Antigua ve Barbuda Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Antigua ve Barbuda kolay erişilebilir bir Karayip hedefi olup, ülkeye adını veren iki büyük ada ve adacıklardan meydana gelir. Burayı görmek için, suların etrafını çevrelediği bu yerde Batı Hint Adaları’na doğru yelken yapılacak muhteşem yerleri bulmak ve dünyadaki en tatlı şeylerden biri olan Antigua siyah ananası gibi ilginç yiyecek ve içecekler keşfine çıkmak gibi derin nedenleriniz var.

Antigua ve Barbuda, Karayip Denizi’nin doğusunda yer alır. Küçük Antiller ada grubunda bulunan bağımsız bir ada ülkesidir. İki adanın toplam yüzölçümü 440 kilometrekaredir. Başkenti ise Antigua adasındaki St. John’s şehridir. Nüfusun büyük çoğunluğu burada yaşamaktadır. Nüfusları az olsa da All Saints, Liberta, Bolands ya da Potters Village önemli şehirleri arasında yer almaktadır.

Uzun yıllar İngiliz kolonisi olarak yaşayan halkın ve ülkenin resmi dili İngilizce’dir. Ancak kendilerine özgü bir aksanla konuşmaktadırlar. Ülke nüfusunun 3/4’ü ise Protestan’dır.

Araştırmalara göre Antigua ve Barbuda’da yaşamın M.Ö. 2400’lü yıllara dayandığı belirtilmektedir. Kristof Kolomb, 1493’te yaptığı ikinci seyahatinde Antigua’ya gitmiş ve İspanya’daki Santa Maria de la Antigua kilisesine ithafen adaya Antigua adını vermiştir. 1632 yılında İngiliz kolonisi olan ülke, 1981’de bağımsızlığını ilan etmiştir.

Antigua ve Barbuda

Yengeç Dönencesi ile Ekvator arasında kalan adalarda, tropikal iklim hâkimdir. Ancak iklim, Küçük Antillerdeki diğer adalara göre daha kuraktır. Bununla birlikte, yıllık ortalama yağış tutarı 1.000 milimetrenin altına düşmez. En yağışlı mevsim Mayıs-Kasım ayları arasındaki dönemdedir. Kuzeydoğudan esen serin rüzgârlar, tropikal iklimi bir ölçüde yumuşatır. Bu nedenle yaz aylarında, en yüksek sıcaklık 32 dereceyi geçmez. Yaz ve kış arasında ciddi sıcaklık farklılıkları da bulunmaz.

Antigua adasının kıyıları oldukça girintili ve çıkıntılıdır. St. John’s limanında deniz derindir. Büyük kısmının rakımı oldukça alçak olan adanın batısında volkanik kayalıklar ve 405 metrelik Boggy Zirvesi bulunur. Antigua’da dağların ve ormanların bulunmayışı, adayı diğer Leeward Adalarından ayırır. Yılda 1000 milimetre yağış almasına rağmen adada akarsu ve yeteri miktarda doğal su kaynağı bulunmadığı için kuraklık görülür.

Barbuda, Antigua’nın 40 kilometre kuzeyindedir. Düz ve ağaçlıklı bir mercan adasıdır. Kuzeydoğudaki Obama Dağı‘nın yüksekliği 44 metredir. Akarsuları olmayan ada Antigua’dan daha az yağış alır. Tek yerleşim bölgesi olan batıdaki Codrington, bir lagün kıyısında yer alır.

Doğal kaynaklara sahip olmayan Antigua ve Barbuda’da hizmet sektörü gelişmiştir. Turizm ve başta kıyı (off-shore) bankacılığı olmak üzere mali hizmetler yapılır. Turizm başlıca gelir kaynağı olup gayrisafi milli hasılanın yüzde 60’ı turizmden sağlanmaktadır.

Antigua

Sahil dışında hiçbir sey yok Antigua, Antigua ve Barbuda ülkelerinin ana adasıdır (diğer ve tek ada tabii ki de Barbuda). Batı Hint Adaları’nda, Puerto Rico’nun doğusu ile Montserrat ve Guadeloupe’un kuzeyinde yer alır. Nüfusu 80.000 ve 21 km genişliğinde.

Peki Antigua’da ne yapabilirsiniz? Elimizden geldiğince kısa ve öz bir şekilde açıklamaya çalışalım: Karayipler’i gözünüzde canlandırdığınızda, aslında Antigua’yı gözünüzde canlandırmış oluyorsunuz. Turizm adanın en önemli ekonomik faaliyetidir.

Antigua ve Barbuda, Antigua

Masmavi suları ve beyaz kumlu sahilleriyle burası resortlardan birinde, uzanıp güneş altında rahatlamak dışında pek bir şey yapmak istemeyeceğiniz bir yer. Belki tatilinizi dalış, yelken veya mangalda pişirilmiş deniz ürünleri ve yanında kokteyl ile renklendirmek isteyebilirsiniz.

Bütün bunlar sizi tatmin etmediyse, biraz huzur için kardeş ada Barbuda’ya gidin. St Johns’da bulunan marketlerde alışveriş yapabilir, gün batımında Shirley Zirvesi Gözlemevi’ne gidip İngiliz Limanı’nın manzarasını seyredebilirsiniz. Temelde burası da sadece resortlar ve sahillerden itibaret. Antigua 365 adet sahile sahip, yılın her günü için ayrı bir tanesi.

Yorumda Bulun