Macaristan Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Macaristan, Orta Avrupa’da Karpatlarda kurulu olan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Komşuları batıda Avusturya ve Slovenya, kuzeyde Slovakya, doğuda Romanya ve Ukrayna, güneyde Sırbistan ve Hırvatistan’dır. Başkenti Budapeşte olan Macaristan, OECD, NATO, AB, Visegrád Grubu ve Schengen üyesidir. Ülkedeki resmi dil, Fin-Ugor dillerinden olan ve Avrupa Birliği’nin 24 resmi dilinden biri olan Macarcadır. Bu bağlamda Macarca, Avrupa Birliği’nde Fince, Estonca ve Maltaca ile beraber Hint-Avrupa dillerinden olmayan dört dilden biridir.

Hüküm süren Kelt (MÖ 450 sonrası) ve Roma (MÖ 9 – 5. yüzyıl) dönemlerinden sonra Macaristan’ın kuruluşu 10. yüzyılda Roma tarafından 1000 yılında tahta oturtulan I. István’ın büyük büyükbabası Árpád önderliğinde Macarların Asya’dan bölgeye gelişiyle Macaristan tarihi başlar. Macar Krallığı çeşitli kesintilerle de olsa 946 yıl varlığını sürdürdü. Bu süreçte de batının kültürel merkezlerinden biri oldu. Zamanının süper güçlerinden olan Macaristan, ittifak devletleriyle girdiği I. Dünya Savaşı’nı kaybedince ülke topraklarının üçte ikisinden fazlasını 3.3 milyon etnik Macar halkıyla beraber kaybetti. Buna neden olan ve 1920 yılında imzalanan Trianon Antlaşması, Macar tarihinin en kötü olaylarından biri olarak kabul edildiği gibi, ağır şartlarıyla bilinmektedir. II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası ile birlik olan Macaristan, bunun ardından Sovyet Rusyası tarafından ele geçirildi ve 1947 ile 1989 yılları arasında komünist yönetimi benimsedi. Bu dönemde Macaristan, 1956 Macar Devrimi gibi olaylarla uluslararası bir tanınırlık elde etti. Macaristan 1989 yılındaki devrimle Doğu Bloğu’nun çökmesiyle sınırlarını Avusturya’ya açtı. Bu yıldan sonra da parlamenter cumhuriyet sıfatını elde etti. Bugün ülke geniş gelire sahip bir ekonomi barındırmaktadır. Ayrıca bölgesel bazı kaynakları da tekelinde bulundurmaktadır.

Önceki on yılda Macaristan dünyanın onuncu dinamik ekonomisi olarak gösterildiği gibi, dünyanın on beş turistik merkezinden biridir. Aynı şekilde başkent Budapeşte, dünyanın en güzel kentlerinden biri olarak gösterilmektedir. Ülkedeki Hévíz Gölü, dünyanın en büyük ikinci termal gölüdür. Yine Balaton Gölü, Orta Avrupa’daki en büyük göldür. Son olarak Hortobágy, Avrupa’nın en geniş otlağıdır.

Budapeşte

Büyüleyen Şehir Budapeşte

Tuna Nehri kıyısında yer alan, Macaristan’ın başkenti ve en büyük şehri konumunda. Aynı zamanda şehir, Macaristan’ın kuzeyinde yer alıyor. Slovak sınırına yakın olmakla beraber, Avusturya’nın Viyana şehrinden 2 saat süren bir araba yolcuğu ile ulaşılabilen bir konumda. Budapeşte tarihi ise, yaklaşık olarak bin yıl önce Macarlar’ın bu toprağa adım atması ile başlamış. Osmanlılar’ın işgalinden sonra müreffeh bir ticaret merkezi haline gelmiş ve Rönesans Kültür Merkezi olarak gelişmiş. Ancak şehir (Önceden Buda ve Peşte olarak ortasından nehir geçen ayrı şehirler olmasına rağmen 19. yy’da birleşmişt) Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun 2. başkenti konumuna gelmiş. Ancak 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Macaristan, 1956 yılında meydana gelen Sovyet ayaklanması ile birlikte fethedilmiş. Bu şehir ise, mimarisi, kültürü ve zamanında almış olduğu yaraları ile sizlere bir görsel şov sunuyor. Budapeşte, mimari severler için bir cennet durumunda. Aradığınız her şeyi burada bulabilirsiniz.

Macarisan, Budapeşte

Gotik, Rönesans, Osmanlı, Barok, Art Nouveau ve benzeri yapılar ile karşılaşabilirsiniz. Bu şehir mükemmel bir manzaraya sahip. Aynı zamanda bazı ilginç detaylara sahip binaları da burada kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu nedenle buranın en turistik özelliği sahip olduğu bu manzarası. Diğer yerleri ise, Arnavut kaldırımlarına sahip olan Buda Castle Hill Kalesi. Bunlara ek olarak ise, Budapeşte Parlamentosu, Kraliyet Sarayı ve görkemli Kahramanlar Meydanı görülmeye değer yerlerinden. Şehri ziyaret edenler, “Doğu’nun Paris’i” olarak adlandırıldığını ve bu şehirde vakit geçirmenin ne kadar da keyifli olduğunu farkedecekler. Gece hayatı ise oldukça göze çarpıyor ve buraya gelirseniz Macar mutfağını denemeyi ve şarabını içmeyi unutmayın.

Eger

Barok Bir Kasabada Şarap ve Kaleler Eğer bir gün kendinizi Kuzey Macaristan’da bulursanız, (Miskolc çevresinde ve başkente trenle yaklaşık 2 saat uzaklıkta) Eger Barok Şehri kesinlikle güzergahınızın üzerinde olmalı. Bu şirin kasaba (nüfusu 54.867) Eger Kalesi’ne ev sahipliği yapıyor ve 1552’de yerel halkın sayıca Türklerden az olmalarından dolayı Türk saldırılarını püskürtmek için kullanılmış bir kale. Bu kasabanın üzerinde gerçekten tarihin çıplak temelleri saklı kalmış. Bundan dolayı, eğer tarih konusunda çok bilginiz yoksa, bir rehber sizlere bu konuda oldukça yardımcı olacak. Rehber eşliğindeki turların çok iyi olduğu söyleniyor. Şehirde, tarihi kalenin içinde bulunan müzeler ve Türk Kuşatması olarak tutulan bir Sanat Galerisi bulunuyor. Sizler için ilginç bir deneyim olacak.

Macaristam, Eger

Kalenin dışında küçük butikler ve restaurantlarla birlikte büyüleyici sokakları da keşfedebilirsiniz. Eger şehri gerçekten de 10. yy’dan kalma olan Katedral inşaa edilmeden önce burada kurulmuş. Kale, açıkça şehrin en önemli simgesi olmasına rağmen, Bazilika Katedrali’nin de bir bu kadar etkileyici olduğunu söyleyebiliriz. Şehirde gezilebilecek diğer yerler ise, katedralin karşısındaki Lyceum ve Osmanlı Minaresi. Şehirdeki bir diğer ünlü şeyin şarap olduğu söyleniyor. En ünlü kırmızı Macar Şarabı, Eger Bull’s Blood burada üretiliyor. Ve şarapları tatmak için şehir merkezine yürümeyle yirmi dakika olan Güzel Kadın Vadisi’nin (the Valley of Beautiful Women) mahzeninden iyi bir seçim düşünülemez.

Debrecen

Macaristan, Debrecen

Macaristan’ın İkinci Büyük Kenti Macaristan’ın Başkenti Budapeşte’den sonra, Macaristan’ın ikinci en büyük şehri. Şehir, Romanya sınırı yakınlarındaki bir konumda, ülkenin uzak doğusunda yer alıyor. Daha yakın tarih boyunca, Avrupa şehirleri arasında Protestan olarak biliniyor (aslında lakabı “Kalvinist Roma”). Boyut olarak Macaristan’da ikinci olmasına rağmen, nüfus yaklaşık 200.000 kişi civarında. Bu şehirde turistlerin ilgisini çekecek çok da bir şey yok. Şehrin ana simgelerinden birisi ise, Büyük Kilise (Nagytemplom). Nagyerdei Parkı’nda (Şehir Parkı) göl bulunuyor ve yürüyüş için iyi bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

Yorumda Bulun