Gine Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Gine Batı Afrika’da yer alan bir ülkedir. Gine ülkesinin doğusunda Mali ve Fildişi Sahili, güneyinde Sierra Leone ve Liberya, kuzeyinde Senegal ve Gine Bissau ülkeleri bulunmaktadır.

Ülkenin batısında ise Atlas Okyanusu yer almaktadır. 33 bölge ve 1 özel alandan oluşan Gine Ülkesi başkanlık tipi cumhuriyet sistemi ile yönetilmektedir. Ülkenin başkenti aynı zamanda en gelişmiş şehri olan Conakry şehridir.

Ülkenin resmi dili Fransızca dilidir. Ülkede Fransızca dışında en çok konuşulan dil Fulanicedir. Ülkenin para birimi Gine frangıdır. Ülke halkının %85’ini Müslümanlar, %8’ini Hristiyanlar, yüzde 7’sini ise farklı yerel inançlara inanan kişiler oluşturmaktadır. Gine ülkesinin genelinde tropikal iklim hüküm sürmektedir.

Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun dönem yağışların az olduğu ve sıcaklıkların düşük olduğu Aralık ve Mart ayları arasıdır. Gine Ülkesi vize isteyen ülkeler arasındadır. Gine ülkesine Türkiye’den Aktarmalı olarak ulaşım sağlanmaktadır.

Batı Afrika’da yer alan Gine’nin Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri hakkında ayrıntılı bir yazı kaleme aldık. Bu yazı sayesinde ülkenin idari yapısı hakkında ayrıntılı bilgi öğrenmiş olacağız. Şöyle ki;

33 bölge ve 1 özel alandan oluşan Gine Ülkesi başkanlık tipi cumhuriyet sistemi ile yönetilmektedir. Ülkenin başkenti aynı zamanda en gelişmiş şehri olan Conakry şehridir.

12.947.122 toplam nüfusuyla Afrika kıtasının batı bölümünde yer alan Gine, doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla her yıl çok sayıda ziyaretçi çekmektedir.

Kankan

Ülkenin orta doğusunda yer alan Kankan, Milo nehri kıyısında kurulmuş bir şehirdir. Yaklaşık 200 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 3. şehridir. Burada gezilip görülecek birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Buraya yolunuz düşerse bu şehre uğramadan geri dönmeyiniz.

Gine’de yer alan Îles de Los, 80 km²’lik alanıyla görülmeye değer bir adadır. Bu ada rakımı yaklaşık  47 m’dir. Burada bişrçok doğal güzellik bulunur. Sevdiklerinizle birlikte huzurlu bir tatil yaşamak için bu adayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca ada üzerinde birçok hayvan türü bulunur. Buraya şehir merkezinden tekne turuyla ulaşabilirsiniz. 

Gine’de yer alan Fouta Djallon, 1.515 m yüksekliğiyle ülkenin en yüksek dağıdır. Burada birçok doğal güzellik alanı bulunur. Buraya adrenalin seven maceraperest gezginleri beklemektedir. Buraya yolunuz düşerse uğrayın derim.

Konakri

Başkanlık Sarayı, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Ülkenin sembol yapılarından biri olup buraya gelen turistlerin çoğu burayı görüp öyle dönmektedir. Sizin de yolunuz düşerse uğrayıp öyle geri dönün.

Gine Ulusal Müzesi, gezilip görülmeye değer önemli bir yapıdır. Burada çok sayıda tarihi yapı sergilenmektedir. Ülkenin tarihi ve kültürü hakkında bilgi almak için bu müzeyi mutlaka ziyaret edin.

Soumba Şelaleleri, Ülkenin doğal güzelliklerini keşfetmek için oldukça uygun bir yerdir. Hatta ülkenin en güzel doğal güzelliği olarak bilinmektedir. Şehir hayatında sıkıldıysanız sevdiklerinizle buraya gelip huzurlu bir gezi yapabilirsiniz. Burada bol bol fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

Gine, Konakri

Conakry Büyük Camii, 1982 yıllında Suudi Arabistan Kralı Fahd’ın sağladığı ekonomik destekle Gine’nin ilk başkanı Ahmed Sékou Touré tarafından inşa edilen ülkenin en büyük camisidir. Bu nedenle önemli bir yere sahiptir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu camiyi ziyaret edin derim. Mimarisi oldukça dikkat çekmektedir.

Madina Market, hediyelik eşya almak için oldukça uygun bir yerdir. Ülkenin en renkli ve canlı yeri olarak bilinmektedir. Burada birçok yerel ürün satılmaktadır. Alışveriş denilince akla ilk olarak burası gelmektedir. Kitap, tekstil ve gıda ürünlerinin birçok ürünü bu pazarda bulabilirsiniz.

Conakry Botanik Bahçesi, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Ülkenin oksijen kaynağı olarak bilinmektedir. Bu bahçede çok sayıda bitki türü bulunmaktadır. Buraya gelip hayatınızda hiç duymadığınız bitkileri görüp hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gine ve Fildişi Sahili’nde yer alan Nimba Dağı Yasaklı Doğa Siti, 175,4 km²’lik alanda 1944 yıllında kurulan bir koruma alanıdır. Bu koruma alanı Unesco tarafında korum altına alınmıştır. Burada birçok hayvan türü bulunmaktadır. Özellikle soyu tükenmekte olan hayvanları burada görebilirsiniz. Toplam 17.540 hektar alan üzerinde yer alan bu doğa siti, her yıl birçok kişi tarafında ziyaret edilmektedir.

Yorumda Bulun