Uruguay Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Uruguay sırt çantasını takıp özgürce keşif yapıp gezmeyi sevenler için çok uygun bir ülke. Gezginler buraya vahşi doğa ile iç içe olmak, sörf yapmak ve tarih kokan Colonia limanı için geliyorlar. Başkenti Montevideo olan ülkede ana dil olarak İspanyolca konuşuluyor ve nüfusu ortalama 3.3 milyon civarında.

Devasa Brezilya ve ihtişamlı Arjantin arasında adeta sıkışıp kalmış olan Güney Amerika’nın en küçük İspanyolca konuşulan ülkesi her zaman biraz mazlum görülmüştür. İspanyollar tarafından mineral zenginliği sebebiyle baypasa uğradı ve çoğu zaman güçlü komşuları arasında pinpon topu durumuna düştü ve bir çok modern zaman gezgini tarafından ihmal edildi. Tüm bunlara rağmen Uruguay mütevazi bir şekilde ziyaretçilerini büyük bir misafirperverlikle karşılamaya devam ediyor.

Kısa süreli ziyaretçiler başkent Montevideo’da çok rahat zamanlarını dolduracak aktiviteler bulabilirken uzun süreli gelen gezginler için keşfedecek çok şey var. Atlantik kıyısında vahşi yaşamı izlemeye gidebilir ya da Uruguay’ı at sırtında keşfe çıkabilirsiniz.

Eğer Brezilya’yı Güney Amerika’nın tek karnaval başkenti zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Her şubat ayında Montevideolular koca bir ay boyunca dans ve müzikle eğlenip tüm yılın sıkıntılarından kurtuluyorlar. Şubat ayının başındaki “Desfile de las Llamadas” ise iki gün süren ve kaçırılmaması gereken bir başka karnaval. Suratların siyaha boyandığı, ritmin davullarla doruk noktasına çıktığı, dansçıların göz alıcı hareketleriyle renklenen bu karnavalı kaçırmak istemeyeceksiniz.

Bir zamanların uykucu balıkçı kasabası olan Punta del Diablo şimdilerde Uruguaylıların ve Arjantinlilerin bir numaralı yaz kaçamağı yeri haline geldi. Gün içerisinde sörf kiralayabilir ya da ana sahilde atla dolaşabilirsiniz. Akşam olmaya başladığında ise kaçırılmayacak bir gün batımı manzarası, rastgele yakılmış sahil ateşleri ve vurmalı çalgıların insanın kanını kaynatan sesleri buradan ayrılmanıza mani olacaktır.

Salto Uruguay’ın ikinci büyük şehri ve Arjantin’e bir hayli yakın bir kesişme noktasında bulunuyor. Oldukça huzurlu, 19. yüzyıl mimarisiyle ve çekici nehir kenarı manzarasıyla ülkeyi ziyaretinizde mutlaka görmek isteyeceğiniz bir yer. Ancak insanların buraya asıl gelme sebepleri yolculuk yapmaktan yorulmuş kaslarını termal banyolarda rahatlatmak istemeleri.

Rio de la Plata’nın doğusunda yer lan Colonia, Unesco Dünya Mirası bölgesi olarak listelenmiş bir kent. Dar paket taşlı yolların ve sizi sıcaktan koruyan çınar ağaçlarının olduğu ve nehir kenarında izlenebilen büyüleyici gün batımlarıyla oldukça hoş bir kent. Ziyaretçiler genellikle 18. yüzyıldan kalma şehir duvarında güneşlenmeyi ya da paket taşlı sokakları klasik arabalarla keşfetmeyi tercih ediyor.

Punta del Este, bir çok plajı, deniz kenarında bulunan şık evleri, yat limanı, yüksek apartmanları, pahalı otelleri, havalı lokantaları, Güney Amerika’nın en büyüleyici tatil yerleşkeleri ile şüphesiz Uruguay’ın en pahalı yeri. Paparazziler ya da ünlüleri görmek isteyen insanlar için burası tam gün süren bir iş yeri gibi. Ünlü gece kulübü merkezi La Barra’nın da burada olduğunu hatırlatmadan geçmeyelim.

Kendinizi kum tepeciklerinde ya da Cabo Polonio’daki deniz fenerinin etrafında bulunan deniz aslanlarını izlerken kaybedebilirsiniz. Burası Uruguay’ın en vahşi yerlerinden biri olmakla beraber en büyük ikinci deniz aslanı kolonisinin yaşadığı yer. Kum tepeciklerinin arasında yer alan oldukça rüstik sahil köylerinin olduğu bu yer fotoğraf ekmeyi seven gezginleri bekliyor. Deniz fenerinin altında Güney Amerika’nın kürklü foklarını şubat ayı hariç her zaman kayalıkların üzerinde görebilirsiniz. Ağustos ayının sonundan ekim ayının başlarına kadar balinaları görebilmeniz de mümkün. Sahilde ise temmuz ayında penguenlere rastlayabilirsiniz.

Uruguay, Cabo Polonio

Ülkenin içlerine doğru bulunan devasa çiftlikler, Estancias ulusal kültürün önemli bir parçası sayılıyor. Uruguay Turizm Bakanlığı yakın bir zamanda “Estancia Turistica” adı altında tüm turistlere buradaki sayısız yeri görme imkanı sundu. Burada sadece çiftlik arazileri değil bunlara harmanlanmış bembeyaz bir şapel, harika bir zemin kaplamasına sahip bir kütüphane, palmiyelerle kaplı büyük bir avlu gibi tarihi yapıları da içinde barındırıyor.

Uruguay’ın mutfağı oldukça heyecan verici. Ülkenin takıntı haline gelmiş yemeği “Asado”. Odun ateşinde karışık ızgara olarak özetleyebiliriz. İçerisinde “Morcilla”, “Chorizo” ve dana eti gibi bir çok et bulunuyor. Tam bir kolesterol patlaması “Chaja” ise leziz bir et, peynir, yumurta, zeytin, turşu, biber ve mayonez gibi çok malzemeli bir sandviç anlamına geliyor. Tatlı severler ise “Caja” adı verilen bir tür kek olan bu tatlıyı çok sevecekler. Alkollü içeceklerden yerel bir karışım olan “Medio y Medio” ise oldukça ferahlatıcı bir seçim.

Şubat ayının karnaval zamanı olduğunu not almak isteyebilirsiniz. Martta Uruguay’ın sıcak suları ve sahillerinin tadını çıkarabilir, Tacuarembo’s Gaucho Festivali’ne dahil olabilirsiniz. Ekim ayında Salto’da sıcak kaynak sularında rahatlayabilir ya da başkentte yapılan geleneksel tango festivalinde harika kareler yakalayabilirsiniz.

Montevideo

Uruguay’ın Başkenti olan Montevideo, Rio de la Plata’nın kuzey yakasındaki Atlantik Kıyısı’nda, Uruguay’ın güneyinde yer alıyor (Arjantin’deki Buenos Aires, karşı kıyısında yer alıyor). Bu şehir Uruguay’ın toplam nüfusunun 1/3’üne ev sahipliği yapıyor. Bu şehrin, komşusu Buenos Aires’ın gölgesinde kaldığını açıkça söylemeliyiz, fakat burası kesinlikle seyahat etmeye değer bir yer ve gözardı edilmemeli.

Uruguay, Montevideo

Dünyanın bu bölgesindeki bütün büyük şehirlerde olduğu gibi, eski sömürge merkezi olan Ciudad Vieja, görülmesi gereken en önemli yer. Burada Palacio Estevez, Teatro Solis ve Artigas Heykeli’nin bulunduğu, Plaza Independencia’yı ziyaret edebilirsiniz. Şehrin muhafız değişimi de bu meydanda gerçekleştiriliyor ve bu değişim turistlerin ilgi gösterdiği bir olay. Ayrıca inanılmaz Palacio Legislativo da kesinlikle görülmesi gerekenler arasında.

Bütün bu saydıklarımız tipik sömürge şehri yapılarıydı. Fakat Montevideo’ya aşık olmanızı sağlayacak şey ise, sahil kıyısındaki Rambla olarak karşımıza çıkıyor. Sonu yokmuş gibi görünen ve her zaman dolaşan, bisiklet süren, spor yapan veya yüzen insanlarla dolu olan bir yer. Gün batımını seyretmek için buraya gelin, bir daha Montevideo’yu terk etmek istemeyeceksiniz.

Piriapolis

Piriapolis, 1930’larda popüler oldu ancak daha sonra bir yavaşlama dönemine girdi. Belki vintage modasının etkisiyle son yıllarda tekrardan popüler olmaya başlayarak, daha çok turist çeken Punta del Este Şehri ile yarışır hale geldi.

Uruguay, Piriapolis

Rio de la Plata’nın güney sahilinde yer alan bu şehrin, büyüklüğüne rağmen kalıcı nüfusunun 9.000’in altında (2011 verilerine göre) olduğunu öğrenince oldukça şaşıracaksınız. Büyük otelleri, kumarhaneleri ve gece hayatıyla, turizm bu şehrin ekonomisinin temelini oluşturuyor. Eğer bunları seviyorsanız, Piriapolis’te kesinlikle eğleneceksiniz.

Kumarhanede kazanmaya çalışmaktan daha başka bir macera arayanlara, Uruguay’ın 3. en yüksek noktası olan Cerro Pan de Azúcar’a (423 metre) gitmelerini öneririz.

Colonia Del Sacramento

Buenos Aires günübirlikçileri için Colonia del Sacramento (kısaca Colonia), Uruguay’ın güneyinde yer alır ve Rio de la Plata’nın komşusudur. Buenos Aires’ı, körfezin diğer tarafından görür ve buradan yapılacak günlük geziler için oldukça uygundur.

Uruguay, Colonia Del Sacramento

Colonia’nın nüfusu 26.231 ve UNESCO Listesi’nde tarihi merkeziyle ünlü bir yer. 1680’de Portekizliler tarafından kurulmuş ve başlarda bir İspanyol sömürgesi iken zaman içerisinde el değiştirmiş. Colonia, sömürge dönemi binaları (UNESCO onları mütevazı olarak tanımlıyor), meydanlar ve arnavut kaldırımlı caddelere sahip. Oldukça küçük bir yer olan Colonia’yı yürüyerek dolaşabilirsiniz. İkonik caddelerinden biri olan Calle de los Suspiros, arnavut kaldırımlara ve caddenin her iki tarafında bulunan renkli evlere sahip.

Diğer turistik yerler arasında, çeşitli (ve yine mütevazı) müzeler, El Faro olarak adlandırılan, güzel bir Rio ve şehir manzarası sunan deniz feneri bulunuyor. Bunların dışında güzel yemekler yiyebilir ve el yapımı eşyalar alabilirsiniz. Burada tek yapmanız gereken ağırdan almak, çünkü burası öyle bir şehir.

Yorumda Bulun