Washington Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Washington’da nereye gidilir ? Malumunuz, bizi hep rehberimiz gezdirdiği için, çok fazla araştırma yapmadan, bizi nereye götürdüyse peşinden gittik. Bende, gezdiğimiz yerleri kabaca, aşağıda özetledim. Gideceğiniz yerlerin, şehrin tam olarak neresinde olduğunu görmeniz için de, haritayı ekledim ve daire ile işaretlediğim yerin, göreceğiniz yerlerin tahmini alanını belirttim. Zaten her yer oldukça birbirine yakın.

Eğer görmek istediğiniz yapıların tek tek şehrin neresinde olduğunu görmek istiyorsanız tıklayınız. Ama birkez daha söylüyorum, benim gitmediğim daha bir sürü yer var. Onları da, en aşşağıda “Benim yapmadığım ama size tavsiyelerim” bölümünde anlatıyor olacağım. Eğer zamanınız bol olursa, benim gitmediğim yerlere sizler umarım gidersiniz.

 • White House (Beyaz Saray ) : İlk durağımız malum en can alıcısı, en popüleri ve belki de en gereksizi. Cumhurbaşkanı’nın konakladığı sarayı. Yolda gelirken tek heyecanlandığım, Beyaz Saray’ı kanlı calı görecek olmaktı. Yanılmışım. Zaten böyle yerleri gördükten sonraki seyahatlerimde birşeyi öğrendim : Gideceğin yerin, göreceğin yapının çokta önemi yok. Önemli olan sürekli bir yerlere gidip, insanları, kültürleri, onların yaşayışlarını görmek. O yüzden Beyaz Saray, yok şöyle güzel, yok böyle güzel gibi birşey duymayı beklemeyin. Bina işte. Önünde 2 fotoğraf çektik hepsi o. Asıl bu şehirde güzel olan şeyler, görülmesi gereken önemli yerler bundan sonrakiler. Ama yinede içerisi nasılmış derseniz, biz haliyle giremedik, interaktif tur yapmışlar. Tıklayınız efenim.
  White House-Beyaz Saray

  White House-Beyaz Saray

 • US Capitol (Amerikan Kongre Binası) : Şehirde görülecek yerler hemen hemen yanyana olduğu için, bir sonraki durağımız olan Amerikan Kongre Binası’na gidiyoruz. Baştan söyleyelim : Bu binayı isterseniz gezebiliyorsunuz. O meşhur konuşmaların yapıldığı bina. Zaten en meşhur binası bence bu. Çünkü, çoğu insan bu binayı Beyaz Saray ile karıştırıyor. Sebebi ise, etkileyici mimarisi. Binanın bir havası var fotoğrafını çektiren.
  Ekran Alıntısı

  US Capitol (Amerikan Kongre Binası)

 • Washington Monument (Washington Anıtı) : Kongre Binası’nı gördükten sonra, oldukça yeşillik bir alana kurulu olan National Mall’dan geçerek, ülkenin ve dünyanın en önemli anıtı olan, 169 metre uzunluğu ile dünyanın en yüksek dikilitaşı ünvanına sahip olan ve Amerika’nın ilk cumhurbaşkanı George Washington anısına yapılmış olan anıta gidiyoruz. National Mall’dan geçerken, birşeyi de hatırlatayım. Çoğu müze, bu parkın etrafında yer alıyor. Önce parkın içerisinden bahsedeceğim sonra sıra müzelere de gelecek.
  Ekran Alıntısı

  Washington Monument (Washington Anıtı)

 • Lincoln Memorial (Lincoln Anıtı) & Reflecting Pool : Malumunuz, 16 Cumhurbaşkanı olan, köleliği bitiren ve ülkenin birliğini sağlamış ve sonradan suikaste uğramış bir yöneticidir. Anısına yapılan bu Anıt’a gelirken çokta güzel bir havuz yapmışlar. Etrafından yürüyerek Anıt’a gelirken adımınızı attığınız merdivenlere dikkatli bakın. Çünkü burası hayallerin başladığı yer. Martin Luther King Jr.’ın, “Bir hayalim var” sözlerini sarf ettiği yer.
  Ekran Alıntısı

  Lincoln Memorial (Lincoln Anıtı) & Reflecting Pool

 • Vietnam Veterans Memorial (Vietnam Şehitleri Anıtı) : Anıtın hemen sağ tarafında yer alan Vietnam Savaşı’nda savaşmış ve şehit düşmüş veya kayıp olan ABD askerleri için adanmış ulusal bir anıt mezar olarak bilinen, Vietnam Şehitleri Anıtı’na gidiyoruz. Burada yer alan ve yaklaşık 58,000 askerin isminin bulunduğu siyah granit duvar görülmeli.
  Ekran Alıntısı

  Vietnam Veterans Memorial (Vietnam Şehitleri Anıtı)

 • Korean Veterans Memorial (Kore Şehitleri Anıtı) : Sonrasında ise, anıtın sol tarafında kalan ve Kore’de savaşan ABD askerleri için yapılmış olan Kore Şehitleri Anıtına gidiyoruz. Parkın aslında herbir köşesinde anıtlar var. Daha önceden söylediğim gibi, şehirde 300’den fazla anıt yer alıyormuş.
  Ekran Alıntısı

  Korean Veterans Memorial (Kore Şehitleri Anıtı)

 • Thomas Jefferson Memorial (Jefferson Anıtı) : Parkın içerisinde yürümeye devam ediyoruz. Bence en güzel anıtlardan bir tanesi olan Jefferson Anıtı’na gidiyoruz. Roma’da bulunan Pantheon kilisesinden esinlenerek yapılan bina, kubbeli bir yapı. Burada ABD’nin 3. Başbakanı’nın 1947 yılında dikilen bronz heykeli yer alıyor. Merdivenlere oturup manzaranın keyfine bakarken, yavaştan gün dinlenmeye çekiliyor.
  Thomas Jefferson Memorial (Jefferson Anıtı)

  Thomas Jefferson Memorial (Jefferson Anıtı)

 • Madame Tussauds Müzesi : Ertesi gün rehberimizin eşliğinde oldukça kültürel bir gün geçiriyoruz. Önce balmumu heykellerin oluşturduğu meşhur Madame Tussauds Müzesi’ne gidiyoruz. Oldukça başarılı bir şekilde yapılan heykellerin gerçeğinden resmen farkı yok. Dünyanın bir çok noktasında yer alan bu müzeye hayatınızda en az bir kez gitmenizi tavsiye ederim.
  Madame Tussauds Müzesi

  Madame Tussauds Müzesi

 • National Air and Space Museum (Ulusal Hava ve Uzay Müzesi) : Bizim ülkemizde malum müze demek, şehirlerde kurulu olan, 3-5 parça tarihi eserin sergilendiği hatta hemen hemen hiçbirşey ifade etmeyen değerli şeylerin sergilendiği yerlerdir. Ondan sonra, “Neden biz gelişemiyoruz ?”. Dünyanın birçok farklı ülkesinde, inanılmaz müzeler gördüm. Zaten artık müzelere felan girmek dahi istemiyorum. Çünkü, yavaş yavaş sanırım doydum. O kadar başarılı müzeler gördükten sonra, artık idare edenleri insan ister istemez ziyaret etmek istemiyor.  Efendim, bu müze şehrin hatta ülkenin en önemli müzelerinden. Uzay mekiğinden, savaş uçaklarına, uzayda kullanılan ekipmanlara kadar havacılıkla ilgili ne ararsanız bulabileceğiniz müze. Adamlar çoktan uzayın derinliklerine bilmem kaç kez gidip gelmişler, birde kullandıkları araçların müzesini yapmışlar. Bizde, kendi mahallemizde komşunun tavuğu ile uğraşalım. Neyse…
  National Air and Space Museum (Ulusal Hava ve Uzay Müzesi)

  National Air and Space Museum (Ulusal Hava ve Uzay Müzesi)

 • National Museum of Natural History (Ulusal Doğa Tarihi Müzesi) : Hayatımda gördüğüm en güzel müzelerden bir tanesi olan, belkide o zamanlar çok az hatta hiç müze görmediğimdendir, bu müzeye gidiyoruz. O devasa balinaları, filleri, fosilleri, nesli tükenen canlıların iskeletlerini, madenleri, bitkileri ve daha binlerce hayvanın doldurulmuş hallerini görünce, çocuk gibi hissediyorum. Oldukça büyük bir müze ve detaylı gezmeye kalksanız heralde günlerinizi alabilecek kapsamda. Eğer çocuğunuzla ABD’ye gelip yolunuz buralara düşerse, çocuğunuzun dünyaya olan bakış açısının sağlam temeller üzerinde kurulması için bu müzeler inanın çok faydalı olacaktır. Zaten müzeleri gezerken birşeyi farkettim. Aileler kendileri için değil, yanlarında getirdikleri küçücük çocuklarına bu müzeleri göstermek, onlara öğretmek, tek tek anlatmak için ellerinden tutup gezdiriyorlardı. Ne güzel…
  National Museum of Natural History (Ulusal Doğa Tarihi Müzesi)

  National Museum of Natural History (Ulusal Doğa Tarihi Müzesi)

 • Baştan söyleyeyim. Bu müzeyi, artık Niagara Şelalesi’ne giderken yol üstünde gördük.  Turu alacağınızı varsayaraktan yine de yazayım dedim. Çünkü burası Washington’a 5 saat, New York’a ise, 4 saat uzaklıkta. Olurda, kendi aracınızla giderseniz diye de belirtmek istedim. Çünkü, muhtemelen Niagara Şelalesi’ne giderken, yol üstünde olacak. Gelmişken uğranmalı.

Gördüğüm en enteresan cam sanatına dair bir müze. Adamlar, camdan gelinlik bile yapmışlar. Yaklaşık 45,000 parça var ve bazılarının 3,500 yıldan daha bile eski olduğunu söylüyorlar. Gelmişken mutlaka camdan yapılan eşyaların işlemden geçme süreçlerinin gösterisini de izleyin. Ben çok sevmiştim. Müzenin adresini göresiniz diye de, sitesini ekledim. Lütfen tıklayınız.

Ekran Alıntısı

Corning Museum of Glass (Cam Müzesi)

2 günlük Washington turumuz, bolca müze ve hayran olunası şehir düzeni sonrasın sona ermişti. Özellikle müzeler konusunda ayılıp bayıldığımız bir tur olmuştu.

Yorumda Bulun