Moritanya Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Moritanya Kuzeybatı Afrika’da yer alan bir Afrika ülkesidir. Moritanya Ülkesinin doğusunda ve güneydoğusunda Mali, batısında Atlas Okyanusu, güneybatısında Senegal, kuzeydoğusunda Cezayir, kuzeyinde Batı Sahra bulunmaktadır.

Moritanya dünyanın en büyük 29 Ülkesi olma özelliğine sahiptir. Moritanya; Atlas Okyanus’u ile çevrili ve çöller ile kaplıdır. Moritanya başkanlık tipi cumhuriyet ile yönetilmektedir. Moritanya Ülkesi 12 idari bölge ve 50 yerel birimden oluşmaktadır. Moritanya ülkesinin başkenti aynı zamanda en büyük şehri olan Okyanus kıyısında yer alan Nouakchott şehridir.

Ülkenin para birimi Ugiyadır. Moritanya ülkesinin resmi dili Arapça ve Fransızcadır. Ülkenin resmi dini İslam’dır. Çöl iklimine sahip olan Moritanya ülkesini ziyaret etmek için en uygun dönem Kasım ve Mart ayları arasıdır. Moritanya ülkesinin başkenti Nouakchott şehrine İstanbul çıkışlı uçuşlar bulunmaktadır.

Moritanya dünyanın en büyük 29 Ülkesi olma özelliğine sahiptir. Moritanya; Atlas Okyanus’u ile çevrili ve çöller ile kaplıdır. Moritanya başkanlık tipi cumhuriyet ile yönetilmektedir. Moritanya Ülkesi 12 idari bölge ve 50 yerel birimden oluşmaktadır. Moritanya ülkesinin başkenti aynı zamanda en büyük şehri olan Okyanus kıyısında yer alan Nouakchott şehridir.

Yaklaşık 4,1 milyon nüfusuyla Afrika kıtasının batısında yer alan Moritanya, yüz ölçümü bakımından dünyanın en büyük 29. büyük ülkesidir. Ülkenin batısında Atlas Okyanusu, güneybatısında Senegal, güneydoğusu ve doğusunda Mali, kuzeydoğusunda Cezayir, kuzeyinde ise Batı Sahra bulunur.

Zengin mutfak kültürü, İlginç gelenekleri ve çöl yaşamı ile sıra dışı bir seyahat için yıl boyunca çok sayıda turist burayı ziyaret etmektedir. Bunun dışında burada gezilip görülecek birçok doğal güzellik alanı ve tarihi yapılar bulunur.

Atar

Moritanya, Atar

Kuzeybatı Moritanya’da yer alan Atar, gezilip görülmesi gereken bir Kuzeybatı Afrika şehridir. Adrar Bölgesi’nin başkenti olan bu şehirde yaklaşık 35 bin kişi yaşamaktadır. Burası yaz aylarında Sıcak çöl iklimin etkisiyle oldukça sıcak olmaktadır. Buraya yolunuz düşerse cami, müze gibi turistik yapıları ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca burada bir pazar alanı bulunur. Bu pazar alanına gidip yöreye özgü hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Son olarak şehirde bir havaalanı bulunur.

Kaedi

Güney Moritanya’daki Gorgol Bölgesi’nin başkenti ve en büyük şehri olan Kaedi, ülkenin başkenti Nuakşot’a yaklaşık 435 km uzaklıkta bulunur. Şehirde Kahverengi ve düz çatılı binalarla dikkat çekmektedir. Burada gezip görmeniz gereken birçok tarihi yapı bulunmaktadır.

Chinguetti

Moritanya, Chinguetti

Moritanya’nın kuzeyindeki Adrar Yaylası’nda  yer alan Chinguetti, bir Berberi ortaçağ ticaret şehridir. Şehirde yer alan ilginç mimarisiyle eski evler dikkat çekmektedir. Bu evleri görmek için yıl boyunca çok sayıda turist bu şehri ziyaret etmektedir. Sahra Çölü’nden gelen kum fırtınaların etkisiyle zaman zaman şehir tehlike altına girmektedir.

Nouadhibu

Moritanya ile Batı Sahra arasındaki sınıra oldukça yakın bir konumda yer alan Nouadhibu, yaklaşık 120 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 2. şehridir. Aynı zamanda ülkenin en büyük ticaret merkezidir. Ülkenin en renkli ve en popüler şehirlerinden biridir. Yıl boyunca buraya çok sayıda kişi ziyaret etmektedir.

Nuakşot

Bilindiği üzere Moritanya çöl yaşamı ile bilinmektedir. Buraya kadar gitmişken çöllerini ziyaret etmeden dönersek olur mu? tabi ki olmaz dediğinizi duyar gibiyim. İşte bunun için ülkenin en çok ziyaret edilen bölgesi olan Terjit Vahası’na uğrayın. Burada birçok aktivite yapılmaktadır. Özellikle Develerle yapılan gezintiler yapılabilecek hoş aktiviteler arasındadır. Bunun dışında  Çölde yapılan safariler veya 4×4’lerle yapılan çöl gezileri oldukça hoş aktivitelerdir.

Nuakşot’da yer alan Saudi Camii, şehrin en büyük ve en eski camisi olarak bilinmektedir. Mimarisi oldukça dikkat çekmektedir.  Bouddah Ould Bousseyri’nin uzun yıllar imamlık yaptığı bu cami, şehirde en çok ziyaret edilen noktalardan biridir. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Grand Market veya Türkçe ismiyle Büyük Pazar, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Burada taze balıklardan tutun, sebze, meyve, gıda ürünleri ve yöreye özgü hediyeler eşyalar olmak üzere birçok şey satın alınabilir. Buraya yolunuz düşerse ülkeye özgü yöresel kıyafetler satın alınabilir.

Moritanya, Nuakşot

Moritanya Ulusal Müzesi, gezilip görülmeye değer ülkenin en büyük ve en popüler müzesidir. Müzede çok sayıda tarihi eser ve etnografik eserler bulunur. Burada 2 farklı sergi salonu bulunur. Bir tanesi antik kentlerde yapılan kazılarda ortaya çıkan tarihi kalıntılar sergilenirken diğerinde ülkenin kültürünü yansıtan eşyalar sergilenmektedir. Ülkenin tarihi ve kültürünü merak edenler bu müzeyi ziyaret edebilir. Müze hafta içi her gün 08:00-18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Banc d’Arguin Ulusal Parkı, 1978 yıllında kurulan bir ulusal parktır. 12.000 km²’lik alanda çok sayıda hayvan ve bitki türü bulunur. Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu park, kuşların üreme bölgesidir. Birçok güzelliği bir arada bulacağınız bu doğa harikası parkı mutlaka ziyaret edin.

Arguin Adası

Beyaz Burun’un 80 km güneydoğusunda yer alan Arguin Adası, gezilip görülmeye değer bir adadır. Bu ada, 6,5 km uzunluğunda, 4 km genişliğindedir.  toprak yapısından dolayı gemi yanaşmamaktadır. Bu nedenle adada sürekli yerleşim alanı bulunmasını zorlaştırmaktadır. Fakat burada balıkçılık yapılmaktadır. Günü birlik gezilerle gelip bu adayı ziyaret edebilirsiniz.

Yorumda Bulun