Arjantin Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Güney Amerika Kıtası’nda yer alan Arjantin‘in sınırları batıda Şili’yle, kuzeyde Bolivya ve Paraguay ile kuzeydoğuda Brezilya’yla, doğuda Uruguay ve Güney Atlantik Okyanusu’yla, güneyde
Drake Geçidi ile çizilmiştir.

Arjantin’in adı argentinostan gelmektedir. Antik Yunan’da küçük gümüş anlamına gelen argentinos on altıncı yüzyılda İspanyol kâşifler neden bölgeye geldiklerini açıklamaktadır.

Ulaşımda çok bir gelişme görülmemektedir. Ulaşım ağının gelişmemesinden ve trenlerin azlığından dolayı uçak biletleri oldukça pahalıdır. Bunların yanında otobüs seyahat etmek için en iyi seçenek gibi görünse de pahalıdır ve konforlu değildir. LADE’de havayoluyla ulaşılarak tren yolunun kullanılması önerilmektedir.

Arjantin’i ziyaret edecek olan için herhangi bir büyük sağlık endişesi bulunmamaktadır. Ancak bazı aşılar Arjantin’in hangi kesiminin ziyaret edileceğine bağlı olarak gerekli görülebilmektedir. Kuzey ormanları ziyaret edecek olanlar için sarıhumma aşısı tavsiye edilmektedir. Seyahat süresinde görülebilecek olan ishal ve yüksek ateş büyük
olasılıkla vücudun alışık olmadığı yerel gıdalardan kaynaklanmaktadır.

Hastaneler ücretsiz hizmet vermektedir. Herhangi bir tedavi için ücret alınmamaktadır ama eğer yapabilirseniz katkıda bulunmak adettendir.

Arjantin

Ağızları açık bıraktıran manzarası, egzotik yaban hayatı, sömürge kasabaları ve şehirleri, muhteşem yemekleri ve canlı kültürü ile Arjantin popüler seyahat noktalarındandır. Ülkede kültürel miras, müzeler, 18.Yüzyıl kiliseleri ve çiftlikleri temel bir role sahiptir.

Dünyanın doğal harikalarından biri olan Iguazu Nehri üzerinde yer alan muhteşem şelaleler bir dizi olan Iguazu Şelaleri Brezilya ve Arjantin arasındaki sınırda yer almaktadır. Nefes kesen bir manzaraya sahip olan alan yemyeşil orman tarafından çevrelenmiştir ve burada egzotik bir yaban hayatı geliştirilmiştir.

Canlı ve renkli Avrupa mimarisinin baştan çıkarıcı cazibesi, mahallelerde animasyon için sansasyonel alışveriş, gurme mutfağı ve eğlence dolu gece hayatı ile tango dansının doğduğu Buenos Aires’in bu kadar popüler olması hiç şaşırtıcı değildir.

Dağcılık için geniş fırsatlar sunan, Patagonya Bölgesi’nde ki Santa Cruz Eyaletinde bulunan uçsuz bucaksız Los Glaciares ya da Glaciers National Park dünyanın en huşu uyandıran doğal güzelliklerine ev sahipliği yapmaktadır.

Ülkenin ikinci büyük kenti ve Arjantin coğrafi merkezinde yer alan Cordoba, pitoresk vadiler ve dağlarla çevrilidir. En çok İspanyol tarzı sömürge binaları ile ünlüdür. Bu tarihi saraylar, kiliseler ve anıtlar çoğu şehir merkezinde, Cizvit Bloğu olarak bilinen bir alan içinde bulunmaktadır.

Bir zamanlar Arjantin aristokrasi için kaçış yeri olan Mar del Plata, bugün ülkenin en büyük sahil şehirdir ve yüzbinlerce turisti çekmektedir.

Gezilebilecek diğer yerler; Puerto Madryn, Bariloche, Ushuaia, Mendoza, El Calafate ve La Boca’dır.

Güney Amerika Kıtası’nda yer alan Arjantin’in sınırları batıda Şili’yle, kuzeyde Bolivya ve Paraguay ile kuzeydoğuda Brezilya’yla, doğuda Uruguay ve Güney Atlantik Okyanusu’yla, güneyde Drake Geçidi ile çizilmiştir.

Arjantin

Arjantin’in resmi dili İspanyolcadır. İngilizce yoğun olarak genç nüfus tarafından konuşulmaktadır.

Anayasa din özgürlüğünün üzerine kuruludur ve resmi bir devlet dini beklenmemektedir. Ancak ülkede Roma Katolikliği ‘ne farklı bir statü verilmektedir.

Ülke nüfusunun yüzde 76,5’si kendisini Katolik, yüzde 11,3’ü Agnostik ve Ateist, yüzde 9’u Evanjelik Protestan, yüzde 1,2’si Yahova Şahidi, yüzde 0,9’u Mormon ve geriye kalan yüzdelik kesim Musevi, Müslüman olarak tanımlamaktadır.

Ülke Latin Amerika’nın en büyük Müslüman ve Yahudi topluluklarına ev sahipliği yapmaktadır.

Arjantin’in büyüklüğü göz önüne alındığında, bölgeden bölgeye yılın en uygun zamanı oldukça değişiklik göstermektedir. Eylül ve Kasım ayı Arjantin’de genel olarak bahar sezonu görülmektedir ve her yer ziyaret için mükemmel denilebilir ancak güneyde buz fırtınaları görülebilmektedir.

And Dağları’nın zirvesine tırmanmak, Tierra Del Fuego ve Aconcagua‘yı ziyaret etmek için en iyi ve en güvenilir sezon yaz sezonu olacaktır ancak her sezon kar görülebilmektedir. Buenos Aires Aralık ve Ocak aylarında çok sıcak ve yapışkan olmaktadır. Kesinlikle bu zamanda kavurucu sıcaklıklardan, sert fırtınalarından ve

Cordoba

Arjantin’in ikinci şehri Arjantin oldukça büyük bir ülkedir. Başkentten Cordoba’ya araba yolculuğu harita üzerinde yapılabilir gibi görünse de her türlü iddiaya varız, yolculuk en az 7 saatinizi alacaktır. Ama burası ülkenin ikinci en büyük şehri olduğundan, ülkeyi gerçekten keşfetmek istiyorsanız buraya gelmekten başka bir seçeneğiniz yokmuş gibi görünüyor, değil mi?

Aslında başka seçenekleriniz var. Sizden önce buraya gelen birçok turist, ülkede görülecek çok yer ve yapılacak çok şey olduğundan, Cordoba’yı tatil planlarından çıkarmaya karar verdi. Sonuç olarak bu sizin kişisel tercihinizle alakalı bir durum, fakat şehir canlı, sıcak atmosferi (şehirde yarım düzineden daha fazla üniversite bulunduğundan nüfusun %10’u öğrencilerden oluşur), mükemmel sömürge dönemi binaları ve kiliseleri ile kendini bize sevdirdi.

Arjantin, Cordoba

Şehri keşfetmeye başlamak için çevresinde en güzel yapıların bulunduğu Plaza San Martín güzel bir nokta. Ayrıca UNESCO listesinde yer alan Cizvit Yerleşkesi de buraya çok yakın. UNESCO, Cizvit Yerleşkesi’ni şu şekilde tasvir etmiş: “Cordoba’da bulunan ve eskiden Paraguay Cizvit Bölgesi’nin kalbi olan Cizvit Yerleşkesi, Cizvit sisteminin çekirdeği olan ana binaları kapsar: üniversite, kilise ve Cizvitler’in yerleşim yerleri, yüksekokul.

Beş adet estancia veya tarım arazisi ile birlikte 17. ve 18. yüzyıllar arasında 150 yıldan fazla sürdürülen, türünün tek örneği olan dini, sosyal ve ekonomik bir deneyi yansıtan dini ve din dışı binalara ev sahipliği yapar.”

Not: Cordoba, gelişmiş bir uluslararası hava ağına sahip olduğundan Arjantin seyahatine başlamak için uygun bir nokta.

sellerden kaçınmak için kuzey kesiminde ki ova bölgelere gidilmemelidir.

Rosario

Otantik Arjantin

Arjantin’in en büyük üçüncü şehri olan, Che Guevara’nın doğum yeri ve bir milyondan fazla nüfusa sahip Rosario’yu daha fazla insanın duyduğunu düşünebilirsiniz. Fakat öyle değil. Hoş ve sakin atmosferiyle, arkadaş canlısı insanlara, iyi müzelere ve harika mimariye (neoklasik ve barok) sahip olan şehre, yabancı turistlerin uzak durması oldukça tuhaf. Fakat sizin için daha fazlası, değil mi? Rosario, Buenos Aires’ten yaklaşık 3 saat sürüş mesafesinde, iç kısımda kurulmuş ve Parana Nehri’nde konumlanmış.

Şehirdeki başlıca manzaralar, hoş bir atmosferin yanı sıra genellikle Monumento a la Bandera (Ulusal Bayrak Anıtı), Parque Independecia ve the Museo Municipal de Bellas Artes Juan B. Castagnino (söylemesi oldukça zor). Sonuncusu, Arjantin’in ikinci en önemli müzesi ve 3.000’den fazla Arjantin ve Avrupa eserini içeriyor. Basit bir ifadeyle, eğer Buenos Aires ve Pampas dışında daha otantik bir Arjantin deneyimi arıyorsanız, bunu Rosario’da bulacaksınız. Onlar bunun için bir gösteri sunmazlar, lakin gördüğün elde ettiğindir. Eğer gezinizi yerel halktan bir ya da iki arkadaş edinerek bitirirseniz şaşırmayın.

Arjantin, Rosario

Sonbahar sezonu (Mart ve Nisan) Mendoza ve San Juan eyaletlerini ziyaret etmek için harika bir zamandır. Bu mevsim hasat zamanıdır. Patagonya ve Tierra Del Fuego’da kayın ağaçlarının kırmızı ve turuncu renklerinin göz alıcı manzarasına tanık olabilirsiniz.

Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında hüküm süren kış sezonu And Dağları’nda kayak yapmak için en güzel zamandır. Ama sert kar fırtınaları Patagonya kasabasında sıklıkla görülmektedir. Bu yüzden birçok yerde Paskalya ile Ekim arasında güney bölgesi seyahat için iyi bir zaman değildir.

Ushuaia

Dünyanın En Güneyindeki Şehir

Bilgiyi aldığınız yere bağlı olarak, ya Arjantin’in Ushuaia ya da Şili’nin Puerto Williams şehrinin, dünyanın en güneyindeki şehir olduğu iddia ediliyor. Fakat Ushuaia’nın yaklaşık 60.000 nüfusuyla, (Beagle kanalı boyunca uzanan Puerto Williams şehrinin nüfusundan 2.000 fazla) en güneyde olduğunu söylemenin doğru olduğunu düşünüyoruz.

Arjantin, Ushuaia

Arjantin’in Tierra del Fuego Eyaleti’nde benzer adı taşıyan Isla Grande de Tierra del Fuego’da yer alan Ushuaia, genellikle Antartika veya Tierra del Fuego Milli Parkı’na gitmeden önce son liman olarak kullanılan, bugünlerde ise sıcak bir turizm kenti. Arkada karlı dağ tepeleri, dağın ayaklarında Beagle Kanalı ve limanı kendine parlak renkler katıyor, bu karışım orayı sebebi ne olursa olsun ziyaret edeceğiniz çekici bir yer yapıyor. Her ne kadar turistler buraya doğa için gelme eğiliminde olsa da, Museo Maritimo ve del Presidio’yı ziyaret etme şansını kaçırmanızı istemiyoruz. Eski cezaevinde bulunan Maritime Müzesi, Tierra del Fuego tarihi hakkında ilginç bir görüntü veriyor. Hem bölge hem de sergiler oldukça ilginç.

Bahia Blanca

Görkemli Geçit

Buenos Aires Eyaleti’nin uzak güneyinde Bahia Blanca kenti karşımıza çıkıyor. Şehir 300.000’i aşkın bir nüfusa sahip ve ülkenin en önemli limanlarından biri. Eğer Patagonya yolunda Buenos Aires’ten güneye doğru inerseniz, bu şehir boyunca geçersiniz. Çok daha güneyde yer alan, fakat benzer bir geçit statüsüne sahip, Comorodo Rivadavia gibi şehirlerden ziyade, içerisinde değerli vakit geçiremeyeceğinizi söylemeyecek olsak da, Bahia Blanca aslına bakarsak oldukça ilginç bir şehir.

Arjantin, Bahia Blanca

Şehir bir Haliç boyunca inşaa edilmiş ve bu alan liman için ayrıldığından bir rıhtıma sahip değil. Bununla birlikte şehrin iç kısımlarında bütün Plaza Rivadavia çevresinde Teatro Municipal ve Club Argentino gibi görkemli neo-klasik binalar bulacaksınız. Bu binalar şehrin geri kalanı için sesi ayarlar. Museo del Puerto ve Museo De La Aviacion Naval gibi müzelerle birlikte çeşitli parklar, şehirdeki bir, belki iki günlük seyahat defterinizi doldurmak için yeterli materyal sağlıyor.

Not: Bahia Blanca, uluslararası iyi bağlantıları olmadığı için Arjantin gezilerine giriş yapılacak iyi bir nokta değil.

Buenos Aires

Güney Amerika’nın Paris’i

Buenos Aires (İspanyolca’da “iyi hava”), Arjantin’in Başkenti. Şehir ülkenin kuzeyinde, Río de la Plata’da yer alıyor. Suyun karşısında Uruguay bulunuyor.

Şehrin dış yüzü romantik sömürge mimarisiyle karışmış, kendinizi gökdelenlerle, mükemmel mağazalarla ve gece hayatıyla kolayca Avrupa’daymış gibi kandırabilirsiniz. Her şeyden önemlisi güler yüzlü ve sempatik halk, bu kozmopolit şehre ziyaretinizi keyifli hale getiriyor. Buenos Aires’in görülmesi gereken ilgi çekici yerleri, tango dansçılarının, hareketlerini pratik bir şekilde yaptıklarını göreceğiniz renkli (ama turistik) La Boca şehri, üzerindeki muazzam anıt mezarlar ve heykeller ile Recoleta Mezarlığı ve the Plaza de Mayo (Evita’nın ünlü nutuklar verdiği yerden Başkanlık Sarayı ile, katedralin yanı sıra sömürge belediye binası ile komşu). Burada, Arjantinli büyük isimlerin yanı sıra, Evita’nın nihai dinlenme yerini bulacaksınız.

Arjantin, Buenos Aires

Yemek konusuna gelince, Parilla’da servis edilen biftek dünyada tek. Pizza bulmak çok kolay. Şehrin gece hayatını keşfetmek için temel alanlar Recoleta etrafındaki ve Başkanlık Sarayı çevresindeki alanlar. Biraz daha modern ve şık bir şey için Palermo Kenti’ni deneyin. Ne yazık ki şehir sınırları içinde hiç plaj yok. En yakın Arjantin Plajları saatlerce uzaklıkta Mar de Plata’da bulunuyor.

Not: Buenos Aires, uluslararası bağlantıları iyi olduğu için Arjantin gezilerine giriş için iyi bir yer.

Mar Del Plata

Buenos Aires’ten Plaja Kaçış

Mar del Plata, Buenos Aires’ten yaklaşık 4 saatlik sürüş mesafesinde, Arjantin Atlantik Kıyısı’nda bulunan yarım milyondan fazla insanın yaşadığı bir şehir. Yaz aylarında bu plaj ve balıkçılık limanı ağırlıklı olarak, Buenos Aires’ten yolları sahile giden turistlerin akınına uğrar. Kentin sahilleri, kesinlikle en önde gelen cazibe yerleri.

Arjantin, Mar Del Plata

Playa Grande Sahili daha aile dostu bir seçenek iken, kilometrelerce uzunluktaki Playas del Sur Plajları, gençler ve modayla ilgili kişiler için ve görülmeye değer bir yer. Sahillerin yanı sıra bolca restaurant ve bar ile büyük turist altyapısını bulabileceğiniz gibi; müzeler, doğa parkları ve akvaryumlar da bulabilirsiniz. Plajlar oldukça geniş olmasına rağmen yaz aylarında son derece kalabalık oluyor, dikkatli olun.

Comodoro Rivadavia

Endüstriyel Yayılma

Bu şehri ziyaret etmeniz gerekiyor mu? Pek sayılmaz. Burada görmek için çok yer var mı? Hayır. Arjantin Patagonya’daki en büyük ikinci şehrin güneyine otobüs ile gitmek mümkün müdür? Evet. Bu nedenle Comodoro Rivadavia hakkında hızlı bir analiz vermek mantıklı mı? Elbette.

Arjantin, Comodoro Rivadavia

Arjantin’in Chubut Eyaleti’ndeki Comodoro, görünümü umursanmayan tipik sanayi kentlerinden biri. 1901 de kuruldu, birkaç yıl sonra toprakta petrolü keşfeden, İngilizler’den Güney Afrika’ya kaçan Boerler, oraya ilk yerleşenlerdi. Dedikleri gibi, gerisi hikaye. Chenque Dağı zirvesinde durun ve ne demek istediğimize bakın: Sonsuz eş görünümlü bloklar ve sanayi mekanları. Onların arkasında sarp dağlar ve ayaklarında deniz boyunca uzanan, daha iyi faydalanmamız gereken yerler var. Sadece Chenque Dağı’ndan belirtilen manzaralar; Bir Petrol Müzesi ve Rada Tilly sahil beldesi, biraz daha güneyde yapılacak olanlar olarak göze çarpıyor, bu sizin sürenize değebilir. Bir deniz feneri ve katedral ile, ilgi çekici yerler listesini tamamlayabiliriz.

Not: Comodoro Rivadavia, uluslararası bağlantısı yeterli olmadığı için Arjantin gezileri için giriş yapılacak bir yer değil. Bunun yerine Salta, Buenos Aires ya da Cordoba tercih edilmeli.

Los Glaciares Milli Parkı

Antarktika ve Grönland Dışındaki En Büyük Buz Örtüsü

Los Glaciares, Arjantin’in uzak güneybatısındaki Patagonya’da milli bir park. 1980 yılından bu yana UNESCO Dünya Miras Alanı (doğal) olarak listelenmiştir. En ünlü manzarası, adını parktan alan muazzam Perito Moreno Buzulu. Toplamda 600.000 hektarlık alanı kaplıyor.

Arjantin, Los Glaciares Milli Parkı

Güney And’daki buz örtüsü, Antarktika ve Grönland dışındaki en büyüğü. 1.500 metre rakımda (yaklaşık 5.000 ft.) başlar, tipik buzulların 1.000 metre civarında yükseklikte başlaması biraz sıradışı. Bu buzulların özelliği, diğer buzulların aksine, ilerliyor olması! Herhangi bir gün buraya gelip kaldırımda yürüyerek ya da tekne gezintisi yaparak buzulların yavaş hareketini görebilirsiniz. Buzullar -az bir ihtimal de olsa- erişilebilir hale gelir ve harika manzara için olanak sağlar. Park, buzulların yanı sıra, granit zirveleri, buzul gölleri ve ormanları ile de övülüyor. Buradaki tipik bir yaklaşım, El Calafate’in şehrin yakınından geçiyor olması. Parka giriş şehirden yaklaşık 50 km uzaklıkta.

Nahuel Huapı Milli Parkı

Bozkırdan And Dağları’na

Nahuel Huapi Gölü’nün kıyılarında bulunan Patagonya şehri, ismini Arjantin Milli Parkı’ndaki giriş kapısından almış. Arjantin’in en popüler doğal parkı olmayı hakettiğini hala düşünüyoruz, bu yüzden buraya gidiyoruz.

Arjantin, Nahuel Huapı Milli Parkı

Arjantin eyaletleri olan Rio Negro ve Neuquen dahil olmak üzere, Park Nacional Nahuel Huapi arazisini kaplayan 7000 kilometre kareden fazla bir alana yayılmış. And Dağı eteklerindeki görkemli Cerro Tronador, karla kaplı dağları her zaman arka planda bir yerde, fakat saygınızı kazanan el değmemiş buzul gölleri, şelaleleri, nehirleri, Valdivian ılıman ormanları ve bozkırları ön planda olabilir. Balayına gelen çiftlerin (Bariloche’nin konforundan bölgenin hayran edici güzelliğini tercih eden) yanı sıra, milli park iki tip turist çekiyor: açık hava spor tutkunları ve doğa severler. Her ikisinin de buraya yerleşmek için geldiğinden eminiz. Burada yürüyüş, bisiklet ve tekne turları gibi aktiviteler organize edilebilir, aynı zamanda rafting, balıkçılık, yamaç paraşütü, uçurtma sörfü ve kayak da yapılabilir. Parkın peyzaj çeşitliliği aynı zamanda bitki örtüsü ve hayvan çeşitlerini zenginleştirmek için uygun bir ortam sağlıyor. Burada su samuru, guanaco, rhea ve tilkiler bulunuyor, bazıları daha ilginç bir yaban hayatı ile karşılaşabileceğini bekleyebilir (eğer denerseniz!)

Quebrada De Humahuaca

Gökkuşağındaki Tüm Renklerde Kurak Manzaralar

Bu büyük ülkede çok fazla doğal güzellik var. Ama bizim için, Kuzey Arjantin’in Jujuy Eyaleti’ndeki Quebrada de Humahuaca, bir şekilde tüm hayal gücünü konuşturuyor. Genellikle Arjantin seyahat rehberlerinde zar zor bahsedilir, fakat biz buranın daha fazla ilgiyi hak ettiğini düşünüyoruz.

Arjantin, Quebrada De Humahuaca

Quebrada de Humahuaca, (adını Humahuaca kasabasından almış) gökküşağının her rengi gibi görünen büyüleyici, çoğunlukla kurak manzara özelliklerini sergileyen Rio Grande Nehri’nin bir dağ geçidi. Kışın bu alan tamamen kuruyor, ama yaz aylarında nehir tüm gücüyle akıyor. Söylemek istediğimizi anlamak için Sierra de Siete Colores (Yedi Renkli Tepe)’e bir bakın: parlak mavi gökyüzü, çoğunlukla kırmızıya çalan kayalıklar ve bunun ayaklarındaki kaktüsler ile derin yeşil bitki örtüsü. Bu güzel kasabadaki alanların çoğu aynı ve manzarayla birlikte çevreye yayılmış. Bu özelliği ile kesinlikle ziyaret edilebilir bir kasaba.

Mendoza

Arjantin’in Şarap Başkenti

Buenos Aires’in sadece 1000 kilometre altında yer alan Mendoza, bir milyonu aşan bir nüfusa sahip. Batısında Andes gibi kurak ve çölümsü bir arazi olmasına rağmen, Mendoza Şarapları’nın geldiği yer olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir. Üstelik burası Arjantin (ve Latin Amerika)’in ana şarap üretim bölgesi. Şarabın burada gelişmesi, Mendoza’nın yapay sulama sistemi kullanmasıyla açıklanabilir. Yeşillikli ve kurak alanların birbirleriyle kontrast oluşturduğu bu alanda üretilir.

Arjantin, Mendoza

Ziyaretçiler buraya genelde üzüm bağı turları, yürüyüşler, kayak ya da Andesi ve çölü keşfetmek için geliyor. Ama şehrin içi de bir o kadar vakit geçirmeye değer. Mendoza geniş sokakları, çekici meydanları, parkları, restoranları ve gece hayatı ile oldukça güzel bir şehir. Eğlence için size Av Aristides Villanueva’yı önerebiliriz.

El Bolson

Hippi Mekanı

Rio Negro’nun güney ucunda bulunan El Bolson, doğal çevre adına bulunması zor bir örnek. İki tarafı da, en göze çarpanı şehrin batısındaki Piltriquitron Dağı (2260 metre) olmak üzere, tepesi karlı sıradağlar ile kaplanmış dar bir vadi. Şelaleler, göller ve yemyeşil vadiden akan Rio Azul ile harika bir manzarası var. Bariloche’nin 100 kilometre güneyindeki bu hoş yere, yürüyüş için ya da kayıkla gezinti yapmak için gelebilirsiniz. Buranın hippi cenneti olarak anılması ise, 1970’lerde Buenos Aires hippilerinin sıkça yaptıkları ziyaretlere dayanıyor. Etrafta hala sandaletli, esrar içen, rastalı insanları görebilirsiniz, ama günümüzde sırt çantalı gezginlerin de burayı tercih etmesi nedeniyle daha düzgün bir ortam oluşmuş. Bu nedenle eğer siz daha farklı bir gezginseniz bile buraya genel atmosferin, canlı müziğin ve artistik havanın tadını çıkarmak için gelebilirsiniz.

Arjantin, El Bolson

Not: El Bolson, Arjantin’e giriş için iyi bir nokta değil çünkü uluslararası hava bağlantısı iyi değil. Salta, Buenos Aires ya da Cordoba daha iyi bir tercih olacaktır.

Bariloche

Burası, gördüğünüzde gerçek anlamda nefesinizi tutmanıza yol açacak o manzaralardan biri. Bariloche’de bulacağınız güzellik için inanın ne desek az kalır. Asıl adı San Carlos de Bariloche olan bu yer, Arjantin’in iç batısında, Nahuel Huapi Gölü ve And Dağları’ndan daha düşük bir rakımda, 113.450 nüfuslu bir kent. Nereye bakarsanız bakın 1000’lerce metre yüksekliğe uzanan, tepesi karlı dağ manzaralarını görebilirsiniz. Ön planda yeşilliklerle kaplı, içindeki büyüklü küçüklü adaların bulunduğu masmavi göller adeta gözleriniz için bir ziyafet niteliğinde.

Arjantin, Bariloche

Rakım nedeniyle, ocak ayında maksimum sıcaklık 21°C dereceyken yıl geneline bakılınca oldukça serin olduğunu görebiliriz. Görünen manzara birçok yerli ve uluslararası turisti; kayak, yürüyüş, kano, bisiklet ve hatta tırmanma gibi aktiviteler için çekiyor. Bu mükemmel doğayı keşfetmek, gezi için izleyeceğiniz rotanın kesinlikle bir parçası olmalı, çünkü aslında 100.000’den fazla kişinin bulunduğu bu yer bir köyden çok daha büyük.

Şehir içinde Avrupa Alpleri’ndeki kasabaları anımsatan bir mimari, birinci sınıf mağazalar, restaurantlar ve barlar bulabilirsiniz. Size Bariloche hakkında ilginç bir bilgi; burası Arjantin’in çikolata başkenti, yani eve dönerken ailenize ve arkadaşlarınıza ne götüreceğinizi biliyorsunuz.

Salta

Güzellikler Şehri Salta

Arjantin’in kuzeybatısına giderseniz, Salta’yı sakın göz ardı etmeyin! Gezi ya da tur düzenlemek için mükemmel bir yer olmasının yanında (bu şehrin takma adı La Linda ya da güzelliktir) iyi restoranları ve gece hayatı ile de göz ardı edemeyeceğiniz bir şehir. Burası gezilerinizi organize ederken harika bir başlangıç noktası olacak. Ama önce önemli şeylerle başlayalım, mesela Salta’nın çevresi.

Şehir, And Dağları’nın eteklerinde yer alıyor. Atmosfer olarak diğer And şehirlerine benzese de onlar kadar yüksek ve bilindik değil. Çevresi insanı çağıran dağlarla çevrili, Lerma Vadisi’nde bulunan Salta’da kendinizi Buenos Aires’de değil, büsbütün farklı bir dünyada hissedeceksiniz.

Arjantin, Salta

Kuzeyde Humahuaca gibi kırmızı kum taşlarıyla kurak bir manzara sizi beklerken, güneyde yüksek rakımlarda Cafayate üzüm bağları ya da Calchaquies Vadisi çöl görüntüsünden subtropikal ormanlara dönüşen bir manzara karşınıza çıkıyor. Bu nedenle söylediğimiz gibi Salta, bölgeyi gezmeye başlamak için iyi bir nokta.

Bölgeyi nasıl gezmek istediğiniz farketmeksizin; ister arabayla, ister yürüyerek, ister yamaç paraşütüyle ya da bisiklet ile olsun buradan bir şeylere başlamak için organizasyona girişmek emin olun mükemmel olacak.

Sömürge mimarisi (Salta Katedrali aşık olunası güzellikte), Plaza 9 de Julio gibi geniş sokakları olan yerler, şehri gezerken fotoğraf makinenizin kullanılmadan durmayacağı yerler. Mükemmel manzaralar görmek için teleferikle Mirador’a kadar çıkabilirsiniz. Uzun tren yolculukları için yeterince sabırlıysanız ve seviyorsanız, bulutlara kadar çıkan tren tam size göre.

Not: Salta, uluslararası bağlantıları zayıf bir havaalanına sahip olduğundan Arjantin’e giriş için iyi bir nokta değil.

Yorumda Bulun