Senegal Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Senegal Batı Afrika’da yer alan bir Afrika ülkesidir. Senegal ülkesinin doğusunda Maliye, batısında Atlas Okyanusu, güneyinde Gine, kuzeyinde Moritanya bulunmaktadır.

Senegal ülkesinde pembe göl olarak bilinen Retba Gölü bulunmaktadır. Retba Gölü ülkenin en çok turist çeken yeridir. Senegal 14 bölgeden oluşmaktadır. Senegal ülkesinin başkenti Dakar şehridir. Dakar şehri aynı zamanda ülkenin en kalabalık şehridir. Senegal ülkesinin resmi dili Fransızcadır. Ayrıca ülkede Mongolfça, Arapça, Soninke, Jola ve Mandinka dilleri de konuşulmaktadır. Senegal ülke nüfusunun %94’ünü Müslümanlar oluşturmaktadır.

Ülkenin para birimi CFA frangıdır. Senegal tropikal iklime sahiptir. Bundan dolayı ülke genelinde hava sıcaklığı her daim yüksektir. Senegal ülkesini ziyaret etmek için en uygun zaman Kasım ve şubat ayları arasıdır. Senegal vize isteyen ülkeler arasında yer almaktadır. Senegal ülkesinin başkenti Dakar şehrine İstanbul çıkışlı uçuşlar bulunmaktadır.

Senegal, Yaklaşık 15 milyon nüfusuyla Senegal Nehri kenarında kurulmuştur. Bu ülke 14 bölgeye ayrılmaktadır. Bu bölgeler bünyesinde ise 54 şehir bulunmaktadır. Başkenti ülkenin batısında yer alan Dakar şehridir.

Dakar

Kumlu ve Yeşil Afrika’nın Sınırında Dakar, Senegal’in başkenti ve en büyük şehri ve Kuzeybatı Afrika’da yer alıyor. Şehir, Atlantik Okyanusuna çıkıntılı olan küçük ve sivri Cap-Vert yarımadasında kurulu. Yaklaşık 2.5 milyon insanın yaşadığı şehir Afrika anakarasının en batısında. Eğer haritaya bakarsanız, Senegal’in, Sahra kumlarının, giderek yeşile dönmeye başladığı bir noktada kurulu olduğunu görürsünüz. Ünlü Paris- Dakar rallisinin bitişi olmasıyla kanıtladığı gibi Dakar kendisini, daha kumlu bölgede kesin olarak konumlandırmış. Ayrıca camiiler, çarşılar, katedral ve plajlar oldukça göz alıcı.

Dakar’da göz atmak isteyeceğiniz iki önemli şey var. Birincisi, kesinlikle devasa Afrika Rönesans Anıtı. Bu anıt, Avrupalı güçlerin kıta sömürüsünün bitişine ve köleliğin sonuna ithaf edilmiş. Kuzey Korelilerin yaptırdığı anıtın, Stalinist tarzı olduğundan dolayı tartışma yaratmış. Tuhaf ama yine de ilginç. Diğer şey ise, hemen kıyı kenarında bulunan ve UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine konulan küçük Goree Adası. (IIe de Goree). Ada, sömürge mimarisine ve Köleler Evi Müzesi’ne (House of Slaves Museum) ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, Senegal ve Dakar’ın insanları, arkadaş canlısı olsalar da, siz yine de buradayken kişisel eşyalarınıza, bavullarınıza göz kulak olun ve dolandırmalara karşı tetikte olun.

Senegal, Dakar

Buraya yolunuz düşerse mutlaka Dakar Büyük Camii, Afrika Anısı Katedrali, Köle Evi Müzesi, Goree Adası, Afrika’nın Rönesansı Anıtı, Pembe Göl, Afrika Sanatları Müzesi ve Bağımsızlık Meydanı gibi turistik yapıları mutlaka gezip görün.

La Republique bulvarında yer alan Zaferler Katedrali, 1936 yıllında inşa edilen Senegal’in en büyük kilisesidir. Mimari yapısı oldukça dikkat çekmektedir. Her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin derim.

Niokolo Koba Parkı, 1954 yıllında milli park ilan edilmiştir.  9.130 km²’lik alanda kurulu bu parkta birçok hayvan türü bulunmaktadır. Unesco Dünya Miras listesinde yer alan bu park, görülmeye değerdir. 2007 yıllında  Tehlike Altında Olan Alanlar listesine alındı.

Saloum Nehri’nin ve Kuzey Atlantik bölgesinin bağlantı noktasındaki Saloum Deltası’nda yer alan Saloum Delta Milli Park, 1976 yıllında ziyarette açılan bir parktır. 760 km²’lik alan kaplayan bu park bünyesinde birçok hayvan ve bitki türü bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka gelip bu parkı ziyaret edin. Parkın büyük kısmı ormanlık oluşturmaktadır.

Yorumda Bulun