Eritre Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Eritre Doğu Afrika’nın kuzeyinde yer alan bir ülkedir. Eritre Ülkesi batıda Sudan, güneyde Etiyopya, güneydoğuda Dijibuoti ile komşudur. Ülkenin doğusunda ve kuzeydoğusunda Kızıl denize kıyısı bulunmaktadır.

Eritre Ülkesi 8 bölgeye ayrılmıştır. Eritre ülkesinin başkenti Asmara şehridir. Ülke geçiş hükumeti yönetim sistemi ile yönetilmektedir. Ülkenin resmi dili Tigrinya ve Arapçadır. Bu iki dil dışında ülkede Afar, Amharic, Tigre ve Kunama dilleri de konuşulmaktadır. Ülke nüfusunun yüzde ellisini Sünni Müslümanlar oluşturmaktadır. Diğer yüzde ellisini ise Hristiyanlar ve yerel dinlere inananlar oluşturmaktadır.

Ülkenin para birimi ise Eritre nakfasıdır. Tropikal Muson iklimi hakim olan Eritre ülkesini gezmek için en uygun zaman Mart, nisan, eylül ve ekim aylarıdır. Eritre vize isteyen ülkeler arasında yer almaktadır. Eritre ülkesine Türkiye’den aktarmalı olarak ulaşım sağlanmaktadır.

Doğu Afrika’nın kuzeyinde yer alan Eritre’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Umarım bu bilgiler ışığında kafanızda oluşan sorulara cevap bulacaksınız.

Eritre Ülkesi 6 bölgeye ayrılmıştır. Bu bölgelerin bünyesinde 54 alt bölge bulunmaktadır. Eritre ülkesinin başkenti Asmara şehridir. Ülke geçiş hükumeti yönetim sistemi ile yönetilmektedir.

Asmara

Yaklaşık 5,3 milyon nüfusuyla Doğu Afrika’nın kuzeyinde yer alan Eritre, eski bir İtalyan sömürgesidir. 2. Dünya Savaşından sonra BM hakimiyetine girip 1993 yıllında Etiyopya’dan ayrılarak bağımsızlığını kazanmıştır. Fakat halla iç ve dış baskılar nedeniyle bir türlü huzura kavuşmamış bir ülkedir. Ülkenin batısında Sudan, güneyinde Etiyopya ve güneydoğusunda Cibuti ile komşudur. Ülkenin doğusu ve kuzeydoğusu Kızıldeniz sahili boyunca uzanır. Burada gezip görmeniz gereken birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur.

Eritre, Asmara

Amasra, Eritre’nin başkenti ve yaklaşık 580 bin nüfusuyla ülkenin en büyük şehridir. 12. yüzyılda kurulan Asmara 19. yüzyılın sonlarına doğru İtalyan sömürgesi altına girmiştir. Uzun yıllar İtalyan sömürgesinde kalan şehir, Küçük Roma olarak bilinir. Yıl boyunca buraya çok sayıda turist ziyaret etmektedir. Ülkede en çok ziyaret edilen yeridir. Buraya yolunuz düşerse opera binası, Kotalik Katedrali, Eritre Ulusal Müzesi, Büyük Cami ve yerel pazarlara uğramadan geri dönmeyiniz.

Keren

Başkent Asmara’nın 91 kilometre kuzeybatısında yer alan Keren, ülkenin en büyük 2. şehridir. Aynı zamanda ülkenin en fazla Müslüman nüfusa sahip şehridir. Burada renkli eşyalar ve geleneksel giysilerin satıldığı pazarlar oldukça popülerdir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu pazarlara uğrayıp sevdiklerinize hediye almayı unutmayın. Bunun dışında şehirde birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur.

Eritre, Keren

Massawa

Ülkenin Kızıl Deniz sahilinde yer alan Massawa veya yerel halk arasındaki isimleriyle Mitsiwa ve Miṣṣiwa, önemli bir liman kentidir. Bu şehrin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Burada başta Osmanlı olmak üzere birçok farklı uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Ülke bağımsızlığını kazanmadan önce uzun yıllar başkentlik yaptı. Buraya yolunuz düşerse burada yer alan tarihi yapıları ziyaret edin. Ayrıca şehirde Massawa Uluslararası Havalimanı da bulunuyor.

Eritre, Massawa

Qohaito

Ülkenin güney kesiminde Etiyopya sınırı yakınlarında yer alan Qohaito, gezilip görülmesi gereken tarihi bir kenttir. Buraya yolunuz düşerse Adulis Antik Şehri, Qohaito Platosu, Mısır mezarları ve tarihi binlerce yıl öncesine dayanan mağaralarını mutlaka ziyaret edin. Aynı zamanda ülkenin en yüksek dağı olan Emba Soira Dağı da bu şehrin sınırında yer almaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu şehri ziyaret edin.

Eritre, Qohaito

Assab

Kızıldenizin batı sahilinde yer alan Assab, önemli bir liman kentidir. Ayrıca ülkenin en önemli turizm merkezlerinden birdir. Özellikle plajları ve eğlence mekanlarıyla her yıl çok sayıda kişiyi ağırlamaktadır. Özellikle yaz aylarında burası çok renkli ve canlı olmaktadır. Burada Assab Uluslararası Havalimanı da bulunuyor. Yaz tatili için iyi bir adres.

Semhar

Eritre’nin Kuzey Kızıldeniz Bölgesi’nde yer alan Semhar, gezilip görülmeye değer bir şehirdir. Burada birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya gelip yeni yerler ve yeni kültürler keşfedebilirsiniz. Ülkede ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

Tessenei

Eritre, Tessenei

Ülkenin batısında yer alan Tessenei, bir pazar kasabasıdır. Buraya gelen ziyaretçiler gönüllerince pazarlarında alışveriş yapabiliyor. Ülkenin bağımsızlığında en büyük rolü oynayan şehirlerden biridir. Şehrin tamamı savaşa katılmıştır. Bu nedenle savaş ve bağımsızlık adına birçok yapı şehirde sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu şehri ziyaret edin.

Denkel

Eritre’de yer alan Denkel, mutlaka gezilip görülmesi gereken şehirlerden biridir. Oldukça fakir bir halkı bulunan şehir dağılık bir bölgede bulunuyor. Burası çoğu gezgin tarafında pek tavsiye edilmese de yine yeni yerler keşfetmek için iyi bir tercih olabilir.

Barka

Gash-Barka ve Anseba bölgeleri arasında kalan Barka, gezilip görülmeye değer tarihi bir şehirdir. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu şehri ziyaret edin derim.

Dahlak Takımadası

Eritre, Dahlak Takımadası

Dahlak Takımadası, Eritre’nin Massawa yakınlarında Kızıldeniz’de yer alan takımadalardan biridir. Bu takımada, 2 büyük ve 124 küçük adacıktan oluşmaktadır. Bunlardan sadece dördünde sürekli insan yaşamaktadır. Bazı adaları turistik açıdan oldukça cezbedicidir. Buraya yolunuz düşerse bu adalardan birine tur düzenleyebilirsiniz.

Yorumda Bulun