Mavi Tur Nedir ?

PAYLAŞ:

Mavi Tur ya da Mavi Yolculuk Türkiye’nin yerli ve yabancı turistlere sunduğu en özgün ve “yerli” alternatif tatil konseptlerinden biri. Yüzeysel bir tanımlama yapacak olursak kaptan ve tayfaları ile özel bir tekne kiralayarak Güney Batı Akdeniz sahillerinde koy koy yelken açma şeklinde bir tatil mavi yolculuk. Mavi yolculuğun resmi yat tipi ise gulet adlı ahşap yöreye özgü yatlar. Kökleri sünger avcılarına ve balıkçılara dayanan bu yat tipi günümüzde bu tür özel yat kiralama konsepti için özel üretiliyorlar ve lüks olarak modern bir yatın sunabileceği hemen her imkana sahipler.

Mavi yolculuğun yüzeysel olmayan tanımı da şu: Mavi yolculuk insanı gündelik hayatından hemen hemen tamamen kopartıp bir süreliğine paralel bir evrene taşıyan eşsiz bir tatil çeşidi. Guletiniz marina’dan ayrıldıktan sonra günlük hayatınızdan hızlı bir şekilde kopup daha basit dertleri ve yavaş akışı olan bambaşka bir hayata dalıyorsunuz. Yemek, içmek, uyku ve tuvalet gibi basit dertlere indirgeniyor hayat. Tabii bunun yanında gece tepenizde biten muhteşem yıldızlar, gündüzün o sıcak ve yavaş akışı, birbiri ardına demirlediğiniz koyların güzelliği, karadaki muhteşem antik kalıntılar ve bol bol yüzme şeklinde yeni rutinleriniz oluyor.

Bu açıdan baktığınızda Mavi Yolculuk bir meditasyon tatili gibi. Genelde mavi yolculuk turu 1 hafta ve üzeri bir süre alıyor ve daha ilk günden normal yaşamınız çok uzaklarda kalmış gibi bir hisse kapılıyorsunuz.

Mavi Yolculuk Nasıl Başladı?

Herşey sonradan Halikarnas Balıkçısı takma adıyla ünlenecek olan Cevat Şakir’in asker kaçakları ile yazdığı bir yazı yüzünden Bodrum’a sürülmesi ile başladı aslında. Bodrum’a ve Akdeniz sahil şeridine aşık olan Cevat Şakir cezası bittikten sonra dönüp buraya yerleşti ve Bodrum’un antik çağlardaki olan Halikarnas’ı yazar ismi olarak benimsedi.

Cevat Şakir’in kendisini ziyarete gelen entellektüel arkadaşları ile yaptığı aktivitelerden biri de yöreye özgü sünger ve balıkçı tekneleri olan guletler ile keşif ve huzur dolu gezilere çıkmaktı. Daha sonra Cevat Şakir, Azra Erhat ve Sabahattin Eyüpoğlu, Azra Erhat’ın 1957 yılında yayınlanan “Mavi Yolculuk” adlı kitabının ismini literatüre bu tekne gezilerini tanımlayan bir terim olrak kazandırırlar. 1980’li yıllara kadar kısıtlı bir kesime hitap eden bu alternatif tatil çeşidi, 80 sonrasındaki turizm patlaması ile artık hemen herkesin yapabileceği bir tatil çeşidi haline geldi.

Mavi yolculuk hala o ilk günlerdeki özgür ruhunu koruyan bir tekne gezisi. Her ne kadar kaptan ile anlaşıp rotanızı önceden çiziyor ya da önceden belirlenmiş rotalara kayıt oluyor olsanız da hala teknede vereceğiniz kararlarla rotanızı, nerde ne kadar kalacağınızı kafanıza göre (kaptanla da anlaşıp) belirleyebiliyorsunuz.

Gulet

Mavi yolculuk denilince akla ilk gelen yat tipi gulet. 6 kişilikten (3 kamara) 22 kişiliğe (11 kamara) değişen sayıda yolcu taşıyabilen bu Güneybatı Akdeniz sahillerimize özgü yat mavi yolculuğun hem başladığı yer hem de olmazsa olmazı.

Günümüzde guletler özel yat kiralama işi için üretiliyorlar ve bu konseptte modern yatların sunduğu her lükse sahipler.

Mavi Yolculuk Nereden yapılır?

Mavi Yolculuk genelde Bodrum, Marmaris ve Datça ile anılsa da bugün başlangıç noktası Ayvalık’tan, Antalya’ya kadar genişlemiştir. Yoğun olarak kullanılan çıkış noktaları şunlardır : Ayvalık, Foça, Çeşme, Kuşadası, Didim, Gökova, Datça, Marmaris, Göcek, Fethiye, Antalya.

Eğer Mavi Yolculuk’a yakın Yunan Adalarını da dahil etmek isterseniz en güzeli Datça, Bozburun ve Marmaris çıkışlı bir mavi yolculuk yapmaktır.

Mavi Yolculuk Ne Zaman Yapılır?

Mavi Yolculuk’un yüksek sezonu Temmuz ve Ağustos ayları. Ama Mayıs sonu ile Ekim başına kadarki zaman diliminde yapılabilir. En güzeli yüksek sezondan önceki ve sonraki dönemde yapmak zira özellikle Temmuz Ağustos ayında hem mavi yolculuk fiyatları pahalanıyor hem de normalde ıssız olan koy ve körfezler tekne dolu oluyor.

Mavi yolculuk ne kadar tutar?

Mavi yolculuk tekne kiralama fiyatları mevsimine, tekne büyüklüğü ve kalitesine göre değişir. 6 kişilik standart bir guleti günlüğü 1000 TL ile 2000 TL arasında bir rakama kiralayabilirsiniz. Fiyat mevsimine göre değişecektir. Bunlar genelde 20 metre boyunda standard kabinlere sahip ve ihtiyacınız olandan daha fazlası olmayan tekneler.

6 kişilik lüks bir gulet ise günlüğü 1400 TL – 2800 TL arası bir rakama kiralanabilir.Bunlar klimalı odalara, lüks aksama sahip gerçekten de lüks tekneler.

Tabii ki mavi yolculuk için komple tekne kiralamanıza gerek yok. Sadece kabin de kiralayabilirsiniz.

Yorumda Bulun