San Marino Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Avrupa’da Vatikan ve Monako’dan sonra en küçük üçüncü ülke olan San Marino’nun tek sınır komşusu İtalya’dır. Her tarafı İtalya’yla çevrili olan ülke nüfusunun çoğunluğu bankacılık ve turizmden gelir sağlamaktadır. Ülke dokuz idari bölgeye ayrılmıştır. Dokuz bölgenin her biri kale olarak nitelendirilmekte ve her kalenin yer konseyi bulunmaktadır. San Marino çok partili temsili demokrasi ile yönetilen demokratik bir cumhuriyettir.

Ülkede havalimanı ve tren istasyonu bulunmamaktadır. 61,2 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip olan San Marino’nun denize kıyısı olmamasından dolayı ulaşım yalnızca karayoluyla sağlanmaktadır ve ülke genelinde otoyol bulunmaktadır. Para birimi olarak Euro kullanılan ülkede üzerinde San Marino bayrağı olan bozuk para da kullanılmaktadır.

100’den fazla ülkeyle diplomatik ilişkileri bulunan ülke, pek çok uluslararası örgüt ve organizasyona üyedir. San Marino 1602 yılında yapılmış anayasası ile dünyanın en eski demokrasisi olarak ifade edilmektedir.

San Marino

Küçük bir ülke olan San Marino kısa sürede gezilebilmektedir. Yalnızca teleferikle çıkabileceğiniz San Marino’nun tepesinde de birçok yapı bulunmaktadır; 19. yüzyıl başlarında yapılan Aziz Marino Bazilikası, 1253 yılında gözetleme kulesi olarak yapılan birinci kule ve 1253 yılında inşa edilip, kalede bulunan üç kuleyi birbirine bağlayan; Siyah Koleksiyonu Müzesi olarak kullanılan ikinci kule, diğer iki kuleyle birlikte ülkenin sembolü olan üçüncü kule, Orta Çağ Burçları, arkeoloji ve resim galerisini içinde barındıran Devlet Müzesi, 1376 yılında yapılan ve içerisinde fresk, resim ve kutsal eşyalardan oluşan serginin yer aldığı Aziz Fransis Müzesi ve Hükümet Binası gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

San Marino’nun başkenti Monte Titano üzerindeki San Marino şehridir. En büyük şehri ise Dogana ’dır. Ülkenin tek komşusu dört yanını çevreleyen İtalya’dır. İdari bölümler castelli adıyla adlandırılan dokuz belediyeden oluşmaktadır. Bu belediyeler, Acquaviva , Borgo Maggiore, Chiesanuova, Domagnano, Faetano, Fiorentino, Montegiardino, Serravalle ve başkent San Marino‘dur.

 

Yorumda Bulun