Los Angeles Gezi Rehberi

PAYLAŞ:

Los Angeles’da nereye gidilir ? LA’de gezilecek yerler oldukça dağınıktır. Özellikle eğlence parkları şehrin dışında kalır. Ayrıca şehri tepeden görmek için çıkılacak gözetleme noktalarına da araç ile gitmelisiniz. O yüzden araçla gezmek her zaman avantajlıdır. Birde kalabalık bir şehir olduğu için genelde trafik vardır. Ben bizim yaptığımız rotayı kendimce aşağıda anlattım. Hatta aşina olasınız diye haritada da işaretledim.

Eğer siz isterseniz bambaşka da rotayı takip edebilirsiniz. Ama dediğim gibi, özellikle eğlence parkları şehrin oldukça dışarısında kalıyor. Zamanlamanızı ona göre yapmanızda fayda var (Six Flags ve Malibu Beach’i haritada gösteremedim.Ekran yetrmiyor). Yol uzun sürecektir. Ama inanın bana yaptığınız her 1 km, yaşayacaklarınıza değecek. Şimdiden iyi eğlenceler…

Tahmini Los Angeles Rotası

Tahmini Los Angeles Rotası-Anlatacaklarım Mavi Yolların Oluşturduğu Bölgelerde Olacak

 • Santa Monika : Pasifik okyanusu sahilinde yer alan ve en popüler sahillerden bir tanesi olan muhteşem bölge. Yukarıda belirttiğim gibi konaklamanızı burada ayarlayabilirseniz oldukça eğlenebilirsiniz. Alışveriş yapabilir sahilinde güneşlenebilirsiniz.Ayrıca şehirde görebileceğiniz en fazla turist bu gölgede bulunur. Ama yerli insanlarda özellikle haftasonu zaman geçirmek için bu bölgeye gelir.
  Santa Monica Sahilleri

  Santa Monica Sahilleri

 • Venice Beach : LA’in en renkli plajlarından birisi.Santa Monika sahilinden güneye doğru yürüyün yada bisiklet kiralayın. Yaklaşık 30 dakika sonra Venice Beach’e ulaşırsınız. Sahil şeridi oldukça güzel.Özellikle akşamüstü yürümenizi tavsiye ederim. Tam huzur bulmalık.
 • Malibu Plajı : LA’in en temiz sahillerinin bu bölgede bulunduğu söylenir. Özellikle ABD jet sosyetesinin evleri bu bölgededir.Bir sürü plaj bulunur.Dilediğiniz plaja gidebilirsiniz. Biz sadece araçla gezmekle yetindik. Zaten insanın o evlerin fiyatlarını duyduktan sonra biraz canı sıkılmıyor değil…
  Malibu Sahilleri

  Malibu Sahilleri

 • Universal Studios : Seyrettiğiniz çoğu Hollywood yapımı filmi, üstü açık arabalarla gezerek,nasıl çekildiğini görebilir, setleri gözlemleyebilir, çocuklar gibi eğlenebilirsiniz. Burayı görmeden LA’den ayrılmayın. Buraya gelince uzun kuyruklara hazırlıklı olun.Özellikle haftaiçi gitmeye çalışın. Ayrıca gitmeden önce, gösterim saatlerine göre plan yapın. Farklı şov ve etkinlikler olduğu için, planlama yapmazsanız gösteriler kaçırabilirsiniz. Ayrıca biraz daha ücret ödeyerek Front Line Pass alabilirsiniz(Normal bilet 84 $,Front Line Pass 139 $). Böylece sırada daha önlere geçerek zaman kazanabilirsiniz. Birde benim en çok sevdiğim kısmı Simpson’s idi.Kesinlikle sırasını bekleyin ve ne yapıp edin 1 kez deneyin.Universal Studios’un açılış-kapanış saatleri için tıklayınız.
  Universal Studios

  Universal Studios

 • Six Flags : Adrenalinden kalbiniz durabilir. Devasa rollar-coaster’ların olduğu, çığlıklarınıza hakim olamayacağınız eğlence parkı. Bütün rollar-coaster’lara en az bir kez binmeye çalışın. İnanın adrenalin seviyorsanız çok memnun olacaksınız. Sabah 9’dan akşam 6’ya kadar burada çocuklar gibi eğlenmelisiniz.Şehirden araç ile 40 dakikalık mesafede yer alır.Ceplerinizde eşya olmamasına dikkat etmelisiniz.Araçlar sizi 360 derece savurduğu için herşey cebinizden dökülebilir.Ya ceplerinizin kapalı olduğundan emin olun yada yanınıza eşya almayın.Websitesi için tıklayınız. Ah ahhhh. Keşke bir kez daha gidebilsem. Eğlence parkında 3 ay çalışmış olan birisi olmama rağmen, Six Flags’den gerisinin yalan olduğunu o Roller Coaster’lara bindikten sonra gördüm.
  Six Flags-Roller Coasterlar

  Six Flags-Roller Coasterlar

 • Hollywood : Burada meşhur walk of fame (Ünlülerin ayak ve el izlerinin olduğu yer) bulunur. Ayrıca oscar törenlerini yapıldığı bina olan Dolby Theater’da buradadır.Hemen yanında Çin Tiyatrosu bulunur. Ünlülerin balmumu heykellerini görmek isterseniz Hollywood Madam Tussaud’ta burada bulunur.Akşam gelirseniz,gündüze nazaran daha keyif alarak gezersiniz.Birde araç ile gelecekseniz her daim trafik olur. Bilginize.
  Dolby Theather

  Dolby Theater-Hollywood

 • Beverly Hills : LA’in kalbi neresi diye sorarsanız burası derim. Burada şanslı iseniz bir ünlüye denk gelebilirsiniz. Ana caddesi Rodeo Drive’dır. Bir çok kafe,restoran ve alış-veriş merkezi burada bulunur. Ancak yürürken özellikle bayan arkadaşlarım için söylemek istiyorum, mağazalarda yer alan kıyafetlere çok özenmeyin. Psikolojiniz bozulabilir. ABD kıyafet konusunda inanılmaz derecede ucuz olan bir yer olmasına rağmen, sanırım bu gelenek Beverly Hills’de geçerli değil. Gidin paşa paşa mis gibi Outletler’de alışverişinizi yapın derim.
  Bevery Hills

  Bevery Hills

 • Westwood Village : Hollywood ünlülerini görebileceğiniz, film galalarının olduğu yer. Biz hiç denk gelmedik ama siz şanslıysanız denk gelebilirsiniz.
 • Griffith Observatory (Gözlem Noktası): Hollywood tabelasını görebileceğiniz ve aynı zamanda şehri tepeden görebileceğiniz gözlem noktası. Buradan bütün şehir ayaklarınızı altında. Dilerseniz aracınızla da Hollywood tabelasının bulunduğu bölgeye de gidebilirsiniz. Ama bana sorarsanız hiç gerek yok. Bilginize…
  Grififth Observatory

  Griffith Observatory

 • UCLA(Kaliforniya Üniversitesi) : Dünya’nın en iyi ilk 10 üniversitesinden birisi olan UCLA kampüsünü mutlaka gezin. Bizdeki gibi öyle güvenlik falan yok. Bahçesinde oturup biraz zaman geçirin. Üniversite’nin ne demek olduğunu,orada okumasanızda,bir kaç saatliğine tadın. Biz üniversitenin içerisine girip bahçesinde gezerken üniversite burası mı diye kendimizce ikilemde kalmıştık. Kampüsün içerisinde aylak aylak dolaşıp, çimlerinde oyalandık. İnsan özenmiyor değil…
  UCLA

  UCLA

 • Downtown(Şehir Merkezi) : Bu bölge finans bölgesidir. Gökdelenlerin bulunduğu ama turistik çokta birşeyin olmadığı bölge. Sadece filmlere konu olmuş olan binaları görmek için uğradık. Birde Çin mahallesi, İtalyan mahallesi gibi bölgeler Downtown’da yer alıyor.
  Downtown-Şehir Merkezi

  Downtown-Şehir Merkezi

 • Staples Center : NBA’in Los Angeles Lakers takımın maçlarını yaptığı stad. Denk getirebilirseniz bir maç izlenmeli.Hatta bir sürü etkinlikte burada düzenlenmekte. Sitesi için tıklayınız. Biz denk getiremedik. Umarım siz denk getirip bu deneyimi tadarsınız.
  Staple Center

  Staples Center

 • Walt Disney Konser Salonu : İlginç bir mimarisi olan bina.Dışı paslanmaz çelikten yapılmış.2265 kişilik dev konser salonu.Güncel konser programı için tıklayınız. Gelmişken gidilebilir. Biz dışarıdan görmekle yetindik.
  Walt Disney Konser Salonu

  Walt Disney Konser Salonu

 • Küçük Tokyo : Özellikle Japonların yaşadığı bölge.Buradaki Japon Amerikan Ulusal Müzesi gezilebilir, Japon kültürünün izlerini bu mahallede yaşayabilir ve küçük butiklerden alışveriş yapabilirsiniz. Zaten bu bölgeden birinden çıkıp diğerine yürüyerek gidebiliyor olacaksınız.
  Küçük Tokyo

  Küçük Tokyo

 • Çin Mahallesi : Heryerde olduğu gibi LA’dede Çin mahallesi var. Burada alışveriş yapabilir, yemek yiyebilirsiniz. Özellikle Meksika restoranları ile dolu olan Olvera caddesi görülmeye değer. Diğer bölgelere göre hem daha ucuz hem daha güzel.
  Çin Mahallesi

  Çin Mahallesi

 • Exposition Park : Müzeler bölgesidir. Gelmişken bir kaç müze görmek istiyorum diyorsanız tarih ve sanat müzelerine göz atabilirsiniz. Emin olun hayran kalacaksınız. Adamlar her konuda olduğu gibi müze konusunda da başarılılar. Sadece 1 şehire yatırım yapmamışlar. Bütün şehirleri olabildiğinde kültürel ve sanatsal anlamda geliştirmişler.
  Exposition Park

  Exposition Park

  Eğlencelidir LA. Sahilleri, eğlence parkları ile kafa dağıtıp, yeri gelince huzura erdirir, yeri geldiğinde çocuklar gibi eğlendirir. Gelmişken kalabildiğiniz kadar kalmanızı öneririm.

1 Yorum

 1. Rüyalar ülkesi gerçekten. Her yer her an farklı bir heycanla dolu. Mutlaka gidin, görün.

Yorumda Bulun