Makedonya Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Makedonya Cumhuriyeti veya kısaca Makedonya, Balkanlar’da bir ülke. Kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda Bulgaristan ile komşudur. Başketni Üsküp ile gezimize başlıyoruz.

Üsküp, gerek tarihi mirası gerekse de kültürel çeşitliliğiyle mutlaka görülmesi gereken bir kent. Balkan turlarının gözdesi olan Makedonya’nın başkentinde tatilinizi geçirmek istiyorsanız, hazırladığımız Makedonya gezi rehberi ile yeme-içme kültürü, gezilecek yerleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Üsküp

Makedonya, Üsküp

Havayolu şirketlerini düzenlediği diret uçuşlarla veya İstanbul’dan kalkan otobüslerle ulaşabileceğiniz Üsküp’te toplu taşıma otobüsler aracılığıyla sağlanıyor. Metro veya hafif raylı sistemin bulunmadığı kentin otobüs filosu, bir dönem ülkemizde de gözde olan ve özellikle Londra’ya giden gezginlerin aşina oldukları çift katlı taşıtlardan oluşuyor. Bu otobüslere binmek için gerekli biletleri gişelerden veya şoföre ödeme yaparak satın alabilirsiniz. Ancak gişeden bilet almanın daha ucuz olacağını sakın unutmayın.

Şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz diğer taşıtlarsa taksi ve bisiklet. Ücretleri düşük olan taksileri özellikle gezmek istediğiniz yer yakınsa tercih edebilirsiniz. Bisiklet kiralamak içinse kentin her köşesine yayılmış operatörleri kullanabilirsiniz. Eğer Makedonya meydanı gibi şehrin merkezinde konaklarsanız çoğu gezilecek yere yürüyerek ulaşabilirsiniz, toplu taşımaya ihtiyacınız kalmaz.

Üsküp Havaalanı-Şehir Merkezi Arası Ulaşım: Kent merkezinden 24 kilometre uzaktaki Üsküp Büyük İskender Havalimanı’ndan şehre ulaşım için otobüs seferlerinden veya taksilerden faydalanabilirsiniz. Yolculuk ortalama 20 dakika sürüyor.

Üsküp gezi rehberi içerisindeki konular arasında en kolay uyum sağlayacağınızı düşündüğüm başlık mutfak kültürü. Bu kadar emin konuşmamın nedeniyse ülke mutfağında Osmanlı etkilerinin hala görülüyor olması. Ülkede tarım faaliyetlerinin zengin olması ise yemeklerin çeşitliliğini artırıyor.

Ağız tatlarına düşkün olmalarıyla tanınan Makedonlar’ın kuzu kebabını, kuzu etli güvecini ve sebze yemeklerini öncelikli olarak tatmanızı öneriyorum. Sarımsak, soğan ve biber gibi tanıdık aromaları kullanan Üsküp halkının işlettiği restoranlarda kıymalı olarak hazırlanan sarma ve dolmaların, çorbaların turşu eşliğinde servis edildiğini görebilirsiniz.

Tatlılara bakacak olursanız, yine bizim mutfak kültürümüzde olan lezzetleri tatma fırsatı yakalayabilirsiniz. Üsküp’te puding gibi görece yeni tatların yanı sıra baklava, tulumba, revani, helva gibi geleneksel lezzetler bulmak oldukça kolay.

Diğer Balkan şehirlerinde olduğu gibi Üsküp’te de restoranlarda bahşiş bırakma kültürü bulunmuyor.

1392 yılından itibaren, 500 yıldan fazla bir süre Osmanlı egemenliği altında kalmış olan Üsküp’te gezilecek yerlerin büyük bölümü hamam, cami, han, köprü gibi mimarisine aşina olduğumuz eserlerden oluşuyor.

Şehirde gezilecek yerlerin başında, en eski yapılardan birisi olan Üsküp Kalesi geliyor. Kalenin dışında Osmanlı’dan kalma yapıları görmek isterseniz Taş Köprü, Mustafa Paşa Camii, Davut Paşa Hamamı, Kapan Han gibi yapıları ziyaret edebilirsiniz.

Üsküp hakkında bilgi edinmek için Arkeoloji Müzesi’ne veya Makedonya Mücadele Müzesi’ne gidebilir; Aziz Ohrid Kliment Katedrali ve Aziz Saviour (Spas) Kilisesi sayesinde Ortodoks inanışı ve mimarisi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Kentte ateşli tartışmalara sebep olan yenileme çalışmalarının sonuçlarını ise Makedonya Meydanı’nda görebilirsiniz.

Üsküp’ün tarihsel ve mimari bakımdan önemli gezilecek yerleri hakkında daha fazla bilgi için “Üsküp Gezilecek Yerler” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Üsküp’te bir hediyelik eşya dükkanı. Boy boy deri çarklar en güzel yöresel hediyelerden.

Üsküp’ün tarihine ve kültürüne yönelik gezintileriniz arasında alışveriş yapmak isterseniz Capitol ve Skopje City Mall gibi alışveriş merkezlerine veya Eski Pazar, Bit Pazarı gibi daha otantik yerlerine gidebilirsiniz.Alışveriş merkezlerinde tanıdık markaları sıkça görebilirsiniz. Deneyimli gezginlerin mutlaka uğradıkları pazar yerlerinde ise yerel kültüre ait kıyafetlerden ve eşyalardan, ev yapımı gıda maddelerine kadar pek çok ürünü bulabilirsiniz. Bu bölgelerin dışında Türk nüfusun yoğun olduğu mahallelerde de çok sayıda mağaza ve bir adet çarşı bulunuyor.

Hazır konusu açılmışken Üsküp’ün hazır giyim ürünleri satın almak isteyenler için çok da uygun bir şehir olmadığını belirtmek istiyorum. Bunun nedeni kentte satılan çoğu tekstil ürününün Türk firmaları tarafından ihraç ediliyor olması.

City Park, Üsküp’te konaklama yapabileceğiniz hem ekonomik hem de kaliteli tesislerden bir tanesi.

 

Ohrid

Makedonya, Ohrid

Önemli bir turistik kent olan Ohrid, büyüleyici atmosferi ile yaz mevsimi başta olmak üzere dört mevsim gezginler tarafından büyük ilgi görüyor. Ortaçağ döneminden kalma manastır, kilise, cami ve kale, hisar gibi pek çok tarihi yapıyı bünyesinde bulunduran ve UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan etkileyici şehir, eski bir kent olmasının yanı sıra doğal güzellikleri sayesinde de dünyanın dört bir yanından gelen insanlar tarafından tercih ediliyor. Ohrid şehrinin gezilip görülmeye değer önemli yerlerinden oluşturduğumuz Ohrid gezilecek yerler listesini inceleyebilirsiniz.

1979 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne eklenen Ohrid Gölü, turistik bakımdan şehrin en önemli noktaları arasında sayılıyor. Eşsiz manzarası ve huzurlu ortamı ile şehrin göz bebeği olan turistik göl, özel tekne turları sayesinde gezginlere unutulmaz anlar yaşatıyor.

Muhteşem bir Ohrid şehir manzarasını ayaklarınız altına seren Ohrid Kalesi (Samuel’s Fortress), gölün manzarasını, güneşin doğunu ve batışını en iyi şekilde görebileceğiniz noktalar arasında yer alıyor. Şehrin en yüksek tepelerinden birine inşa edilmiş olan tarihi yapı, konumu nedeni ile bol bol fotoğraf çekmenize imkan sağlıyor.

Uçurumun hemen kenarında dik kayalıklar üzerinde inşa edilen ve şehrin en dikkat çekici yapıları arasında sayılan Sveti Jovan Kaneo Kilisesi‘nin (Church of St. John at Kaneo) geçmişi 13. yüzyıla kadar uzanıyor. Stevi Jovan Kaneo Kilisesi mimari özelliklerinin yanı sıra ünlü “Before the Rain” filminin çekildiği yer olması nedeni ile de dikkat çekiyor. Şehir ve Ohrid Gölü manzaralarını ziyaretçilerine sunan kiliseyi gezebilir ve ayrıca eski yapıda fotoğraf çekebilirsiniz.

9. yüzyılda inşaa edilen St Sophia Kilisesi (Church of St. Sophia), etkileyici mimari özellikleri ile Makedonya’nın sanat anlayışını gözler önüne seriyor. Osmanlı Devleti zamanında birtakım ilaveler ile camiye dönüştürülen kilise, Makedonya Osmanlı topraklarından ayrıldıktan sonra tekrar kilise haline getiriliyor. Tarihi dönüşümden kalan izlere daha yakından şahit olmak ve kilisenin bölgenin kültürünü yansıtan mimari yapısını görmek isterseniz kiliseyi ziyaret edebilirsiniz.

Şehrin en önemli gezi noktalarından biri olan Ohrid Antik Tiyatrosu (Ancient Theatre of Ohrid), mimari yapısı ve mükemmel akustiği ile dikkatleri üzerine çekiyor. Eski Ohrid bölgesinde yer alan antik tiyatro halen çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Pek çok kez restore edilerek Roma döneminden günümüze kadar gelebilen tiyatroyu keyifli vakit geçirmek için özellikle etkinlik zamanlarında ziyaret edebilirsiniz.

Bizans stilini yansıtan mimari yapısı ile ön plana çıkan Saint Panteleimon Kilisesi, son derece etkileyici detaylara sahip olan dış ve iç tasarımı ile ziyaretçilerinin ilgisini topluyor. Osmanlı Devleti yönetimi sırasında camiye dönüştürülen manastır, Ohrid Gölü ile birlikte görkemli bir manzara sunuyor.

Kağıdın yapım aşamasını canlı olarak izleyebileceğiniz, el yapımı kağıtları ve eski baskı tekniklerini görebileceğiniz National Workshop For Handmade Paper (Lupco Panevski), Ohrid gezilecek yerler listesinin ilk sıralarını alabilir.

Ohrid’in en önemli ve ünlü yapılarından biri olan Robevci House, günümüzde halen korunmaya devam eden kültür anıtları arasında yer alıyor. 1863-1864 yılları arasında tamamlanan evin üst katları Robevci ailesinin bazı eşyaları ile birlikte değerli sanatçıların eserlerine ve sergilerine ev sahipliği yapıyor.

Göl kıyısında yer alan St Naum Manastırı (Monastery of Saint Naum), mimari yapısı ve muhteşem manzarası ile turistlerin ilgi odağı oluyor. Mozaikler, işlemeler ve resimler ile dikkatleri üzerine çeken manastırı ziyaret edebilir ve tarihi gelişimi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Ohrid’in ikonik hale gelmiş farklı dönemlere ait önemli resimlerinden oluşan koleksiyonların sergilendiği Icons Gallery, şehrin kültürel ve tarihi mirasını ortaya koyuyor. Özellikle sanatseverler tarafından mutlaka ziyaret etmesi gerek galeride hoş vakit geçirebilirsiniz.

Özellikle pazar günleri hizmet veren Ohrid Eski Çarşı‘da (Old Bazaar), çeşitli el yapımı ürünler, yiyecekler ve içecekler satışa sunuluyor. Bölgeye özgü el sanatlarını inceleyebileceğiniz ve satın alabileceğiniz çarşıda, eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Kültürel ve tarihi açıdan önemli bir yere sahip olan Ohrid, arkeolojik bir kompleks olan su altı müzesi Bay of Bones ile turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Önemli bir turistik cazibe noktası olan Bay of Bones Museum, tarih öncesi çağlardan başlayıp tarih çağlarını içine alan bir zaman yolculuğuna çıkmanıza yardımcı oluyor. Su üzerinde bir platform şeklinde inşa edilen ve açık hava müzesi haline getirilen müzede kerpiç kubbeli küçük yapılarda sergilenen tarihi eserleri inceleyebilirsiniz.

1573 yılında inşa edilen Ali Paşa Camii (Ali Pasha Mosque), ihtişamlı mimarisi ile dikkatleri üzerine çekiyor. İslami üslubu tam anlamı ile yansıtan dini yapı halen cami olarak kullanılıyor.

Çatıları ve aynı tipteki sevimli mimarileri ile ön plana çıkan Ohrid Evleri, şehrin tarihi atmosferi ile mükemmel bir ahenk oluşturuyor. Huzur veren görünümleri ile Safranbolu evlerini anımsatan küçük evler, şehri ziyaret eden turistler tarafından ilgi görüyor.

Mimari bakımdan oldukça görkemli bir görünüme sahip olan The Church of St. Bogorodica Perivlepta (St. Clement), Ohrid Gölü manzarasının hakim olduğu yerlerden birisi. İçinde yer alan freskler ve resimler ile öne çıkan kilise, özellikle fotoğraf meraklılarının keyifle gezip bol bol fotoğraf çekebileceği mekanlar arasında sayılabilir.

Yorumda Bulun