Jamaika Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Bob Marley, reggae ve pislik mutfağın doğum yeridir. Karayipler’in en büyük üçüncü adası, 700m.lik dağ zirveleriyle, şelaleleriyle, ünlü gün batımıyla milyonlarca ziyaretçiyi kendine çekiyor. İkonlaşmış plaj hayatı, lüks tatil beldeleri ve muhteşem manzarası ve yoğun Afrika kültürü, yakaladığı ziyaretçilerine yaptığı sürprizlerden sadece birkaçı. Hayata bakış açılarındaki rahatlık gezginlerin gidilecek ülke listelerindeki sırasını oldukça olumlu etkiler. Jamaika’nın mottosunun da dediği gibi ‘’Gider gitmez ne yapacağını biliyorsun!’’

Hızlı yaşamdan uzak Jamaika, yavaş ve rahat bir ülkedir. Uzun yıllar kölelikle ve kolonileşmeyle mücadele eden Jamaika küçük bir ülke olmasına rağmen oldukça köklü bir kültüre sahiptir. 1962 senesinde Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını kazanan ülkenin çok gelişmiş bir müzik kültürü vardır.

Reggae, ska, mento, rocksteady, dub, dancehall ve ragga müzik türlerinin anavatanı olan ülke, Bob Marley, Sean Paul, Shaggy, Grace Jones, Shabba Ranks, Jimmy Cliff gibi dünya çapında pek çok ismin de doğum yeridir.

Karayipler’in üçüncü büyük adası olan ülkede kuru ve ıslak kireçtaşı ormanları, yağmur ormanları, nehir kıyısı ormanlık, sulak alanlar, mağaralar, nehirler, deniz çayırları ve mercan resifleri gibi pek çok doğal alan bulunmaktadır. HIV virüsü tehlikesi olan ülkede dilencilik de yaygındır.

Montego Bay

Mükemmel tatil köyleriyle Montego Bay, Jamaika’nın kuzeybatısında, Aziz James Kilisesi yönetiminde, kötü zaman geçirmeyeceğiniz bir şehir. Eğer gül rengi camları olan gözlüklerinizle, bu tatil köylerinden birinde zaman geçirmek isterseniz şehir merkezinden kıyı boyunca uzaklaşın. Çünkü bir kez rotanızı şehir merkezine çevirirseniz, gezilecek yerleri karmaşık ve hızlıca geçmiş olursunuz.

Jamaika, Montego Bay

Deneyimli bir gezgin değilseniz, burada yaşayan yerli sürücülerle ya da rehberlerle yolculuk etmeniz muhtemelen sizin için en iyisi olacak. Burayı sevdiğinizi varsayalım. Günlerinizi en şahane tatil köylerinde, dış dünyadan tamamen habersiz geçirmek size iyi hissettirecek. Daha önce de söylediğimiz gibi Montego Bay, kötü bir yer olamaz.

Beyaz kumlu plajları, turkuaz deniziyle burada ne yapacağınızı biliyorsunuz. Şehir içinde, Gloucester Avenue (the “Hip Strip”) olarak bilinen güvenli, geniş alan mağazalar ve galerilerle dolu. Şehrin dışında sömürge zamanından kalan mekânları gezebilir, Martha Brae Nehri’nde rafting ya da ziplining (çelik halatla iniş yapılan bir tür spor) yapabilirsiniz. Geniş deniz etkinlikleri, iyi şekilde organize edilmiş. Burada uçurtma sörfünden, dalışa ya da şnorkelle yüzmeye kadar birçok sportif faaliyete katılabilirsiniz.

Negril

Adanın batı ucundaki başka yerleri de görmek isteyebilirsiniz. Burada Negril’i bulacaksınız. Bir mil uzunluğundaki kumsal uydu resimlerinde gözlerinizi yakacak kadar beyaz görünür. Negril, Montego Bay’a göre çok daha gösterişli turistik imkânlar sunar. Negril mükemmel, uzun geniş kesintisiz plajları beyaz kumlara sahip.

Jamaika, Negril

Turkuaz renkli güzel ve ılık denizi, içinde ilerledikçe hala bel hizasına gelmeyecek kadar sığdır. Negril’deki tatil köyleri güzel (ve genellikle pahalıdır) ancak aklınızda tutmanızı öneririz, yeme, içme, yüzme ve plajda güneşlenmek bu kadar pahalı olamaz. Günbatımında Rick’s Cafe’yi ziyaret etmek, yapılacaklar listenizde olmalı. Burada çalan reggae müzik, size Jamaika’nın neresinde olduğunuzu unutturacak.

Port Antonio

Jamaika, Port Antonio

Yolcu Gemilerinden Uzak Şehir Port Antonio, Portland Eyaleti’nin (bölgesinin) başkenti olup, Jamaika’nın kuzeydoğusunda yer alır. Eğer yolcu gemilerinin kalabalığından uzak sahiller arıyorsanız burası ilginizi çekecek. Tavsiye ederken, 1930’larda ironik bir şekilde, ülkenin burayı turizme kapattığını da söylemeliyiz. Sizi çok şaşırtacak aktiviteler yok ama çok sevimli bu şehrin etrafında doğal limanlar bulunmakta (nispeten sakin Doğu Limanı). Sonuç olarak, şehirde Adliye Sarayı gibi George Dönemi’ne ait olan binalar bulunurken, Titchfield Yarımadası sonunda körfezin çevresinde Fort George (şu an lise olarak kullanılıyor) kalıntılarını da bulabilirsiniz Konaklamada, kır evleri ve misafir evleri kullanılıyor. Navy Adası hemen açıkta ve ünlü Blue Lagoon (Mavi Lagün) sadece 15 dakikalık sürüş mesafesinde.

Yorumda Bulun