Utah Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Utah, ABD’nin batı eyaletlerinden birisidir. 4 Ocak 1896’da Birleşik Devletler’e eklenen 45. eyalettir. ABD’nin 50 eyaletinin içerisinde büyüklük açısından 13. sırada, nüfus açısından 34. sırada ve nüfus yoğunluğu açısından 41. sırada yer almaktadır. Utah ismi bölgede yaşayan Amerikan yerli kabilesi olan “Ute”den türetilmiş ve Ute dilinde “Dağların halkı” anlamına gelmektedir

Eyaleti NBA liginde Utah Jazz temsil etmektedir. ABD’deki mormonların en yoğun olarak yaşadığı eyalettir.

Salt Lake City

Salt Lake City, ABD’nin Utah eyâletinin başkenti, “Salt Lake Kontluğu” merkezi ve eyaletin en kalabalık kentidir. 285.9 km²’lik bir alan üzerinde kurulmuş olan kent, deniz seviyesinden 1,320 m yüksektedir.

Şehir sınırları içinde bulunan (2010 nüfus sayımı itibarı ile) 189.314 kişilik nüfusu ile bu şehir, nüfusu 1.175.905 kişi olan “Salt Lake Metropoliten Bölgesi”nin çekirdeğini teşkil eder. Bunun yanında Salt Lake City “ABD Nüfus Sayımı Bürosu” tarafından “Birleşik İstatistiksel Bölgesi” (veya “Multipleks”) olarak tanımlanan ve “Wasatch Front” olarak isimlendirilen 2.328.299 nüfuslu şehirleşmiş bölgenin teksif merkezidir.  Salt Lake City ABD’nin “Batı Bölgesi” Dağlararası Batı Alt-Bölgesi’nde tek büyük metropolitan bölge ve Büyük Havza bölgesinde bulunan iki metropolitan bölgesinden biri (diğeri Reno Metropolitan Bölgesi) olmaktadır.

Şehir 1847’de Mormonların (yani İsa Mesih’in Son Zaman Azizler Kilisesi), başkanı olan Brigham Young ve Isaac Morley George Washington Bradley gibi yardımcıları tarafından ABD’nin Orta-Batı bölgesinden göç ettikten sonra kurulmuştur. Bu mevkiye yerleşen Mormonlar bu susuz vadiye çok geniş bir sulama sistemi kurarak sulamışlar ve gayet mümbit bir tarım alanı haline getirmişlerdir. Tapınaklarının merkezi olan bu alandaki şehir önce yakında bulunan Büyük Salt Lake Gölü’ne atfen “Great Salt Lake City” olarak isimlendirilmiştir. 1868’de 17. Utah Toprakları Yasama Meclis tarafından bu isim “Salt Lake City” olarak kısaltılmıştır.

İsa Mesih’in Son Zaman Azizler Kilisesinin merkezi idaresi Salt Lake City’dedir. Fakat Salt Lake City’de yaşayanların ancak yarısından biraz daha azı bu mezhebin üyesidirler.

Yabancı ülkelerde bulunan İsa Mesih’in Son Zaman Azizler Kilisesi mensuplarının bu şehre göçmesi; yeni madenlerin bulunup işletilmeye başlanması ve ABD’nin doğu-batı yakalarının tren hatları inşaatı ile ilk defa birbirine bağlanması şehrin birdenbire hızla büyümesine ve halk için refahlık ortaya çıkmasına sebep oldu. Salt Lake City’ye takma ad olarak “Batı Yollarının Kavşak Noktası” adı verildi. Daha sonra ABD’nin iki yakasının karayolu ile bağlanması 1913’te 5454 km uzunlukta Lincoln Otoyolu’nun açılması ile oldu. ABD’nin doğu ve batı yakalarını bağlayan bu uzun kara yolu Salt Lake City’den geçmektedir. Günümüzde ABD’yi bağlayan uzun federal otoyolları olan Lincoln Otoyolu gibi doğu-batı yönlü “Interstate I-80” ile kuzey-güney yolu “Interstate I-15” otoyollarının kavşağı da Salt Lake City’dedir.

20. yüzyılda Salt Lake City, halkın spor yapmasını sağlayan kuruluşlara yatırım yaptı. Özellikle şehir yakınlarında kış sporları ve kayakçılık merkezleri kuruldu. Şehir 8-24 Şubat 2002’de 19. Kış Olimpiyatı olan 2002 Kış Olimpiyatları’nın düzenleyici merkezi oldu.

Salt Lake City ABD’de önemli finansal merkez de olmuştur. ABD’de özellikle kurulmuş olan “endüstriyel ödünç verme şirketleri” (industrial loan companies) Fedaral Depozito Sigorta Şirketi (FDIC) tarafından sigorta edilmiş, ama eyalet finans kontrol kurumları tarafından kontrol edilen banka depozitleri ve ödünç para verme ile uğraşmaktadır. Bu tip “ödünç verme şirketleri” 7 ABD eyaletinde faaliyet göstermekteydiler ama bu tip finansal çalışmalar en çok Salt Lake City’de bulunan kurumlar tarafından yapılmaktaydı. Fakat ABD’de 2008’de ortaya çıkan finansal buhran bu tip bankacılığa da büyük olumsuz etki yapmıştır.

Salt Lake City’de nereye gidilir ? Aslında öyle aman aman anlatacak çok birşey yok. Hani olurda yolunuz düşer, Wyoming’de yer alan muhteşem Yellowstone Parkından dönerken ya da Grand Canyon’a giderken sapmak isteyeceğiniz bir yer arıyor olursanız diye ben kendimce gezilecek yerleri size özetledim.

Great Salt Lake

Şehre Googlemaps’den bakınca göreceğiniz koskoca bir göl olacak. İşte o göl bu göl. Hatta adını şehrin ismine de verdiği  tuz gölü. Etrafında dolaşıp fotoğraf çekebilirsiniz. Başka da “Şurası inanılmaz güzel.” diyebileceğimiz bir şey yok doğrusu.

Utah, Great Salt Lake

Antilop Adası

Gölün hemen yanıbaşında yer alan bu adaya belirli bir ücret ödeyerek girebilirsiniz. Adada hem yürüyüş yapabilirsiniz hemde antilopları görebilirsiniz. Kafa dağıtmak ve biraz nefes almak için güzeldir.

Energy Solution Arena

Şehrin merkezinde yer alan büyük bir basketbol stadı göreceksiniz. İşte bu stad, Utah Jazz takımının stadı. Hatta Utah Jazz’da milli gururumuz Mehmet Okur’da bu takımın formasını giyiyordu. İçeriyi girip stadı gezebilirsiniz. Hatta denk gelirseniz bir maç izleyin. Bilet almak isterseniz tıklayınız.

Utah, Energy Solutions Arena

Temple Square (Meydanı)

Bu şehre gelirken ufak çaplı bir araştırma yapmıştım. Dediler ki Mormon diye bir din var. Müslümanlığa çok benziyor. Bu dine mensup insanların büyük bir çoğunluğuda Salt Lake City’de yaşıyor.

Utah, Temple Square

Hatta ülkenin en dindar şehri. Vallahi öyleymiş. 3 ay gibi bir süre onlarla yaşamış birisi olarak diyebilirim ki, oldukça dindarlar ve onlar için din çok ama çok önemli. Her yere de ibadetlerini gerçekleştirmek için kiliseler inşa etmişler. Hatta bu dinlerinin merkez üssü işte bu Temple Square. Adamların dini görevleri varç Mesela, bir Mormon dinine mensup genç bir çocuk, 1-2 yıl boyunca dünyanın farklı yerlerine gidip, kendi dinini yaymak için çalışmalarda bulunabiliyor. Alkol içmiyorlar. Seks mutlak yasak. Anca evlenirsen. Çocuklarla konuşurken, Müslümanlığa o kadar benzediğini fark ediyordum ki, ara sıra “E bu İslamiyet işte.” dediğim onlarca zaman olmuştur. Detaylar için tıklayınız.

Utah State Capitol Building

Bildiğiniz gibi ABD eyalet sistemi ile yönetiliyor. Utah bir eyalet ve bu eyaletin en büyük şehir Salt Lake city. Bu eyaletin yönetim merkezi de işte bu bina. Aynen Washington’dakine benzeyen bir bina. Gelmişken fotoğraf çekilmeli. Zaten Temple Square (Meydanı)’dan hemen 5-10 dakika uzaklıkta.
Utah State Capitol Building

Park City

Bu bölge benim en sevdiğiim yerlerden bir tanesiydi. Şehrin biraz dışında kalmasına rağmen gerek alışveriş için gerekse şehrin içerisinde yer alan enteresan binaları, filmlerde izlediğimiz Teksas havasını yaşatıyordu bana. Gelmişken hem alışveriş yapmak hem de güzel bir gün geçirmek için güzel bir bölge.

Lagoon Amusement Park

3 ay boyunca bu parkta çalışıp çok güzel günler geçirip, gözlerimin açılmasına yardımcı olan bu şehrin ve parkın yeri bende çok ayrıdır. Bir Six Flags değildir. Ama bizim ülkemizdeki lunapark mantığında inşa edilen bölgelere açık ara fark atar. 1 gün eğlenmek ve dinlenmek için güzel bir tercih olacaktır. Gelmişken ve fırsatınız varken mutlaka 1 gününüzü ayırmalısınız. Parkın sitesi için tıklayınız.

1-2 gün dinlenmek için güzel bir tercih olan Salt Lake City, aslında Amerika rüyası kuranların çok fazla bir şey beklememesi gereken bir yer. Ama özellikle Wyoming veya Grand Canyon için gelenlerin uğrayabileceği yer.

Yorumda Bulun