Singapur Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Kuzey’de Malezya’nın Johor eyaleti, Güney’de Endonezya’nın Riau Adaları ile çevrili Singapur Cumhuriyeti, dünyada az sayıda bulunan şehir devletlerden biridir. Küçük bir ada ülkesi olmasına rağmen yükselen gökdelenleriyle dikkat çekmektedir. Aynı zamanda Aslan Şehri ve Bahçe Şehri olarak da kayıtlardaki yerini almıştır. Kuzey Yarımküre Ekvator’a 135 km uzaklıkta yer alan Singapur, sahip olduğu tropikal iklim sayesinde her mevsim sıcaktır. Bu da kış aylarını avantaj haline çevirir ve ülkeyi turizm açısından her daim canlı tutar. Hint Okyanusu ve Güney Çin Denizi’ne yakın konumda olması ülkeyi dünyanın en işlek limanlardan biri haline getirmektedir.

1819 yılında Doğu Hindistan Şirketi’nin bir kolonisi olarak kurulan Singapur uzun bir süre boyunca İngiliz hakimiyetinde kalmıştır. 1963 yılında Malezya’yla birlikte İngiliz sömürgeliğinden
çıkmıştır ve 1965 yılında bağımsız bir şehir devleti olmuştur. Topraklarının çok kısıtlı olması nedeniyle tarım arazilerinin ve doğal kaynakların eksikliği ülke için büyük problemler yaratmıştır. Bu gibi büyük engellere rağmen iş gücünün etkisi ve akıllı politikalar sayesinde kısa bir sürede gelişerek “Asya kaplanları” arasında sayılmış ve dünyanın en hızlı gelişen ekonomileri arasına girmiştir. Günümüzde dünyanın en önemli üçüncü finans ve döviz pazarı, üçüncü büyük petrol ticaret merkezi, ikinci yoğun ticaret limanı ve en teknolojiye hazır ülkesi olarak yerini almıştır. Aynı zamanda, şirketler için de “vergi cenneti” olarak görülmektedir. Ülkede gelir eşitsizliği yüksek olsa da ortalama yaşam süresi, sağlık, eğitim, yaşam kalitesi, gelişmişlik gibi alanlarda dünyanın önde gelen ülkeleri arasındadır. Böylesine küçük bir ülkenin hızlı bir şekilde bu kadar gelişmesi tüm dünyanın dikkatini çekmektedir.

Uzakdoğu‘nun küçük ama havalı ülkesi Singapur, ekvatora yakın olduğundan sıcak ve bunaltıcı bir havaya sahip. Yüksek yaşam standartları ve ilginç yasaklarının getirdiği normalin üstü düzen ile şaşırtıyor. Vergiden muaf bir limanı olduğundan, alışveriş için biçilmiş kaftan. Her yer alışveriş merkezleriyle dolu; buraların dışında semt pazarları ve Çin Mahallesi’nden alışveriş yaparken pazarlık etmeyi unutmayın. Seyyar satıcıların olduğu yerler, pazarlar, tapınaklar ve orman yolları, bu çok ülkenin kalbi ve ruhudur, atlanmamalı!

Singapur

Aslan şehri

Singapur, Malay Yarımadası’nın güney ucunda, Güneydoğu Asya’da yer alan bir şehir devletidir. 1819 yılında Sir Stamford Raffles tarafından kurulmuştur ve 1965 yılından bu yana Malezya’dan ayrıdır. Ülke son yıllarda dünyanın finans faaliyeti açısından önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Singapur

Singapur; temizliği, sıkı kuralları ve verimliliği ile Asya’da olmasına rağmen diğer Güneydoğu Asya şehirlerinden ayrılır ve pek de Asyalı olmayan bir şehir gibi değerlendirilir. Aslında bölgenin ziyaret etmek için en hoş ve rahat yerlerinden biridir.

İyi olan her şeyi (yemekler, hava!) alıp, içinden kaosun bir kısmını çıkarıp bir de üstüne farklı şekil ve türlerde muhteşem alışveriş olanaklarını, harika parkları (hem yeşil alanlar hem de Universal Studios gibi eğlence parkları), Çin, Hint ve Malay mahallelerini ve de gece hayatını ekleyince çok heyecan verici bir sonuca ulaşırsınız. E hadi o zaman Singapur’a!

Yorumda Bulun