Louisiana Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Louisiana ya da Luisyana, ABD’nin eyâletlerinden birisidir. İsmini Fransa kralı olan XIV. Louis’ten almıştır. Bölge (Mississippi ve Kayalık Dağlar arasındaki tüm topraklar), Napolyon liderliğindeki Fransızlar tarafından 1800 yılında İspanyollar’dan alındıktan üç yıl sonra (1803) Amerikalılar’a 80 milyon franka satılmıştır. Amerikan tarihinde bu alışverişin büyük önemi vardır. Çünkü parayla alınan bu bölgenin sınırları, 1803 yılındaki Birleşik Devletler sınırlarından daha büyüktür. Cazın doğum yeri burasıdır. Ülkede her yıl nisan ayında caz festivalleri düzenlenir.

New Orleans

New Orleans, Amerika’nın Louisiana eyaletinin liman şehri. 1718’de Fransızlar’ın bataklıklar içindeyken bulduğu şehir, ülkenin en eski şehirlerinden biri. Kreole (ABD’nin güney eyaletlerindeki Fransız yerleşmecilerin soyundan gelen beyazlar), Fransız, Karayipli ve Afro-Amerikan etkilerinin bir harmonisi olan, değişik yerlerden biri. New Orleans, ABD’deki en popüler turist merkezlerinden biri.

Ünlü Mardi Gras Karnavalı ve Caz Festivali (ocak ayının başlarından nisan ve mayıs aylarına kadar devam eder) ile şehir, ağzına kadar insanla dolar. Yılın geri kalanında da, burada bir sürü görülecek yer var. Birçok olayın yaşandığı Fransız Mahallesi ve onun merkezinde bulunan Presbytere ve Cabildo’nun çevrelediği, St. Louis Katedrali’ne ev sahipliği yapan Jackson Meydanı’nı içinde bulundurur.

Yürüyerek keşfedebileceğiniz Fransız Mahallesinde, birçok çeşitte yiyecek ve içecek mekanını, parti alanlarını bulabilirsiniz (Bourbon Sokağı’ndaki gece hayatını takip etmelisiniz). New Orleans’daki bir diğer ünlü yer, size oldukça tuhaf gelebilir ama şehrin mezarlıkları.

“Amerika’nın Avrupalı Şehri” olarak bilinen New Orleans, kendine özgü kültürü, yemekleri ve tarihi dokusu bugün, Amerika Birleşik Devletleri’nin en çok ziyaret edilen on şehrinden biridir.

Fransız Mahallesi

Louisiana, Fransız Mahallesi

ABD’nin Ulusal Tarihi Alanlar listesinde yer alan Fransız Mahallesi, “Vieux Carré” olarak da bilinir. Mississippi Nehri’nin kıyısında konumlanan alan şehrin en eski yerleşim alanı ve tarihi merkezidir. Mahallenin içerisindeki en ünlü noktalardan biri Jackson Meydanı’dır. Yemyeşil bir alanın çevresinde simetrik olarak inşa edilmiş tarihi 18. yüzyıl evlerinin bulunduğu meydan renkli ve dinamik yapısı ile her gün yüzlerce turisti ağırlar. Meydanın güneyinde bulunan Decatur Street’ten hareket eden faytonlar ile şehir turları düzenlenir.

Aziz Louis Katedrali

Louisiana, Aziz Louis Katedrali

Şehrin tarihi merkezi Fransız Mahallesi’nde yer alan Aziz Louis Katedrali, New Orleans’ın en etkileyici binalarındandır. Rönesans ve koloni mimarilerine sahip katedral, 1718 yılında Fransa Kralı IX. Louis’in onuruna inşa edilmiştir. 1788’de şehirde çıkan büyük yangından etkilenen katedral harabeye dönmüştür. 1794 yılında yeniden inşa edilen Aziz Louis Katedrali, günümüzde halen hizmet vermektedir ve ülkenin en eski dini yapılarından biridir. Şehrin kalbinde, tüm görkemiyle yıllardır ayakta duran yapı New Orleans’ın en önemli simgesidir.

Tarihi Mezarlar

New Orleans, Historic Cemeteries

“Ölüler Şehri” ünvanı ile tanınan New Orleans, deniz seviyesinin altında yer alır ve bu nedenle ölüler toprağın altına değil, toprağın üstünde bulunan lahit ve mozolelere defnedilir. Bu farklı defin yöntemi sayesinde şehirde mezar taşları ve mezarlıklar oldukça görkemli, etkileyici bir hal almıştır. Şehrin adeta bir açıkhava galerisini andıran, ihtişamlı mozoleler ile dolu mezarlıkları büyük ilgi çekmektedir. Fransız Mahallesi içinde yer alan Aziz Louis Mezarlığı, şehrin en tarihi mezarlığıdır. Burada, voodoo kraliçesi olarak bilinen ünlü Marie Laveau gibi New Orleans tarihinin önemli şahsiyetlerinin mezarları bulunmaktadır.

Audubon Akvaryumu

Fransız Mahallesi’nde, Mississippi Nehri’nin kıyısında konumlanan Audubon Akvaryumu, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük sualtı merkezlerindendir. Akvaryumun içinde Karayip Resifi’nin ve Meksika Körfezi’nin canlandırıldığı sualtı sergileri yer almaktadır. Sualtı yaşamının tüm güzelliklerinin aktarıldığı sergiler, tüp tünellerinden içinde yürüyerek ziyaret edilmektedir. Audubon’da ayrıca, egzotik hayvanlara ev sahipliği yapan Amazon Yağmur Ormanları bölümü bulunmaktadır.

New Orleans Sanat Müzesi

NOMA olarak da bilinen New Orleans Sanat Müzesi, Şehir Parkı (City Park) içinde konumlanır ve şehrin en eski sanat müzesidir. 1911 yılında kurulan müzede, Rönesans, Kızıldereli ve koloni dönemlerine ait 40.000’den fazla eser sergilenmektedir. Müzede ayrıca ünlü Fransız empresyonist sanatçı Edgar Degas’ın çalışmaları da yer almaktadır.

Şehir Parkı

1.300 dönümlük alana yayılan Şehir Parkı, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük altıncı; en çok ziyaret edilen yedinci parkıdır. New York’taki ünlü Central Park’tan %50 daha büyük olan New Orleans Şehir Parkı, dünyanın en büyük ve yaşlı meşe ağaçlarını içinde barındırır. 1853 yılında kurulan park ülkenin en eski parklarından biridir. Parkın içerisinde New Orleans Sanat Müzesi, Atlıkarınca Eğlence Parkı, New Orleans Botanik Bahçeleri, oyun alanları ve pek çok tarihi yapı yer almaktadır.

Louisiana Eyalet Müzesi

Louisiana, Eyalet Müzesi

Cabildo, İspanyol Meclis Binası olarak 1795 yılında inşa edilmiştir. Cabildo, koloni döneminden New Orleans’a miras kalan en ihtişamlı yapılardan biridir. Fransa, 1803 yılında New Orleans’ı da içine alan bölgeyi Cabildo’nun Sala Capitular odasında ABD’ye satmıştır. Tarihi öneme sahip yapı, günümüzde Louisiana Eyalet Müzesi binası olarak kullanılmaktadır. Müzede koloni dönemine ait önemli eserler sergilenmektedir.

Yorumda Bulun