Kosta Rika Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Bir Orta Amerika ülkesi olan Kosta Rika’nın İspanyolca’daki anlamı “zengin sahil”dir. Kuzeyde Nikaragua, güneydoğuda Panama ile komşu olan ülkenin batısında Büyük Okyanus, doğusunda ise Karayip Denizi vardır. Tam da bu sebeplerden, tıpkı adının anlamı gibi zengin sahil şeritlerine ve muhteşem plajlara sahiptir. Doğal güzellikleri sadece bunlarla da sınırlı değildir. Hem bitki hem de hayvansal anlamda nadir görülen türlerle ve şelalelerle dolu doğa parkları ile de öne çıkan bir ülkedir.

19. yüzyılda İspanya’dan bağımsızlığını kazandığında dış dünyaya kapalı ve fakir bir ülke olan Kosta Rika, zamanla Orta Amerika’nın gelişmiş ve çok ziyaret edilen ülkelerinden biri haline geldi. Kendisiyle aynı gelir seviyesindeki ülkelere göre çok daha fazla insani kalkınma gerçekleştirdiği için 2010 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından örnek ülke olarak seçildi. 2011’de ise yine aynı kuruluş tarafından insani kalkınma ve eşitsizlikle mücadele yanı sıra, sürdürülebilir çevre politikaları konularında UNDP’nin örnek gösterdiği bir ülke olmuştur.

Kosta Rika, idari açıdan 7 ile ve 81 kantona ayrılmıştır. Başkenti San Jose’dir. Alajuela, Limon, Cartago, Puntarenas, Guanacaste ve Heredia diğer şehirleridir.Bir Orta Amerika ülkesi olan Kosta Rika’nın kuzeyinde Nikaragua, güneyinde Panama yer alır. Kosta Rika’nın hem Pasifik hem de Atlantik Okyanusu’na kıyısı bulunur.Kosta Rika’nın resmi dili İspanyolca’dır. Ancak bazı devlet işlerinde İngilizce de kullanılmaktadır.

Kosta Rika’da yaşayan 4.301.712 kişilik nüfusun yüzde 75’i Katolik, yüzde15 oranında Protestan mevcuttur. Bunun dışında Yahudiler de mevcuttur.

Kristof Kolomb, Karayib sahilleri yakınındaki küçük bir adaya 18 Eylül 1502’de çıktığında, burada bulunan altın yataklarından dolayı buraya, “Zengin Sahil” anlamına gelen “Kosta Rika” adını verdi.

Ülkenin bugünkü yerlileri, 16. yüzyılda Guatemala’dan göç etmiş olan İspanyollardır. Burada Kızılderililer ve Zenci köleler bulunmadığı için İspanyollar kendi topraklarını kendileri işlediler.
Kostarika’nın kolonik devri fakirlik ve sefalet içindeydi. 15 Eylül 1821’de bağımsızlığını ilan eden Kosta Rika, böylece İspanyol boyunduruğundan kurtuldu. 1838’e kadar dış politikası,
Orta Amerika Birliğine bağlıydı. 1838’de bu birlikten ayrıldı.

Manuel Antonio

Cennet Lüksü Eğer bu yazıyı okuyorsanız Kosta Rika’da güzel bir tatil geçirmek için bir yer arıyorsunuz. Bu durumda Manuel Antonio, aradığınız yer. Bu sahil köyü, Merkez Pasifik’te, Kosta Rika kıyılarında ve nüfusu yaklaşık 7.000. Yaz sezonunda turistler plajlarına ve otellerine akın ediyor. Eğer bu yerleşim yerine, mükemmel beyaz kumları ve tropikal yağmur ormanlarıyla çevrili doğal körfeziyle Manuel Antonio Milli Parkı’ndan bakarsanız, neden bu kadar çok sevildiğini anlayacaksınız. Ve burada sadece plajlar ve lüks yok. Vahşi hayatı ve yürümeyi sevenler için bir park (dünyanın en büyük biyolojik çeşitliliğe sahip parklarından biri olarak düşünülüyor.) ve plajda güneşlenmekten daha fazlasını yapmak isteyenler için sörf veya deniz paraşütü imkanları var. Lüks oteller, barlar ve restoranlar sayesinde yiyecek sıkıntısı da yok.

Kosta Rika, Manuel Antonio

Jaco

Siyah Kum Plaj Partileri Jacó, Kosta Rika’nın turistik şehirlerinin başında yer alan San Jose kentindeki ana havaalanından, arabayla bir buçuk saatten az sürüyor. Gerçek anlamda, eğer biyoçeşitliliği keşfetmeyi, huzura dokunmayı ve sessiz doğa keyfini yaşamayı arzuluyorsanız muhtemelen sizin için en iyi seçim bu küçük sahil kasabası. (Nüfus 10.000) Bir diğer anlamda partilerin, plajların ve doğanın bir arada bulunacağı güzel vakitler geçirmek istiyorsanız tam olarak doğru yere geldiniz. Ya da San Jose’den geçiyorsanız ve kısa bir plaj molası istiyorsanız burası -şehre en yakın plaj- aradığınız yer. Çok da büyük olmayan Jaco’da birkaç kilometre boyunca (oldukça geniş) uzanan kumsallar bulunuyor. the Playa Jaco, siyah kumlu plajları ile en gözde yer. Kumsal her seviyedeki sörfçü tarafından seviliyor, fakat özellikle başlangıç için harika bir yer. Kasaba bir alışveriş merkezine ve çok sayıda küçük (hediyelik) dükkana ev sahipliği yapıyor. En önemlisi, hiç bitmeyen parti atmosferine, birinci sınıf restoranlara ve maceralı gece hayatına ev sahipliği yapan bar ve kulüplere sahip. Sörfün yanı sıra; yemek, içki, paraşüt, yürüyüş, mangrov, rafting ve benzeri turlar içeren aktiviteler de organize ediliyor. Konaklama yerleri Marriotts ve Best Westerns’ten tutun da otellere ve misafir evlerine kadar sıralanıyor. Not: Jaco, uluslararası tur girişi için iyi bir bağlantı noktası değil, onun yerine girişi San Jose üzerinden deneyebilirsiniz.

Kosta Rika, Jaco

Dominical

Sörf Noktası

Sörf dendiğinde akla ilk olarak Hawaii ve Avusturalya gelir. Fakat bilenler Kosta Rika’nın kesinlikle bunların üzerinde olduğunun farkında.

Kosta Rika, Dominical

Dominical, Kosta Rika Güney Pasifik sahili, ülkedeki en sert dalgaları üst düzeyde sunan küçük bir sahil şehri. Bu okyanusta yüzmek güçlü dalgalardan dolayı iyi bir fikir olmayabilir. Sörfle ilgilenmeyenler için de çevrede fantastik doğal güzellikler içeren şelaleler ve mağaralar bulunuyor. Kasaba etrafında yemek ve içmek için birçok iyi mekan var.

San Jose

Kosta Rika’ya Giriş

Bu makalenin sihirli bazı yazılardan olduğunu tahmin ediyoruz. Şöyle bir şey ki, burası gitmek için çok korkunç bir yer olarak tanımlanıyor ama aslında pek öyle değil. Burada görülecek ve yapılacak çok şey var. Parçada kontrast tonlar kullandığımız için suçluyuz ama bunu sadece haklı olduğumuz zaman yapmaya eğilimli oluyoruz.

Kosta Rika’nın başkenti olan San Jose için kötüden iyiye geçerken işler birazcık aldatmacalı oluyor. İlk başta bu yüksek şehirdeki uçan yarasalardan başlayalım, bunlar güzel veya çekici değiller. Dağlık arka plan manzarasını kötülemekten ziyade, rastgele karışık beton bloklarla uzanan yeşil alanlar veya sanatsal parlaklıklar şehri güzel yapıyor. Trafik tıkanıklığını, gürültü kirliliğini, tarihi yer eksikliğini ve suç oranlarını da eklersek buraya gitmeden önce bir kez daha düşünmeniz gerektiğini kanıtlamış oluyoruz.

Kosta Rika, San Jose

Şehrin pek de öne çıktığını söyleyemeyiz. Ama hayır, size San Jose’nin antipatikliğinden çok uzaklardaki Kosta Rika’da bulunan milli parklara ve plajlara gitmenizi öneriyoruz. Eğer şehre yolunuz düşerse ve biraz da boş vaktiniz varsa (birkaç günden fazla değil tabii) Teatro Nacional Kosta Rika (Dışarıdan sadece hoş ama içerisi oldukça cezbedici), veya National ve Jade Müzeleri gibi yerleri turlayabilirsiniz. Eğer hediyelik eşya ve yerli mutfağından örnek yemekler için bir yer arıyorsanız Mercado Central sizin yeriniz.

Not: San Jose, uluslararası turlar için ülkeye girme noktası olarak iyi bir yer.

Yorumda Bulun