Lihtenştayn Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Lihtenştayn (Almanca: Liechtenstein) ya da tam adı ile Lihtenştayn Prensliği, Orta Avrupa’da bir prensliktir. 160 kilometrekarelik yüzölçümüyle dünyanın altıncı küçük devletidir. Orta Avrupa’da, İsviçre ile Avusturya arasında yer almaktadır. Sınırları 76 km uzunluğundadır.

Ren Vadisi ülkenin yarısını kaplar. Diğer yarısı ise Alp bölgesinden oluşmaktadır. Hükümet merkezi, 25.000 nüfuslu Vaduz’dadır.

Lihtenştayn, Özbekistan ile birlikte kendisinin ve komşularının denize kıyısı bulunmayan iki ülkeden biridir. En yüksek noktası 2.599 metre yüksekliğindeki Grauspitz dağları, en alçak noktası ise 430 metre irtifadaki Ruggeller Riet’dir . Vaduz’da 2004 yılında ortalama sıcaklık 10 derece idi. Vaduz’da 2004 yılında ortalama yağış miktarı 891 milimetre olmuştur.

Lihtenştayn’ın nüfusu 2004 yılı itibarıyla yaklaşık 34.600’dür. Nüfus yoğunluğu kilometrekare başına 216 kişi, artış hızı 2004 yılsonu itibarıyla yüzde 0,9’dur. Ülkede ikamet eden yabancıların oranı takriben yüzde 34’tür. Bunlardan 885’i Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Lihtenştayn’daki 1.000 kişiden 6’sı göçmendir. Lihtenştayn halkının yaş ortalaması 38,2’dir.

Lihtenştayn, demokratik parlamenter monarşi ile idare edilmektedir. Devlet başkanı Prens II. Hans Adam ‘dır. Prensin siyasi yetkileri hayli geniştir. Kanunları veto edebilir, referanduma sunabilir, parlamentoyu dağıtarak seçimlere gidebilir. Parlamento 25 milletvekilinden oluşmaktadır. Başbakan Adrian Hasler`e bağlı dört bakan bulunmaktadır. Kabine, parlamentonun önerisi ile dört yıllığına göreve getirilir.

Parlamento 25 milletvekilinden oluşmaktadır. Başbakana bağlı dört bakan bulunmaktadır. Kabine, parlamentonun önerisi ile dört yıllığına göreve getirilir.

Vaduz

Çekici Manzarasıyla Temiz Bir Şehir

Vaduz, Lihtenştayn Prensliği’nin başkenti. Lihtenştayn Avrupa’da, Alp Dağları üzerinde denize kıyısı olmayan küçük bir ülke. 5.000’den fazla nüfusuyla, gerçekte bir kasabadan fazlası değil. Fakat muazzam bir manzaraya sahip. Yeşil çimenler ve üzüm bağlarıyla çevrelenmiş bu kasabanın etrafı dağlar ve Vaduz Kalesi tarafından kapatılmış. Vaduz Kalesi’nin konumundan daha çarpıcı konuma sahip başka bir şeye rastlamak çok zor. Vaduz’un merkezinde bir de Güzel Sanatlar Müzesi bulunur. Manzarası ve kalesi için, ayrıca pasaportunuza yeni bir mühür eklemek için buraya gelin.

Lihtenştayn, Vaduz

Vaduz, tüm sevimliliği ve tarihi dokusuyla dikkat çekse de, bir hayli küçük olduğu için şehirde 2 saatten fazla dolaşma şansınız pek yok. Bu küçük şehrin merkezindeki Liechtensteiniches Müzesi, Kunst müzesi ve posta müzesi ilgi çekici olabilir.

Lihtenştayn, Vaduz

Görülmesi gereken diğer yerler ; Augstenberg, Spitz, Alpspitz, Galinakopf, Gorfion.

Yorumda Bulun