunca Asya’nın en hareketli tatil yeri haline getirmiştir. Eğer tüm bu otantik görkemi deneyim etmek istiyorsanız, sizin için en iyi tercih Yangon olabilir.

Yorumda Bulun