Teksas Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Teksas Amerika Birleşik Devletleri’nde en kalabalık ikinci (Kaliforniya’dan sonra) ve en geniş ikinci eyalet, Kıta ABD’sinin en geniş eyaleti. Coğrafi olarak ülkenin merkezi güneyinde yer alır. Teksas güneyde Meksika’nın Chihuahua, Coahuila, Nuevo León, ve Tamaulipas eyaletleri ile uluslararası sınır; batıda New Mexico, kuzeyde Oklahoma, kuzeydoğuda Arkansas ve doğuda Louisiana eyaletleri ile sınır oluşturur. Teksas 268,820 square miles (696,200 km2) alana ve sürekli artan 26.4 milyon (Haziran 2013) nüfusa sahiptir.

Kıyılarda ve doğuda sıcak ve nemli alttropikal, iç kesimlerde özellikle Panhandle’de kuru ve en düşük sıcaklık ile en yüksek sıcaklık dereceleri arasında fark büyük olan kara iklimi egemendir. Yüzölçümünün genişliği ve iklimin çeşitliliği, topraklarının ancak %20 kadarının ekildiği halde çeşitli bir tarımsal üretime olanak vermektedir.

Houston

Şaşırtıcı şekilde eğlenceli Teksas eyaletindeki Houston şehri, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük dördüncü kenti. Sadece nüfus anlamında değil, aynı zamanda yerleşim boyutu olarak da büyük. Sadece Los Angeles gibi büyük şehirler, bu yerin genişleyen kentsel alanını geride bırakır.

Turistlerin mutlak uğrak yeri olabilecek özellikleri taşımamasına rağmen, ülkenin güney kısımlarını gezmek için zaman yaratırsanız, güzergahınızdaki görmeniz gereken şehirlerdendir. Şehrin merkezi ve müzelerin bulunduğu kısım, turistler için görülmesi gereken yerlerden. Burası eskiden, dünyanın en büyük enerji şirketlerinden birinin yönetim merkezine ev sahipliği yapıyordu.

Houston’a giderek oradaki gökdelenlere bir göz atabilir, alışveriş yapabilir ve şehrin sunduğu mükemmel mutfağın keyfini çıkarabilirsiniz. Binalar arası geniş tünel sistemi var ve bu tünellerle yukarıda bahsedilen yerleri bulabilirsiniz. Bunun yanında büyük bar, restoran ve tiyatro birleşimi bir yer olan Bayou Merkezi’ni de ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Daha ilgi çekici yerler için şehir merkezinin güneyinde yer alan Müzeler Bölgesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Bu yeşil alanda Güzel Sanatlar Müzesi, Doğa Bilimleri Müzesi, Çocuk Müzesi ve Houston Hayvanat Bahçesi’ni bulabilirsiniz. Buraları gezmek aşağı yukarı 2 gününüzü alacaktır. Şehrin dışında, hem eğitici hem de eğlenceli bir deneyim yaşayabileceğiniz Johnson Uzay Merkezi’ni bulabilirsiniz.

Not: Houston, geniş uluslararası hava ağıyla ABD’ye gezi için oldukça iyi bir başlangıç noktası.

Houston Uzay Merkezi

1992 yılında açılan Houston Uzay Merkezi, şehrin en popüler ve turistik noktalarından biridir. Uzay araçları, roketler, ay modülleri ve uzay kapsüllerinin sergilendiği merkezde; Gemini ve Apollo gibi uzay araçlarının kapsülleri gibi araştırmalara konu olan donanımları görebilir, uzayda yaşam hakkında bilgi alabilirsiniz.

Şehir Akvaryumu

Houston şehir merkezinde yer alan Downtown Aquarium, 2003 yılında ziyarete açılmıştır. 200 türden sayısız deniz canlısına ev sahipliği yapan akvaryumda egzotik su canlıları, mercan kayalıkları ve hatta beyaz kaplanları bile görmek mümkündür. Su altı yaşamın güzelliğini gözler önüne seren akvaryumun yanında bir restoran ve lunapark da bulunmaktadır.

Houston Doğa Bilimleri Müzesi

Teksas, Houston Doğa Bilimleri Müzesi

Hermann Park’ta konumlanan Doğa Bilimleri Müzesi, 1909 yılında kurulmuştur. Yılda iki milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan müze Houston kenti ve Amerika Birleşik Devletleri’nin en popüler müzelerinden biridir. Müzede, petrol çıkarma sistemleri, delgi ve arıtım teknolojileri, tropik bitkiler, yağmur ormanı modelleri ve dinozor iskeletleri gibi çok sayıda ilgi çekici koleksiyon yer alır. Ayrıca müze içerisinde yer alan Imax tiyatrosunda Teksas’ın doğal yaşamı hakkında bilgilendirici gösterimler düzenlenmektedir.

Houston Hayvanat Bahçesi

55 dönümlük arazi üzerine kurulu Houston Hayvanat Bahçesi, Hermann Park içerisinde konumlanır. 1922 yılında açılan hayvanat bahçesi, 900 türden 6.000’den fazla canlıya ev sahipliği yapar. Yılda 1.8 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği Houston Zoo, ABD’nin en popüler hayvanat bahçelerindendir. Burada; jaguar, kırmızı panda, Afrika aslanı, dev Galapagos kara kaplumbağası, zürafa, leopar ve çita gibi pek çok canlıyı görmek mümkündür.

Güzel Sanatlar Müzesi

1900 yılında kurulan Houston Güzel Sanatlar Müzesi, Müzeler Bölgesi (Museum District) olarak bilinen bölgede yer alır. Müzede, taş devrinden günümüze kadar geçen zamana ait 64.000’den fazla eser sergilenir. Amerikan ve Avrupa sanatına ait eserler ve Asya, Afrika sanatlarının görülebileceği heykel bahçesi oldukça etkileyicidir.

Sağlık Müzesi

Müzeler Bölgesi’nde (Museum District) konumlanan Sağlık Müzesi, 16 Kasım 1969 tarihinde ziyarete açılmıştır. Texas Medical Center’a ait müzede, insan vücudunun pek çok organının devasa modelleri yer almaktadır. Ayrıca müzede, insan vücudunun çalışma sistemi ve sağlıklı olmanın yollarıyla ilgili bilgilendirici gösterimler de düzenlenmektedir.

Teksas, Houston Sağlık Müzesi

Anıt Parkı

Memorial Park, Houston’ın en popüler şehir parkıdır. 1924 yılında açılan park yaklaşık 6 kilometrekarelik büyük bir alana yayılır. 5 kilometrelik koşu ve yürüyüş parkuru, dağ bisikleti parkurları, tenis kortları, eğlence oyun alanlarının yer aldığı parkta hem spor yapabilir, hem de keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Dallas

Alışveriş cenneti Teksas’ın hayal gücünü konuşturduğu Dallas, bu eyaletin en büyük 3. şehri. Sanırım, burası için söylenebilecek en önemli şey, bir Amerikan futbol takımı olan Dallas Cowboys’a ev sahipliği yapması ve bölgenin önemli bir ekonomi merkezi oluşu.

Şehir, ilk bakışta düşünülenden çok daha fazlasını turistlere sunuyor. Dallas, şehrin dışında, oldukça iyi butik oteller, alışveriş dükkanları, restoranlar ve diğer gece eğlence hayatı mekanları sunuyor. Aynı zamanda spora düşkün olanlar da Dallas Cowboy Stadyumu’na bir göz atmak isteyecekler.

Tarih meraklıları, 1963’te John F. Kennedy suikastinin gerçekleştiği Dealey Şehir Meydanı’ndaki Sixth Floor Müzesi’ni görmek isteyecekler. Ayrıca Dallas şehri, dünyanın en işlek üçüncü havaalanına ev sahipliği yapıyor. Dallas Fort Worth Uluslararası Havaalanı, ABD’nin bütün şehirlerine ulaşırken, dünyanın geri kalanına ulaşım içinde oldukça uygun.

16. yüzyılda İspanyol sömürgesi altında olan Dallas’ın bulunduğu Teksas, 18. yüzyılda yaşanan Meksika – ABD savaşından sonra ABD’ye para karşılığı bırakılmıştır. ABD’ye katıldıktan sonra eyalet statüsü kazanmış ve sonrasında Dallas şehri kurulmuştur. Demiryolları kurulup petrolün keşfedilmesiyle Dallas ekonomi ve ticaret merkezi haline gelmiştir. Öyle ki Dallas bugün ABD’nin dördüncü en kalabalık nüfuslu ve kişi başına düşen en çok alışveriş merkezi bulunduran şehri olmuştur.

Dallas Güneybatının sıcaklığı ile kozmopolitin, eski batının cazibesi ile modernin bir araya geldiği bir şehir. Herkesin hoşlanacağı bir aktiviteye sahip olan Dallas’ta müzelerden hayvanat bahçesine, botanik bahçelerden tarihi açık alan alışveriş merkezlerine kadar birçok değişik yer gezebilirsiniz. Başlıca gezi noktalar;

Dallas Arboretum’u ve Botanik Bahçesi

Dallas Abroterum’u ve Botanik Bahçesi White Rock Gölü’nün güney sahilinde 267.000 m2 lik bir alanda yer almaktadır. Çeşitli bahçelerin ve çeşmelerin bulunduğu bu arboretumdan White Lake Gölünün ve Dallas şehir merkezinin muhteşem manzarasını görebilirsiniz. 19 farklı bahçeye ev sahipliği yapan arboretum oluşturduğu renk cümbüşüyle en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Yıl boyunca birçok çeşit festival düzenleyen bu botanik bahçede en popüler olan festivaller Dallas Çiçek Açıyor ( Dallas Blooms) ve Sonbahar Festivali. Her yıl şubat ile nisan ayları arasında gerçekleşen 31 yıllık bir gelenek haline gelmiş olan Dallas Çiçek Açıyor festivali için 500.000 lale ve 3.000 açelya ekilmektedir. Sonbahar Festivalinde ise 65.000 balkabağı ve su kabağı ile Balkabağı Köyü oluşturulmaktadır.

Sixth Floor Muzesi

Teksas, Sixth Floor Muzesi

Başkan John F. Kennedy’nin hayatına, işine ve trajik ölümüne adanmış Sixth Floor müzesi Dealey Plaza’nın altıncı katında bulunmaktadır. Müzenin en önemli özelliği ise Kennedy’ni suikastını gerçekleştiren Lee Harvey Oswald’ın Başkan’a buradan ateş açmış olmasıdır. 40.000’i aşkın fotoğraf, röportaj ve video koleksiyonu ile suikast dönemini yeniden yaşayabilir, nişancının pusu kurduğu yeri ve 22 Kasım 1963’den beri muhafaza edilmiş tüfeği görebilirsiniz. Salıdan çarşambaya 10.00 ile 18.00 arasında hizmet veren müzenin giriş ücreti 16 dolardır.

Reunion Kulesi

171 metre yüksekliğindeki Reunion Kulesi Dallas’ın en dikkat çeken binalarından biri. Kulenin en tepesindeki ‘‘GeO-Deck’’ adlı gözlem katında ise Dallas ayaklarınızın altında. Gelişmiş teleskoplar ve yüksek çözünürlüklü kameralarla metrelerce aşağıdaki kafeleri, caddeleri, insanları tüm detaylarıyla inceleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra kulenin en üst katındaki, tavandan yere kadar camlı ve kendi etrafında dönen Fifty Six adlı restoranda Dallas’ın 360 derecelik müthiş manzarasıyla yemek yemek mümkün. Noel günü hariç her gün açık olan Reunion Kulesi sabah 10.30 ile akşam 21.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Ücret yetişkinler için 16 dolar, çocuklar (4-12) için ise 8 dolar.

Teksas, Reunion Kulesi

Dallas Sanat Müzesi

Müze gezmeyi sevenlerin kesinlikle kaçırmak istemeyeceği Dallas Sanat Müzesi, şehrin merkezindeki (Downtown mevkiinde) Sanat mahallesinde (Arts District) yer almaktadır. 24.000’den fazla esere ev sahipliği yapan müzede modern sanattan tarihi Yunan heykellerine kadar tüm çağlara ait izler bulunmakta. En çok öne çıkan koleksiyonlar Yunan, Mısır ve Roma dönemine ait sanat eserleri, 16 ile 19. Yüzyıllardan kalma Claude Monet’nin parçalarının dâhil olduğu Avrupa’dan gelen eserler, Jackson Pollock gibi çağdaş sanatçıların eserleri ve 50.000’i aşkın sanatla ilgili kitapların bulunduğu kütüphanesidir. Özel sergiler dışında müzeye girmek ücretsizdir. Pazartesi günleri kapalı olan müze haftanın geri kalan günleri sabah 11.00 ile akşam 17.00 arasında hizmet vermektedir.

Dallas Hayvanat Bahçesi

Texas’ın en büyük hayvanat bahçesi olan Dallas Hayvanat Bahçesi’nde 2.000’den fazla egzotik hayvan bulunmaktadır. Şehir merkezine 4 km uzaklıkta olan hayvanat bahçesinde zürafaları besleyip, aslanları izlerken yemek yiyebilir, ata binebilir ve keçileri sevebilirsiniz. En popüler aktivitelerden bir tanesi de Zero Gravity Parkı’nda (Zero Gravity Thrill Amusement Park) serbest düşüş ve bungee jumping yapmak. Ücretler yetişkinler (12-64) için 15, çocuklar (3-11) için ise 10 dolar. Sabah 9.00’dan akşam 16:00’a kadar açıktır.

George Bush Başkanlık Merkezi

George Bush Başkanlık Merkezi’nde Bush Başkanlık Kütüphanesi ve Müzesi bulunmaktadır. Ziyaretçiler, George Bush’un 8 yıllık başkanlık dönemine ait 70 milyon sayfadan oluşan evraklardan, 4 milyona yakın dijital resme ve 200 milyon e-postaya kadar çok kapsamlı resmi kayıtları ve eserleri inceleyebilme şansı bulabilmektedir. Bunun yanı sıra müzede Başkan Bush’un Oval Ofisi’nin de bir replikası ve İkiz Kuleler’den arda kalmış bir demir parçası bulunmaktadır. Ayrıca, Karar Verme Noktası’nda (Decision Point) Başkan Bush’un büyük kriz anlarında yaşadıklarına şahit olabilirsiniz. Pazartesiden cumartesiye sabah 9.00 ile akşam 17:00 arası hizmet veren müzenin giriş ücreti yetişkinler için 16, çocuklar için ise 14 dolar.

Southfork Çiftliği (Ewing Malikânesi)

Meşhur ‘‘Dallas’’ dizisinin çekildiği Souhtfork Çiftliği en popüler turistik mekânlardan bir tanesi. 1978’den 1991’e kadar yayında olduğu 13 yıl boyunca hem ABD’de hem de dünyada milyonlarca kişiyi ekran başına kilitleyen dizinin çekildiği yeri gezebilirsiniz. J.R.’ı vuran silahı, Lucy’nin gelinliğini ve Dallas Aile Ağacını görebilirsiniz. Şükran ve Noel günleri dışında her gün açık olan Southfork Çiftliğine giriş ücreti 15 dolar.

Teksas, Ewing Malikânesi

San Antonio

San Antonio ABD’nin Teksas eyaletinde bulunan bir şehirdir. 1.409.000 nüfusuyla büyüklük bakımından ABD’nin 7. Teksas’ın ise en büyük 2. şehridir.

San Antonio İspanyol Misyonları başta olmak üzere birçok turistik mekâna sahiptir. Bu sebeple yılda yaklaşık olarak 30 milyon ziyaretçi çekmekte olup, ABD’nin turizm başkentlerinden biri sayılmaktadır. Şehir bunun yanında NBA’da mücadele eden San Antonio Spurs basketbol takımıyla da dünya çapında tanınmaktadır. San Antonio aynı zamanda ABD’nin en önemli askeri üstlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

San Antonio gerek tarihi gerekse doğası ve şehir içinde ki turistik alanlarıyla gezip görülmeye değer bir şehirdir. Yılda yaklaşık 30 milyon ziyaretçi şehirde ki tarihi İspanyol Misyonları, Amerikan Kulesi ve Riverwalk bölgesini ziyaret etmektedir. Tüm bu özellikleriyle ABD’nin en önemli turizm kentleri arasında kabul edilmektedir.

Alamo Misyonu

Alamo kentin doğu tarafında yer alan Teksas’ın en ünlü binalarından biridir. 1718 yılında Teksas’ın bağımsızlık savaşı sırasında burada kurulmuş olan görev istasyonlarının bir parçasıdır. Sonradan 1744 yılında kiliseye çevrilmiştir. Alamo’nun tarihteki en önemli hikâyesi ise 3000 Meksika askerine karşı sadece 187 kişiden oluşan Teksas savaşçılarına sığınak olması ve savaşı Teksaslıların kazanmasıdır. Bu yüzden Teksas’ın bağımsızlığının beşiği olarak anılmış ve “Alamoyu unutmayın!” diye de bir çığlığın yaratıcısı olmuştur. Günümüzde Teksas Ulusal Anıtlar listesinde yer almakta olan Alamo Mission, San Antonio’nun gezilmesi gereken yerlerinin başında gelmektedir.

Teksas, Alamo Misyonu

The San Antonio River Walk

Riwer Walk, birçok restoran, kafe, mağaza ve otellere ev sahipliği yapan harika bir rekreasyon alanıdır. San Antonio Nehri boyunca şehir merkzinden birkaç mil boyunca uzanmaktadır. Büyük bir metropolün ortasında harika bir vaha olarak duran River Walk aynı zamanda yaya cenneti bir yerdir. Yürüyüş yolunda nehir boyunca yürüyebilir ve etrafı keşfedebilirsiniz. Burada ister yemek yiyebilir ister eğlenebilir isterseniz de otellerinde konaklayabilirsiniz. Bu özellikleriyle River Walk, San Antonio’nun en turistik noktaları arasında yer almaktadır.

İspanyol Valilik Sarayı

San Antonio Nehri’nin batısında ki tarihi alanda bulunan Plaza de Armas diğer adıyla İspanyol Valilik Sarayı, 1749 yılında inşa edilmiş olup hayatta kalan tek İspanyol aristokrat devlet binasıdır. Bu tek katlı beyaz badanalı saray, görünüşte konaktan daha çok bir forta benzemektedir. Teksas tarafından Ulusal tarih bölgesi olarak koruma altında olan İspanyol Valilik Sarayı, günümüzde bir müze olarak hizmet vermektedir. İçinde toplam 10 oda, avlu, çeşme ve ince bahçeleri ile görmeye değer bir yerdir.

San Antonio Misyonları Ulusal Tarih Parkı

1718 yılı ile 1740 yılları arasında Teksas’ta kurulan 5 İspanyol misyon istasyonlarından dördünü barındıran San Antonio Missions Ulusal Tarihi Parkı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Korunmuş misyonlar arasında en dikkat çekenleri 1731 yılında yapılmış olan San Juan Capistrano, 1752 yılında tamamlanan Mission San Concepcion; 1740 yılında yapılan Mission San Francisco de la Espada ve misyonlar kraliçesi olarak anılan 1720 – 1731 yılları arasında yapılan San Jose San Miguel de Aguayo’dür. Burada ki yapılar oldukça hoş görünen kilise kapıları, Rosa’nın penceresi olarak anılan oyulmuş pencerelerinin yanı sıra Hint kulübeleri ve Mısır mağazaları ile ünlüdür.

San Fernando Katedrali

San Fernando Roma Katolik Katedrali, Meksika Savaşı’nda çarpışan Alamo kahramanlarının defnedildiği, San Antonio’nun en eski katedralleri arasında yer alan ve ABD’nin Ulusal Tarihi Yerler listesinde kayıtlı olan bir yapıdır. Katedralin orijinal duvarları İspanya’nın Kanarya Adaları’ndan gelen yerleşimciler tarafından 1750 yılında inşa edilmiştir. San Antonio ve Teksas tarihinde manevi değeri çok büyük olan ve mimari tarzıyla büyüleyen San Fernando Katedrali’ni ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

Teksas, San Fernando Katedrali

San Antonio Hayvanat Bahçesi ve Tema Parkı

San Antonio’nun çocuk merkezli hayvanat ve tema parkı olan San Antonio Zoom and Theme Parks, çocuklu aileler ve ziyaretçiler tarafından en çok tercih edilen mekanlardan biridir. 35 dönümlük bir alana yayılmış olan hayvanat bahçesi ve akvaryum bölümlerinde 750 türe ait 3.500’den fazla hayvan bulunmaktadır. Burada ister rollercoaster ile adrenalini yüksek aktivitelere katılabilir, ister Natural Bridge Wildlife Ranch isimli minyatür bir safari deneyimi yaşayabilir, isterseniz de Splashtown San Antonio bölümünde heyecan verici su kaydırağı deneyimi yaşayabilirsiniz. Ayrıca Sea World bölümüde bulunan parkta botanik bahçeleri, turistik sergiler, katil balina gösterileri ve daha pek çok çeşitli aktiviteler düzenlenmektedir.

Yorumda Bulun