Belize Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

‘’Doğa Ana’nın Gizli Hazinesi’ gibi saklı tutuluyor Belize. Dünya standartlarında dalışlar, lüks butik otelleri ve gelişen mutfağı turizmi gelişmekte. Belize’nin kültürel mirasının çok zengin olduğunu, günümüzün yiyecekleri, dansları ve müziği tam olarak yansıtıyor. Küçük olmasına rağmen, adrenalin bağımlıları için gözden ırak yağmur ormanları ve plajları, zevk ve renk severlere çeşitli imkanlar sunuyor.

Belize, Orta Amerika’da yer alan bir ülkedir. Kuzeyinde Meksika, batı ve güneyinde Guatemala, doğusunda ise Karayip Denizi yer almaktadır. 1973’e kadar İngiliz Honduras‘ı olarak bilinen ülke 1981 yılında bağımsızlığını ilân etmiştir. El Salvador’dan sonra Orta Amerika ülkeleri sıralamasında en küçük ikinci ülke olan Belize, aynı zamanda bayrağında insan resmi olan dünyanın tek ülkesidir.

Küçük bir ülke olan Belize’nin fizikî yapısı, genel olarak iki bölüme ayrılır: Kuzeyde ovalık bölge ve güneyde dağlık ve ormanlarla kaplı bir bölge vardır. Doğusunu çevreleyen Karayip Denizinin kıyı kesimleri mercan adacıklarıyla çevrilidir. Kuzeydeki verimli alüvyon ovaları, memleketin en büyük ve önemli akarsuyu olan Belize Nehri ve kolları olan küçük derecikler tarafından sulanır. Kuzeydeki ovalar alçak ve bazı bölümleri bataklıklarla kaplıdır.

Güneydeki Maya Dağları’ndaki en yüksek yer 1122 m yükseklikte Victoria tepesidir. Kıyıdan iç kesimlere doğru gidildikçe dağların yüksekliği azalır. Önemli bir göle sahip olmayan ülkede herhangi bir yayla mevcut değildir.

Tabii kaynaklar bakımından zengin değildir. Özellikle güneydeki dağlık kesim gür ormanlarla kaplıdır. İç kısımlara gidildikçe gür ormanlar yerini savanlara bırakır. Ülkedeki bu gür tropik ormanlarda puma, jaguar, timsah, maymun, çeşitli tropik bölgelere has kuşlar ve hayvanlar yaşar. Belize’de maden mevcut değildir.

Ülkede nüfusun çoğunluğunu Afrika asıllı siyahlar oluşturmaktadır. Ülkenin batı ve kuzey kesimlerinde yerlilerle İspanyolların karışımı olan melezler yaşar. Güney kesimlerinde ise, Maya soyundan gelen halk çoğunluktadır. Kendilerine has kültür ve geleneklerini kaybetmemiş olan bu Maya asıllı yerli halk ayrı bir lisan kullanmaktadırlar.

6 ile 14 yaş arası öğrenimin mecburi olduğu Belize’de orta öğrenim yapan oldukça azdır. Okuma-yazma oranının yüzde 93 olduğu ülkede, Belize City ve Corazal’da yükseköğrenim yapmak mümkündür. Birkaç tane haftalık gazetesi bulunan ülkede günlük gazete ve TV istasyonu bulunmamaktadır. Liman şehri olan ülkenin en büyük şehri Belize City dışındaki şehirleri büyük kasaba niteliğindedir. Yolların kenarlarında yapılan evlerde yaşayanlar küçümsenemeyecek çoğunluktadır.

Belize

İyi Korunmamış

Belize, Orta Amerika’da bir ülke(334 bin nüfuslu, Atlantik Okyanusu’nda kıyısı olmayan bunun yerine Caribbean Denizi’ne bakan tek ülke). Belize, buranın en büyük şehri. Turistlerin çoğu buraya, Maya harabelerini keşfetmek, dalış yapmak (Büyük Mavi Çukur’un adı kötüye çıkmış obruğu burada) veya sadece ülkenin bitki örtüsünü ve hayvan türlerini görmek için gelirler. Görülebilecek pek de fazla bir şey olmadığı için şehir merkezini görmeden geçmeye eğilimlidirler, ki bu anlaşılabilir bir durum.

Belize, Belize

İşleri kötüleştiren şey, güvenlik sorunu. Yine de, turistik aktivitelerin merkezinden çok uzakta olmaya cesaret etmemeniz, sizin için iyi olacak. Swing Köprüsü’nün her iki yanında, bazılarına nispeten daha köhne sömürge binaları bulacağınız ve Maya uygarlığıyla alakalı ilginç sanat eserlerinin koleksiyonunun bulunduğu Belize Müzesi’ni kapsayan bu alan, yarımadanın ucunda bulunur. Bir de burada bir katedral ve renkli gezinti gemisi terminali var. Alışveriş, bar ve gece hayatı isteyenler için Belize, tüm ülkenin en iyisi.

Caye Caulker

Büyük Mavi Çukurun Yakınlarında

Aslında bu bizim normal çalışma yöntemimiz değil. Yazılarımızda bahsettiğimiz yerlerin, ziyaretçilerin gidip gördüğü tatil yerleriyle tamamen aynı olması bizi çok sevindiriyor. Ama Belize’deki Caye Caulker Adası istisnai bir duruma sahip. İşin gerçeği, çoğu kişinin aşina olduğu şey adanın 70 km güneybatısında bulunan Büyük Mavi Delik. Bu güzel adanın kendisi ve şüphesiz birçok gezi için burası planınızın bir parçası olacak.

Bu delik Belize’deki en iyi dalış yerlerine, Karayip kayalık köpekbalığı türü gibi denizde gezinen birçok canlının yavruladığı alanlara sahip. Biz burada hiç dalmadık, ama gözlemlerimizden insanların ilgisini neden çektiğini görebiliyoruz. Adanın arka kısmında, botla 45 dakika mesafede olan Belize şehri var. Bu şehirde çok özel bir şey yok. Az nüfuslu bu uzun, ince adada arabalar ücretsiz. Ama her çeşitten turistlerle (Hippi ve sırt çantası sırtında dünyayı dolaşan tarzda turistler) beraber nüfus artıyor.

Belize, Caye Caulker

Turistler ise buraya yakın olan Split adındaki yerde yemek yemek ve alışveriş yapmak için geliyor. Split, adanın geçen yüzyılda bir kasırga tarafından kesildiği yer. Burada dalmaya, rahatlamaya ve Reggea ezgilerini duymaya gelirler. Caye Caluker’de gerçek plajların olmadığını dikkate alın, istediğiniz buysa. Bu yüzden diğer yerlere bakmak zorunda kalabilirsiniz.

Yorumda Bulun