Küba Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Resmi adı Küba Cumhuriyeti olan ülke, Karayiplerde bir ada ülkesidir. Küba nüfusunu İspanyol göçmenler, Afro kübalılar, Çinliler ve Avrupa-Afrika karışımı oluşturuyor. Derisinin renginden dolayı ırkçılık yapılmayan tek ülke olarak bilinir. Küba’nın ulusal sembolleri tek yıldızlı bayrak, Bayamo marşı ve kraliyet palmiyesi armasından oluşur. Küba UNESCO araştırmasına
göre dünyada en çok görülmek istenen ülkedir. Ülkede iki farklı para birimi kullanılır. Bunlardan biri turistler için uygulanan convertible peso yani CUC, diğeri yerel halk tarafından kullanılan peso yani CUP‘tur.

Değer olarak iki birim arasında büyük fark olmasının nedeniyse ülkenin turizmden gelir elde etmeye çalışmasıdır. Peso paralarının üzerinde Küba Devrimi’nde önemli rol almış siyasilerin fotoğrafları yer alırken CUC’larda Küba’da bulunan turistik ve önemli eserlerin fotoğrafı bulunur. Yasal ambargo nedeniyle ABD bankalarının kartları Küba’da kullanılmaz. Küba’da banka bulunmamaktadır.

Küba 14 bölge ve 1 belediyeden oluşur. Ülkenin en büyük şehri ve başkenti Havana‘dır. İkinci büyük şehriyse Santiago de Cuba’dır. Ülkeyle aynı adı taşıyan Küba adasının yanı sıra 3,715’ten fazla ada ve adacıktan oluşur. En önemli şehirleri Havana, Trinidad, Varadero, Santa Clara, Santo Domingo, Pinar del Rio ve Cienfuegos‘dur.

Küba, Havana

Karayiplerde bulunan bir ada ülkesi olan Küba, Yengeç Dönencesi’nin hemen başında ve Meksika Körfezi’nin girişinde yer alır. Küba’nın kuzeyinde Birleşik Devletler, batısında Meksika, Bahamalar, güneyinde Cayman Adaları ve Jamaika, güneydoğusunda ise Haiti ve Dominik Cumhuriyeti uzanır. En yakın komşusu olan Haiti‘ye 77, Bahamalar‘a 140, Jamaika‘ya 146, Amerika Birleşik Devletleri‘ne 180, Meksika‘ya 210 ve Cayman Adaları’na 240 kilometre uzaklıktadır.

Resmi dili İspanyolcadır. Turistik merkezlerde ve otellerde İngilizce de konuşulur.

Küba anayasasında devletin diniyle ilgili bir madde yer almaz. Devlet din özgürlüğünü tanır ve farklı inançlar ve dinler aynı saygıyı görür. Küba Cumhuriyeti’nde dini kurumlar devletten ayrılır. Çok fazla inanan olmasa da ülkede yüzde 60 oranında Katolik, yüzde 5 oranında Protestan vardır.Diğer bir kısım ise bölgeye özgü Santeria dinine inanır.

Kristof Kolomb’un Ekim 1492 tarihinde (birinci yolculuğunda esnasında) keşfederek İspanyol toprağı ilan ettiği Küba’da ilk kalıcı yerleşim 1511’de kuruldu. 1500’lü yıllarda sömürge haline gelmeye başlayan Küba’da İspanyol hâkimiyeti 1898 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin askeri müdahalesi sonucunda bitti. 1902 yılında da Küba bağımsız bir devlet haline geldi.

Havana

Karayiplerin Komünist Ütopyası

Havana’nın ilginç bir yer olduğu konusunda hemfikir olacağımızı düşünüyoruz. Karayipler’in komünist ütopyası olarak anılır. Caddeler 1950’li yılların arabasıyla dolu. Amerika’nın Florida eyaletinden 200 veya daha fazla mil uzakta ama Amerikan turist yeri değil.

Küba, Havana

Havana biraz ilginç bir yer ve bu yüzden kısa zamana sıkıştırmak zor. Ayrıca oldukça otantik bir yer. Eğer burada bir şeyler yapmak için bulunan şanlı turistlerdenseniz, eğlenceli bir yola girdiniz. Bütün ilginçliklerin yanı sıra tabii ki bölgedeki sömürge mimarileriyle turistik yerler bakımından kıtlık bulunmuyor. Sadece Kral Fuerza Kalesi (bir deniz müzesi ve şu an bir kale) ile Plaza de Armas’ta dolaşmak veya Habana Vieja (Eski Havana)’da gezmeniz, sömürge döneminin az da olsa etkisini görmeniz için yeterli.

Müzeleri ziyaret edin, puro için, Küba Devrimi ile ilgili yerleri keşfedin (Örneğin Devrim Meydanı), Ernest Hemingway’in La Bodeguita del Medio’da, özel bir kokteyl olan ‘Mojito’yu deneyin

Yorumda Bulun