Vanuatu Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Tropikal iklim, gök mavisi sulara ve bembeyaz kumsallara ışık ve hayat getiriyor. Dansın ve davulların ülkesi Vanuatu 261,565 civarında bir nüfusa sahip ve bu nüfus Bislama, İngilizce ve Fransızca dillerini konuşuyor.

Dünyanın başka neresinde bir mercandan atlayıp balık dolu, masmavi suyla dolu bir deliğe girip, oradan 4×4 bir cipe atlayıp aktif bir volkanın metrelerce yükseğe lav fırlatışını izleyebilirsiniz? İşte bu yüzden bu ülke keşfetmeye değer. Burada edineceğiniz ve gözlemleyeceğiniz yaşam tarzından sonra kendi hayatınızı “Neden?” bu denli koşturmaca içerisinde yaşadığınızı sorgulayacaksınız.

Vanatu Adası’ının yolları da oldukça iyi. Ada etrafında Efate’ye, mavi deliklere, beyaz kumsallara ulaşmanıza imkan veriyor. Dalgıçlar için harika bir gemi batığına, devasa banyan ağaçlarına, gürleyen şelalelere ve kültürel seremonilere rastlamanız mümkün.

En çok heyecan duyulan aktivite Marum Dağı. Hala aktif olan bu yanardağın etrafı ormanlarla ve lav oluşumlarıyla çevrili. Kondisyonu iyi durumda olan gezginler, bir rehber ile Marum Dağı’na ya da tüten ikizi Benbow Dağı’na çıkabilirler.

Dalış tutkunları ve şnorkel meraklıları için Luganville’de bulunan dalış alanları adeta bir hazine. 2. Dünya Savaşı’nda Amerika’nın bu sulara bıraktığı bir çok şey artık denizin dibinde adeta bir müze oluşturmuş vaziyette.

“Pentecost Land Diving” denilen, dünyaca ünlü bungee jumping fenomeninin çıkış noktası aslında burası. Bu olaya yerliler “Naghol” adını vermiş ve bunun için en doğru zaman nisan ve haziran ayları. Her yılın başında özel olarak seçilen yerlere yerli marangozların inşa ettiği kuleler yapılıyor. Atlayış için farklı kademeler var. Genellikle en genç erkek çocukları ve turistler en düşük seviyeden atlamayı tercih ediyor.

Mutfağa gelince, gelen ziyaretçilere sunulan ya da seremonilerde içilen Kava oldukça lezzetli baharatlardan oluşuyor. Geleneksel Laplap ve Nalot mutlaka denenmesi gereken diğer yemekler arasında.

Bu macera dolu ada için eylül ve ekim ayları oldukça ılık ve güzel bir havanın hakimiyetinde. Avustralya okullarının tatil dönemine geldiği için oldukça popüler bir sezon. Kasım ve nisan ayları arası kasırga mevsimi olarak geçtiğinden, tatilinizi yapacağınız anlaşmalar ile daha ucuz fiyatlara gerçekleştirebilirsiniz. Mayıs ve haziran aylarında kasırga sezonunun bitimiyle hava tekrar güzelleşmeye başlıyor.

Port-vila

Aktif spor cenneti ada Efate Adası’nın Shefa eyaletinde yer alan Port Vila, Vanuatu’nun başkenti. Vanuatu, Avustralya’nın yaklaşık olarak 1.750 km doğusunda yer alan bir ada ülkesi. Port Vila’da yerleşik yaşayan insanların sayısı 50.000’in altında.

Vanuatu, Port-vila

Vanuatu, dünya üzerindeki en mutlu yerlerden biri (2006’da yapılan bir İngiliz araştırmasına göre). Gerçekten de, burada yaşayan insanların arkadaş canlısı, mutlu ve konuksever oldukları yüzlerinde görülüyor. Bir başkentten beklenecek her şeyi sunan şehir, gümrüksüz satış yapan mağazalara ve birçok lüks otele ev sahipliği yapıyor.

Yol boyunca ilerleyip, adanın kıyısı üzerinden devam edince mükemmel manzaraları ve şahane plajları bulabilirsiniz. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi de, Mele Cascades. Bu şelalelerin muhteşem manzarasını yakalayabilir, doğal havuzlarda yüzebilirsiniz. Efate çevresinde yer alan diğer aktiviteler ise, uzun engebe yürüyüşleri, kano turu ve balık tutmak olabilir.

Yorumda Bulun