Utah (Salt Lake City) Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Salt Lake City’de nereye gidilir ? Şimdiii. Bu şehirde yaklaşık 3 ay kalmış birisi olarak en güzel kısmını anlatmaya başlıyorum. Aslında öyle aman aman anlatacak çok birşey yok. Hani olurda yolunuz düşer, Wyoming’de yer alan muhteşem Yellowstone Parkından dönerken ya da Grand Canyon’a giderken sapmak isteyeceğiniz bir yer arıyor olursanız diye ben kendimce gezilecek yerleri size özetledim.

Salt Lake City Gezilecek Yerler-Kırmızı Çember Şehir Merkezi

Salt Lake City Gezilecek Yerler-Kırmızı Çember Şehir Merkezi

 • Great Salt Lake: Şehre Googlemaps’den bakınca göreceğiniz koskoca bir göl olacak. İşte o göl bu göl. Hatta adını şehrin ismine de verdiği  tuz gölü. Etrafında dolaşıp fotoğraf çekebilirsiniz. Başka da “Şurası inanılmaz güzel.” diyebileceğimiz bir şey yok doğrusu.
  IMG_0579

  Great Salt Lake

 • Antilop Adası: Gölün hemen yanıbaşında yer alan bu adaya belirli bir ücret ödeyerek girebilirsiniz. Adada hem yürüyüş yapabilirsiniz hemde antilopları görebilirsiniz. Kafa dağıtmak ve biraz nefes almak için güzeldir.
 • Energy Solution Arena : Şehrin merkezinde yer alan büyük bir basketbol stadı göreceksiniz. İşte bu stad, Utah Jazz takımının stadı. Hatta Utah Jazz’da milli gururumuz Mehmet Okur’da bu takımın formasını giyiyordu. İçeriyi girip stadı gezebilirsiniz. Hatta denk gelirseniz bir maç izleyin. Bilet almak isterseniz tıklayınız.
  Energy Solutions Arena

  Energy Solutions Arena

 • Temple Square (Meydanı) : Bu şehre gelirken ufak çaplı bir araştırma yapmıştım. Dediler ki Mormon diye bir din var. Müslümanlığa çok benziyor. Bu dine mensup insanların büyük bir çoğunluğuda Salt Lake City’de yaşıyor.

Hatta ülkenin en dindar şehri. Vallahi öyleymiş. 3 ay gibi bir süre onlarla yaşamış birisi olarak diyebilirim ki, oldukça dindarlar ve onlar için din çok ama çok önemli. Her yere de ibadetlerini gerçekleştirmek için kiliseler inşa etmişler. Hatta bu dinlerinin merkez üssü işte bu Temple Square. Adamların dini görevleri varç Mesela, bir Mormon dinine mensup genç bir çocuk, 1-2 yıl boyunca dünyanın farklı yerlerine gidip, kendi dinini yaymak için çalışmalarda bulunabiliyor. Alkol içmiyorlar. Seks mutlak yasak. Anca evlenirsen. Çocuklarla konuşurken, Müslümanlığa o kadar benzediğini fark ediyordum ki, ara sıra “E bu İslamiyet işte.” dediğim onlarca zaman olmuştur. Detaylar için tıklayınız.

Temple Square (Meydanı)

Temple Square (Meydanı)

 • Utah State Capitol Building : Bildiğiniz gibi ABD eyalet sistemi ile yönetiliyor. Utah bir eyalet ve bu eyaletin en büyük şehir Salt Lake city. Bu eyaletin yönetim merkezi de işte bu bina. Aynen Washington’dakine benzeyen bir bina. Gelmişken fotoğraf çekilmeli. Zaten Temple Square (Meydanı)’dan hemen 5-10 dakika uzaklıkta.
  IMG_0444

  Utah State Capitol Building

 • Park City: Bu bölge benim en sevdiğiim yerlerden bir tanesiydi. Şehrin biraz dışında kalmasına rağmen gerek alışveriş için gerekse şehrin içerisinde yer alan enteresan binaları, filmlerde izlediğimiz Teksas havasını yaşatıyordu bana. Gelmişken hem alışveriş yapmak hem de güzel bir gün geçirmek için güzel bir bölge.
 • Lagoon Amusement Park : 3 ay boyunca bu parkta çalışıp çok güzel günler geçirip, gözlerimin açılmasına yardımcı olan bu şehrin ve parkın yeri bende çok ayrıdır. Bir Six Flags değildir. Ama bizim ülkemizdeki lunapark mantığında inşa edilen bölgelere açık ara fark atar. 1 gün eğlenmek ve dinlenmek için güzel bir tercih olacaktır. Gelmişken ve fırsatınız varken mutlaka 1 gününüzü ayırmalısınız. Parkın sitesi için tıklayınız.

1-2 gün dinlenmek için güzel bir tercih olan Salt Lake City, aslında Amerika rüyası kuranların çok fazla bir şey beklememesi gereken bir yer. Ama özellikle Wyoming veya Grand Canyon için gelenlerin uğrayabileceği yer.

Yorumda Bulun