Papua Yeni Gine Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Papua Yeni Gine Avustralya Kıtası’nda yer alan bir ada ülkesidir. Papua Yeni Gine Ülkesi; Yeni Gine adasının doğu kısmını ve çevresinde bulunan birkaç adayı kapsamaktadır.

Papua Yeni Gine ülkesinin batısında Endonezya, güneyinde Avustralya yer almaktadır. Papua Yeni Gine Ülkesi Mercan Denizi ve Güney Pasifik Okyanusu arasında yer almaktadır. Papua Yeni Gine Ülkesi Meşruti monarşi sistemi ile yönetilmektedir. Ülke 20 bölgeden oluşmaktadır. Ülkenin başkenti aynı zamanda en kalabalık şehri olan Port Moresby şehridir.

Ülkenin resmi dilleri İngilizce, Hiri Motu ve Tok Pisin dilleridir. Papua Yeni Gine ülke nüfusunun büyük bir çoğunluğu yerel inançlara inanmaktadır. Ülkenin para birimi Papua Yeni Gine kinasıdır. Papua Yeni Gine ülkesi tropikal bir iklime sahiptir. Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun zaman haziran ve eylül ayları arasıdır. Türkiye’den Papua Yeni Gine ülkesine İstanbul çıkışlı uçuşlar bulunmaktadır.

Port Moresby

Egzotik ve tehlikeli Port Moresby, Papua Yeni Gine’nin başkenti ve 300.000’i aşan nüfusu ile en büyük şehri. İsmini, buraya 19. yüzyılda gelen ilk Avrupalı olan, Kaptan John Moresby’den almıştır.

Papua Yeni Gine, Port Moresby

Papua Yeni Gine’nin güneyindeki Papua Körfezi ile karşı karşıyadır. Port Moresby, ününü tehlikeli olmasından alıyor. Bazı yerler burayı ‘dünyadaki en tehlikeli şehirlerden biri’ olarak tanımlar. Ancak bize göre bu, sansasyonel bir abartıdan fazlası değil ve bir şekilde turizm için uygun değil. Bu yüzden, buraya gelirken gerekli bütün önlemler alınmalı.

Buraya geldikten sonra, kabile yaşamını betimleyen geniş duvar resimleriyle, etkileyici Papua Yeni Gine Parlemento Binası’nda keşfe çıkmak ya da Valabi Kanguruları’yla Port Moresby Doğa Parkı’nda dolaşmak oldukça keyifli hissettirecektir. Belki de her şeyden daha ilginci, özenli kostümleri, maskeleri ve su kabağı gibi karışık kültürel öğeleri ile bu ülkenin başkentindeki hayatı gözlemlemek olacak. Yerel halk, şehrin onlara verdiği ünden daha arkadaş canlısı. Özgürlüğü hissedin!

Yorumda Bulun